Eşimle çok iyi bir takım olduk

İki yıl önce Amerikalı sörfçü Jimmy Diaz ile evlenen Çağla Kubat: Eşimle birlikte çalışıp antrenman yapıyor ve yarışıyoruz. Şimdi kızımız Selin'e de birlikte bakıyoruz. Çok iyi bir takım olduk

Eşimle çok iyi bir takım olduk
Miss Turkey 2001 Güzellik Yarışması'nda ikinci olduktan sonra ekranlara adım Çağla Kubat, sörfte kazandığı başarılarla da adından söz ettirmeyi başarmıştı. Bir yandan yarışlara hazırlanırken bir yandan da Alaçatı'da açtığı sörf okulunda öğrencileri yetiştiren Kubat, iki yıl önce Amerikalı sörfçü Jimmy Diaz ile hayatını birleştirdi, geçen Mayıs ayında da kızları Selin dünyaya geldi. Her anını eşiyle birlikte geçiren Kubat; hamilelik sürecinde yaşadıklarını, kızının doğumuyla hayatının nasıl değiştiğini ve yeni projelerini anlattı...

Geçen Mayıs ayında kızınız Selin'i dünyaya getirdiniz. Annelik, hayatınızı nasıl değiştirdi?
Annelik, hayatıma inanılmaz bir renk ve anlam kazandırdı. İlk günler akademinin de sezon açılışına denk geldiği için oldukça yoğun bir dönem geçirdik. Selin üç aylıkken aralarda sahile koşup onu emzirerek bir windsurf yarışına bile katıldım. Eşimin ailesiyle onu tanıştırmak ve sıcak hava şartlarında antrenmanlarımızı sürdürebilmek adına Karayipler'de St Croix adasına da gittik. Tüm egzersizlerimi Selin'le yapıyorum ve bundan o da çok keyif alıyor. İyi planlama yapan biri olarak şimdi saatler konusunda daha esnek davranıyor, onun yemek ve uyku saatlerine göre hayatımı düzenliyorum.

Doğumun ardından hızla eski fiziğinize kavuştunuz. Hamilelik sürecini nasıl geçirdiniz?
Hamilelik süresince sekiz kilo aldım. Hamileliğimin altıncı ayına kadar windsurf yapmaya devam ettim ve doğum sancılarımın başladığı günün sabahında bile yürüyüş ve egzersiz yapmıştım. Sporu hiç bırakmadım. Gerek Türkiye'de, gerek Amerika'da pek çok araştırma okudum, birçok spor hocası ve kadın doğum uzmanından görüş aldım. Tabii ki normal antrenman programımdan pek çok hareketi çıkardım, beni rahatsız eden hiçbir egzersizi yapmadım. Beslenmeyle ilgili de çok araştırma yaptım. Farklı görüşlerdeki diyet uzmanlarının mantıklı bulduğum yöntemlerini uyguladım. Her zaman en doğal olanı yemeye çalıştım. Çok mutlu ve sorunsuz bir hamilelik süreci geçirdim. Tam istediğim gibi normal doğum yaptım ve iki gün sonra yürüyüşlere, 10 gün sonra tekrar spora başladım.

EKRANDAN UZAK KALDIM

Hamileyken yarışlardan ve ekrandan uzaklaşma korkusu yaşadınız mı?
Nasıl bir doğum olacağını bilmediğim için sonrası için bazı korkularım vardı. Windsurf'ü çok özlemiştim ve hayatımda ilk kez yarışlara katılamayacak olmak beni üzüyordu. Bir an önce yarışlara dönmek istiyordum. Ekrana da bir sene önce ara verdiğim için çok uzak kaldığımı hissediyordum ve hâlâ aynı düşüncedeyim.

Eşiniz Jimmy Diaz nasıl bir baba oldu?
Jimmy'nin çocuklarla arası çok iyidir; bunu akademide sürekli gözlemliyordum. Selin'in bakımıyla ilgili her konuda bana yardımcı oluyor ve aralarında çok güzel bir baba-kız ilişkisi var.

