Evlilikte çiftler iktidar kavgasına tutuşmamalı

Yıllardır mutlu bir beraberlik sürdüren Ahu- Süleyman Orakçıoğlu çifti, evliliklerinin sırrını anlattı: Mutlu olmak için çiftlerin iktidar kavgasına tutuşmaması gerekir. Arkadaş ve dost olabilmek, bir ilişkinin ömrünü uzatır

Türk tekstil ve moda sektörünün yenilikçi isimlerinden Süleyman Orakçıoğlu ile eşi Ahu Orakçıoğlu, mutlu evlilikleriyle yıllardır herkese örnek gösteriliyor. Kızları Sare'nin doğumuyla mutluluklarını pekiştiren çift, iş dünyasındaki başarılarıyla da isimlerinden söz ettiriyor. Orakçıoğlu çifti, iş ve özel yaşamdaki başarı sırlarını Klass Magazin'e anlattı.
Ahu Hanım, sizi haberci kimliğinizle tanıyoruz. Ama bir sene önce A&D-Art & Design Tasarım Atölyesi ve Mobilya Showroom'unu açtınız. Böyle bir geçişe nasıl karar verdiniz?
AHU ORAKÇIOĞLU:
Benim mesleğim habercilik ve habercilik benim için gerçekten bir aşk. Bu işe ise yatırımcı ortak olarak girdim. Bu işte en büyük motivasyonu eşimden aldım. Televizyon haberciliği, kızım dünyaya geldikten sonra beni zorlayacaktı. Çocuğuma odaklanmak istediğim için kendi tempomu belirleyebileceğim ve kendi işimin patronu olabileceğim bir seçenekle karşılaştım. Ortağım Deniz Luise Işın ile birlikte çok güzel bir ortam kurduk.
Bilmediğiniz bir alan olması nedeniyle çekinmediniz mi?
Deniz; çalışma tarzıyla, üslubuyla, işine olan aşkıyla, piyasa deneyimiyle eşimden sonra beni bu işe girmeye motive eden ikinci kişidir. Dolayısıyla ben de hiç bilmediğim bir alana müteşebbis olarak girme cesaretinde bulundum. Benim bu yaştan sonra iç mimar olmam beklenemez ama küçüklüğümden beri sanatın içindeyim, ailemden gelen bir sanat koleksiyonerliğimiz var. Deniz'le birlikte zevkimizi ve gücümüzü birleştirerek bir tasarım atölyesi kurduk.
Markanızın konseptinizden bahsedebilir misiniz?
A.O.:
Piyasada olmayan hibrit bir tarz ortaya koyuyoruz. Aslında zevkimiz açısından da özgün bir tarz ortaya koyduğumuz kanaatindeyiz. Mağazamıza her şeyden önce bir kadın eli değdi ve kapıdan giren herkes bunu anında hissediyor. Biz aslında ev ve ofis dekorasyonu yapıyoruz. Mağazamızda da yapabileceklerimizi sergiliyoruz.

AHU SANATLA İÇ İÇE BİRİ
Süleyman Bey, eşinizin yeni işini nasıl buluyorsunuz?
SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU:
Ahu, genleri dolayısıyla zaten ticaretin içinde olan biri. Ahu'nun babası da ticaretin önemli oyuncularından birisi. Böyle bir iklimde yetişen birisinin, kendine ait işi yapması gerekir. Ahu, sanatla iç içe biri ve çocukluğundan beri görsel ve estetik anlamda geliştirdiği bir bakış açısı var.
İşteki başarılarınızın yanı sıra mutlu bir evlilik de yürütüyorsunuz. Mutluluğun sırrı nedir sizce?
A.O.:
Mutluluk için paylaşım çok önemli. Ayrıca çiftlerin birbiriyle iktidar kavgası halinde olmaması gerekiyor. Bizde erkek, 'İktidar bende olmalı' demiyor. Kadın da 'İktidara ben geçmeliyim' derdinde olmuyor. Bu kavganın olmaması ve merkeze arkadaşlığı, dostluğu yerleştirebilmek, bir çiftin ilişkisini uzun vadeli kılar diye düşünüyorum.
S.O.: Bizim ilişkimizde yöneten de yok, yönetilen de.
A.O.: Kimsenin yönetilmeye ihtiyacı yok, kimsenin de yönetme gibi bir egosu ve derdi yok. Zaten ben yöneteceğim bir insanla beraber olamazdım. Diğer yandan beni yönetmeye çalışan biriyle de beraber olamazdım. Süleyman da aynı düşüncelere sahip olduğu için eşit şartlarda bir ilişkimiz var diyebilirim.
Saygı önemli bir unsur diyorsunuz...
Ailemizde herkes kendisine öncelik veriyor ve kendisini geliştirmeye çalışıyor. Kendimize ait alanlarımıza saygı duyuyoruz. Bireyselliklerimizi önemsiyoruz.
Süleyman'ın ruhu sıcacıktır

Birbirinizi tarif etseniz, neler söylersiniz?
A.O.:
Süleyman, Türkiye'nin en başarılı işadamlarından biri. O, ruhunu ve iyi niyetini kaybetmemiş birisi. Haberci kimliğimle çok fazla işadamıyla röportaj yaptım. Ama ilk defa Süleyman'ın gözlerindeki sıcaklık ve samimiyet beni çok etkiledi. Onun sıcacık bir yapısı vardır. İş dünyasının sert şartlarına rağmen sıcak ruhu kaybetmemiş olması çok önemli. Süleyman, ilişkisini çok sahiplenen birisidir. Sevecen ve destekleyici bir adamdır.
S.O.: Ahu; sevgi dolu bir eş, sıcak bir anne, başarılı bir işkadını. Günümüzde bunları bir insanda kolay kolay göremiyoruz. Kesinlikle egoist biri değil. Empati yaparak karşısındaki kişiyi her zaman hoşgörü içerisinde değerlendirebiliyor. Ahu, çok yenilikçidir ve araştırmacı yönü vardır. İlişkisine emek verir. Sorunları hiçbir zaman uzatmaz. Siniri çabuk geçer.
BİZE ULAŞIN