Mutluluk trajediye dönüşürse...

Başrollerini Kerem Atabeyoğlu ile Sevil Akı'nın paylaştığı 'Öğüt', etkileyici bir aile dramı. Oyun, iletişimsizlik nedeniyle mutluluğu kaybeden bir ailenin yaşadıklarını etkileyici bir dille anlatıyor

Ekip Tiyatrosu'nun bu sezon sahneye koyduğu yeni oyunu 'Öğüt'; 'İnsan mutlu olmak istiyor, mutluluğu için çabalıyorsa eğer; ne oluyor, nasıl oluyor da yaşamımız en beklenmedik anlarda trajediye dönüşebiliyor?' sorusuna yanıt arıyor. Oyunun senaristliğini ve yönetmenliğini, geçtiğimiz yıl 17. Afife Tiyatro Ödülleri'nde 'Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı' seçilen Cem Uslu üstleniyor. 'Öğüt', insanın yüreğini sızlatan bir öyküye sahip. Hayatın içinden bir aile dramını anlatan oyun, izleyen herkese tanıdık geliyor. İkinci evliliklerini yapan bir çift... Adamın bir kızı var, kadının ise iki oğlu. Her karakterin derdi farklı. Hepsinin hayali var ama amaçları aynı; mutlu olmak. Kimisi geçmişi yad ediyor, kimisi gelecek planları yapıyor.

KANSERLİ ANNE, ÜVEY BABA
Babanın, kanser olan karısıyla arasına mesafeler girmiş ve birbirlerinden nefret eder hale gelmişler. Anlayışsızlık ve iletişimsizlik, aşklarını nefrete dönüştürmüş. Öyle ki adam, karısı bir an önce ölsün de hayatı düzen girsin diye dua ettiğini itiraf ediyor. Anne kanser olduğu için kendisini suçlu hissediyor çünkü yaşayan ölüden bir farkı yok. Bir zamanlar çok sevdiği kocasının hayatını düzene sokmasına yardımcı olmak için kendisini öldürmeyi bile deniyor ama iki oğlunu düşünerek vazgeçiyor. Biri oyunculuk hayali kuran, diğeri işsiz iki oğul da yırtmanın peşinde. Amaçları para bulup annelerini o acımasız üvey babalarından kurtarmak. Ancak paraları yok, o yüzden bir soygun planı yapıyorlar. Ve olayın belki de en mağduru, ailenin küçük kızı oluyor. Masum hayalleri olan, kendi halindeki 'Sema', trajedinin baş kahramanı haline geliyor. Kurgusu sondan geriye doğru giden iki perdelik oyunda, sahne aralarındaki geçişler tempoyu biraz düşürüyor. Babayı oynayan Kerem Atabeyoğlu ile kanser anneyi oynayan Sevil Akı, inandırıcı performanslarıyla oyunu yukarıya taşıyorlar. Özellikle Atabeyoğlu'nun rol gereği de olsa yarım şişe rakıyı seyircinin gözü önünde götürmesi ve salona dağılan anason kokusu dikkat çekiyor. Akı ise kanser hastası bir yakını olan herkesi ayrıca duygulandıracak bir performans gösteriyor. Nitekim iki oyuncu da, geçtiğimiz hafta adayları açıklanan 18. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde 'En İyi Yardımcı Oyuncu' dallarında aday gösterildi.

SON İKİ OYUN
Sema Mumcu, Erman Bağrı, Engin Aydın ve İsmail Sağır'ın da rol aldığı oyun; kadrosundaki erkek oyunculardan birinin askere gidecek olması ve Ekip Tiyatrosu'nun Mayıs ayında başlayacak Tiyatro Festivali için yeni bir oyun hazırlaması sebebiyle sezonu erken kapatıyor. Sezonun son iki oyunu, 21 ve 29 Nisan'da Sekizinci Kat'ta sahnelenecek.
BİZE ULAŞIN