Ceyda Düvenci: Herkes haddini bilsin

Ceyda Düvenci: Herkes haddini bilsin

Oyuncu Ceyda Düvenci, kızı Melisa ile gittiği İsrail'in Jaffa kentinden fotoğraf paylaştı.

"O yaştaki çocuk bebek arabasıyla gezdirilir mi" diye yorumlar yapılınca sinirlenen Düvenci, "Çocuğumu istediğim gibi gezdiririm. Kendini bilmez insanların yorumlarına artık cevapsız kalamıyorum. Hele ki konu kızım ve anneliğim olunca. Herkes haddini bilsin" dedi.

CEYDA DÜVENCİ RESMEN ERİDİ-TIKLAYIN

Ceyda Düvenci, kızı 3 yaşındayken verdiği bir röportajda Melisa'nın rahatsızlığıyla ilgili bilinmeyenleri şöyle anlatmıştı:

Nasıl geçiyor Melisa'nın günleri?

Günleri bol fizik tedaviyle geçiyor. Onun beş yaşına kadar sürecek bir sağlık mücadelesi var. Haftada iki kez anaokuluna gidiyor. Cumartesilerimiz eğlence günü. Öğle uykusu uyumuyor. Geziyoruz. Pazar günleri de aynı şeyi babasıyla yaşıyor. Hafta sonu serbest ama hafta içi, Gül ablasıyla beraber çalışıyorlar bol bol.

Merak ediyorum; anne olmak daha iyi bir insan yaptı mı seni?

Hayır, daha iyi bir insan yapmadı. Kötü insan yaptı manasında değil. Ama fazla hassaslaştım. Gözlemim ve gördüğüm şeylere tavrım değişti. Zaten insanların ne dediğine göre yaşayan bir insan değildim şimdi toptan kayboldu. Önceliğim tamamen Melisa oldu. Ama bir o kadar da ben oldum. Daha hâkimim hayatıma ve hayatımla ilgili konulara. Ben ve kızımla ilgili yazılan çizilen hiçbir şey umurumda değil. Bizim bir dünyamız var güvenli ve başbaşa.

"Melisa için uzun yaşamalıyım"

"Önceliğim hem Melisa hem de ben oldum" derken?

Melisa'dan sonra kendime duyduğum özen değişti. Kendimi birçok konuda üzülmemeyi öğrendim. Çok daha uzun yaşamalıyım mantığı yerleşti. Ben Melisa 'İmdat' dediğinde yanında olabilmek için uzun yaşamalıyım. Hayatımı ona adamıyorum ama onun için daha bilinçli ve sağlıklı bir hayat yaşıyorum. Melisa yirmi yaşına geldiğinde, anne dediğinde, buradayım diyebilmek için. Saçımı süpürge ettim gibi bir durum da yok. O yüzden tatile gitmek istediğimde ya da nefes almak istediğimde onu babasına bırakabiliyorum.

İnsan çocuk sahibi olduğunda, kendi anne ve babasıyla yaşamış olduğu şeylerle yüzleşiyor çoğunlukla. Bu açıdan bakınca neler görüyorsun?

Çok büyük ve ömür boyu bitmeyecek bir muhasebe. Ben kendimi kızıma adamıyorum. Zevklerimi ve isteklerimi kısıtlamıyorum. Ona kendimce doğru zamanları yaratıyorum. İhtiyacı olan tüm konforu sağlayıp gerçekten bir birey olduğumu, bir daha bu yaşa gelmeyeceğimi bilerek yaşıyorum. Evet, benim bir çocuğum var ama bu benim hayatımın tutsaklığı değil. Melisa ben istediğim için doğdu. Onun bir hayatı var. Kendi talihi ve talihsizlikleriyle … "Ben hazırım" diyene kadar babası ve ben yanındayız. Ama bu noktada bireyiz. İkimizin de ayrı hayatları var. Koşulsuz bir sevgi var. Zaten bunları oturturken siz, kendi çocukluğunuzun muhasebesi yapıyorsunuz. Annenizle olan ilişkinizi düşünüyorsunuz. Neler istediniz de olmadı, neler oldu. Melisa'nın temize geçecek bir defteri olmadığını varsayarak yaşıyorum. O yepyeni bir defter. Kendi yazacak satırlarını ben hiç dokunmuyorum.