Eşinizle aynı işi yapıyor olmak çatışma yaratıyor mu, yoksa birbirinizi daha iyi anlamanızı mı sağlıyor?
Eşimle akademide birlikte çalışıyoruz, birlikte antrenman yapıyor ve yarışıyoruz. Şimdi Selin'e de birlikte bakıyoruz. Yarışlarda ikimizin de çok stresli olduğumuz zamanlar oluyor ama birbirimizi çok iyi anlıyoruz ve birbirimize anlayış gösteriyoruz. İşle ilgili farklı düşündüğümüz konular oluyor ama konuşarak çözüyoruz. Çok iyi bir takım olduğumuza inanıyoruz.

Selin'e yüzme dersleri aldırmaya başlamışsınız. Kızınızın da sizler gibi iyi bir sporcu olmasını istiyor musunuz?
Selin'e üç kez yüzme dersi aldırdık ve şimdi her gün pratik yapıyoruz. Selin'i bizi mutlu eden güzelliklerle tanıştıracağız ve eşimle yollarımızı buluşturan windsurf mutlaka deneyecektir. Bu sporu sevmesini ve ailece yapabilmeyi çok isterim ama bu konuda ısrarcı olmayacağım.

ANNELİK SÖRF YAPMAMA ENGEL DEĞİL

Güzellik yarışmasında derece alıp oyunculuk yaptınız. Bunların yanında sporu da hiç bırakmadınız. Son dönemde spor, diğer işlerinizin önüne mi geçti?
Güzellik yarışması sonrası dört sezon farklı programlarda sunuculuk yaptım. Oyunculuk çalışmalarım bu süreçten sonra gelen teklifleri değerlendirmekti. Dünya şampiyonasında derece alma hayalim gerçek olduktan sonra kızım için TV'ye ve yarışlara ara verdim.

Önümüzdeki günler için yeni projeleriniz var mı?
2015 için planlarımın arasında hem istediğim gibi bir projeyle ekranlara dönmek, hem de destekleyen bir marka ortağım olursa, 'Bebeğimle denizlerdeki yolculuğa devam ediyorum. Annelik, hayallerinizi gerçekleştirmenize engel değil!' sloganıyla windsurf dünya turunda ülkemi temsil etmek var.

HAYRANLARIM GELİYOR

Sizinle birlikte sörfün daha bilinen ve takip edilen bir spor olduğunu düşünüyor musunuz?
Windsurf özellikle çocuklarda özgüveni artıran, sosyal, başarılı, doğaya ve çevreye saygılı kişilikler yaratan bir spordur. Türkiye'de bu sporun tanıtımında katkım olduğunu düşünüyor ve çok seviniyorum.

Hayranlarınızdan okulunuza gelenler oluyor mu?
Akademimin ilk öğrencileri hayranlarımdandı ve zaman zaman televizyondan beni tanıyıp windsurf öğrenmek için benim akademimi tercih edenler de oluyor.

EVDE TEMİZLİK DE YAPARIM YEMEK DE

Hayatınızı nasıl programlıyorsunuz?
Çok hareketli bir yapım var ve her dakikamı iyi programlıyorum. Eşim her konuda bana çok yardımcı oluyor. Çok iyi bir ekip kurdum. Bu yıl için hazırlandığım projelerle ilgili çözüm ortaklarım var. Selin'le vakit geçirmek ise inanılmaz keyifli ve beni çok dinlendiriyor.

Evde yemek ve temizlik yapıyor musunuz?
Tabii ki temizlik ve yemek yapıyorum. Selin'e hiç hazır mama vermedim ve yemeğini kendim hazırlıyorum. İyi yemek yaptığımı kimse düşünmezken Selin benden çok memnun. Jimmy ile taze meyve ve sebzelerden karışımları ve pratik yemekleri tercih ediyoruz.
BİZE ULAŞIN