Doğru bir ilişki ile müzikte daha verimli oluyorsun

Doğru bir ilişki ile müzikte daha verimli oluyorsun
'Yorum Farkı 2' isimli yeni albümüyle dinleyicilerle buluşan ünlü şarkıcı Linet, müzik kariyeriyle ilgili "Kaplumbağa gibi ilerlesem de karınca gibi çalışırım" diyor. Ünlü şarkıcı; hem yeni çalışmalarını, hem de hakkında bilinmeyenleri GÜNAYDIN'a anlattı...

Çok güçlü bir sessiniz. Yurt dışında bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?
Altı dil biliyorum, yurt dışına açılmayı hayal ediyorum tabii ki. Ama sadece hayalle yetinen bir kadın da değilim. Belki kamlumbağa gibi ilerlerim ama karınca gibi çalışırım. Benim için önemli olan sağlamlık. Sadece sesle veya görüntüyle olacak işler değil bunlar. Doğru yerde, doğru insanlarla, doğru işlere imza atmak gerekiyor. Bu, biraz zaman alabiliyor. Doğru işler yaptığınız zaman, size bumerang gibi geri dönüyor. Şu anda Amerika'dan çok güzel teklifler alıyorum. Ben bile şaşırıyorum. Bana 'Dünya sesi' diyorlar; bu çok güzel. Gelen teklifleri değerlendireceğim.

'Yorum Farkı 2' nasıl bir albüm oldu?
Sevdiğim ve sesime yakışan şarkıları seçtim. Albümün müzik prodüktörlüğünü Taşkın Sabah yaptı. Albümü 2.5 yılda tamamladık. Repertuvara alamadığımız şarkılar da oldu. 'Sil Baştan'ı daha önce Kibariye söylemişti, sağolsun Şebnem Ferah verdi, ben de seslendirdim. Şarkıda iki yorumu sentezlediğimi düşünüyorum. Alaturka, caz ve rock tarzlarını hissederek okuyorum. 'Sil Baştan' şarkısı ile dünyayı fethederim; öyle bir melodisi var.

MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR

Farklı dilde bir albüm yapmak ister misiniz?
İnsanlar zaten bu önerileri sunuyor. Türk sanat müziği, arabesk ya da farklı dillerde o kadar çok yapılacak iş var ki... Fakat müzik sektörü zor durumda. Burada sponsorlara çok iş düşüyor.

Peki bulunduğunuz yerden memnun musunuz?
Geldiğiniz yerle, insanların gözünde bulunduğunuz yer arasında uçurum var. İnsanlar gerçekten beni en güzel yerlere layık görüyor. Ama gerçekler öyle olmayabiliyor. Meyve veren ağaç taşlanır; bu, zor bir yol. Eğer joker olursanız, büyük zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Fakat sizde yetenek varsa, mutlaka bir yerlere gelirsiniz. Gökyüzünü elinizle kapatamazsınız. Öyle bir gerçek varsa, muhakkak su yüzüne çıkar. Allah'ın izniyle, bana en büyük gücü sevenlerim, beni takip edenler veriyor. Linet'in farkını algılayabiliyorlar.

ZORLUKLARI YAVAŞ YAVAŞ AŞIYORUM

Bugüne kadar nasıl engellerle karşılaştınız?
Bulunduğum konumla ilgili hiç kimseyi suçlamadım. Hep 'Bütün suç benim' dedim, özeleştiri yaptım. En kolay yol, başkasına suç atmaktır. Siz doğru işleri yaptığınız sürece, her şeyi aşarsınız. Ben de yavaş yavaş zorlukları aşıyorum. Boşuna siz engellenmek istemezsiniz; bir yetenek vardır, ondan dolayı uğraşılır sizinle. Önemli olan halkın gözünde güzel yerde olabilirmek. Kişiliğiniz, sesiniz, her şeyinizle varsanız, bunu hiç kimse engelleyemez. Her şeyin zamanı var, Allah'a güveniyorum.

Magazin gündeminden uzak duruyorsunuz yıllardır. Bu, özel bir tercih mi?
Sadece işime odaklıyım; benim savaşım kendimle. Nasıl daha iyi yorumlayabilirim, nasıl değişik bir projeye imza atabilirim diye uğraşıyorum. İçi boş olan insanlar başka şeylerle uğraşır. Benim popüler olma isteğim yok, her yerde tanınayım diye bir derdim yok.

Gönül işleriniz ne durumda?
Anlatılmaz yaşanır! Bu olayları işime hiç katmadım, özel hayatımla hiç anılmadım. Doğru ve sizi güçlendirecek bir ilişki yaşadığınız zaman daha verimli oluyorsunuz.

Çocuk sahibi olmak ister misiniz?
Çok sıcak bakıyorum bu konuya. Yuva kurmak, aile olmak istiyorum. Çocuklarla büyük bir aşk yaşıyorum. Onlar, tertemiz varlıklar.

GÜZELLİK TAKINTIM VAR

Bir dönem verdiğiniz kilolarla gündemdeydiniz. Nasıl başardınız bunu?
Kalıcı olarak zayıfladım. Önemli olan, sağlıklı olabilmek. En büyük hayalim zayıf olabilmekti. Güzellik takıntım var çünkü gençliğimde çok güzel değildim. Kendimle barışık olamıyordum. Her kadın ilgi görmek, dikkat çekmek ister. Yıllarca o eksikliği yaşadım ben. 30 yaşına kadar böyle devam etti. Onu aşmak için kendimle kavgalıydım. Sonra kendimle barıştım. Şimdi her şeyi giyebildiğim için, sahnede rahat hareket edebildiğim için çok mutluyum. Daha rahat şarkı söylüyorum.
BİZE ULAŞIN