Bu üç senede seni en çok zorlayan ne oldu?

En çok zorlayan hamilelik döneminin tahmin ettiğim gibi geçmemesi. Sonrasında yaşadığımız talihsizlik. Melisa'nın bir buçuk ay yoğun bakımda kalması. Dilediğim gibi onunla sokakta gezemedim. Koşup oynayamıyoruz. Başka önceliklerimiz var. Hayat bize bunu gösterdi. Ama her gün şükrediyorum Melisa'nın annesi olduğum için. Onunla bambaşka bir hayat deneyimi yaşıyorum. Yılmıyor, günde yedi saat fizik tedavi yapıyor. Her durumda gülümsüyor. Ve bu hayatta nefes almak için müziği seçti. Yüzlerce şarkı biliyor ezbere. Şunu görüyorsunuz hayat size ne verirse versin yılmamanız için çok nedeniniz var.

Peki yalnız yetiştiren anne olmak nasıl?

Bence her anne kendi hayatında yalnız; babalar çok sonraları giriyorlar işin içine. Biz zaten birey olmayı, karıkoca olmayı, eş olmayı, sevgili olmayı zor becerirken bir anda bir çocuk hayatımıza giriyor. Anne baba olmaya adapte olmak için her bireyin zamana ihtiyacı var. Babalarında kendilerine ait zorlukları var. Ben de belirli şeyleri oturtabilmek için deli gibi çalışıyorum. Kızımı istediğim kadar göremiyorum. Ama gördüğüm zaman en güzel vakti geçiriyorum. Babası da öyle… Her birey için anne ve babalığı yalnız sırtlanıp devam etmek başlı başına bir sanat. Bu da bizim imtihanımız diye düşünüyorum.

Böyle yoğun çalışırken Melisa kiminle?

Gül. Hayattaki en büyük şansımız.

"Çocuğuma daha fazla sarıldım"

Nereden buldun onu?

Gül, Melisa bir yaşındaydı hayatımıza girdi. Ve o zamana kadar üç tane bakıcı değiştirdim. Her biri çok zor anlarda ve beklenmedik şekillerde bıraktılar işlerini. Bir tanesi, biz yurtdışı seyahatindeydik ve telefonda ben işi bırakıyorum dedi mesela. Melisa ona emanetti. Üst üste üç tane kötü deneyim yaşadıktan sonra dedim ki "Allahım ne olur buradan sınama, çünkü tahammülüm yok." Dediğim gibi annelik beni daha katılaştırdı insanlara karşı. Daha fazla çocuğuma sarıldım. Gerçekten tahammülüm yok. O gün Gül çıktı karşıma. Gül şu anda Melisa'nın ikinci annesi. Varını yoğunu ortaya koyuyor. En son bayram tatilinde dedi ki "Beni Melisa'yla baş başa bırakın. Ben onunla eve kapanıp günde on saat terapi yapacağım. Rica ediyorum gidin." Çünkü ben olunca Melisa benimle olmak istiyor. Terapi yapmayıp oyun oynamak, müzik dinlemek istiyor. Dolayısıyla Gül'ün hâkimiyeti kayboluyor. Babasından da izin aldı. Ve bayramın sonunda Melisa ilk adımlarını attı.

Ben bilmiyorum Melisa'nın rahatsızlığını.

Talihsiz bir olay diyelim yeter. Çünkü bu sonuçta Melisa'nın hayatı. Büyüyüp bilinçlendiğinde ne istiyorsa onu söylemeli. Biz ucuz atlattık diyelim. Ama hareket noktası etkilendiği için henüz yürüyemiyor. O yüzden yoğun fizyoterapi görüyor. Yazın Amerika'ya gideceğiz. Anat Baniel diye bir teknik var. Çok güzel bir fizyoterapi tekniği. Türkiye'de çok bilinmiyor. Yurtdışından terapistler geliyor bunun için. Biz ona da gidiyoruz yoğun bir şekilde.

Günaydın twitter

BİZE ULAŞIN