Gençler türkülerime yeniden ruh verdi

Usta sanatçı Musa Eroğlu, 'Musa Eroğlu ile Bir Asır' isimli albümde türkülerini seslendiren genç sanatçılara övgü yağdırdı: Gençler, türkülerin sözlerini iyi analiz edip onlara yeniden ruh verdi

Gençler türkülerime yeniden ruh verdi
Sibel Can, Candan Erçetin, Yıldız Tilbe, Gökhan Tepe, Merve Özbey gibi 12 sanatçı; 'Musa Eroğlu İle Bir Asır' adlı albümde bir araya geldi. Projeden dolayı çok memnun olduğunu söyleyen Musa Eroğlu, ikinci albümün yakında piyasaya çıkacağını söyledi. Musa Eroğlu, albümle ilgili merak edilenleri anlattı...

'Musa Eroğlu İle Bir Asır' isimli albüm projesi nasıl gerçekleşti, öğrenebilir miyiz?
20 yıldır birlikte çalıştığım Ahmet isimli yönetmenimiz var. O iyi bir Batı'cı, ben de iyi bir gelenekçiyim. Böyle bir proje düşündük ve hayata geçirdik. İki yılımızı aldı ama önemli olan bizim teklif götürdüğümüz insanların tepkisiydi.

GELENEKÇİYİM AMA ÇAĞA UYARIM

Nasıl tepkilerle karşılaştınız? Hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım. Sanki herkes hazırmış gibi kabul etti. Hepsinin tarihe bir not düştüklerini düşünüyorum. Bir gelenekçi olarak ben çok cesur biriyim, çağa ayak uydururum. Sanatçı arkadaşlarıma bu proje için teşekkür lafını az buluyorum. Onlara teşekkür etmek için bir sözcük bulacağım. Hepsi yüreğini koyup titizlikle çalıştı ve çocuklarımıza sunabileceğimiz örnek bir albüm çıkardı. Basının bu albümü sahiplenmesi de çok hoşuma gidiyor.

Albümdeki türküleri farklı kulvarlardan isimler seslendirdi. Nasıl bir çalışma oldu?
Sanatçı arkadaşlarımın tarzlarını bildiğim için üç-dört parça seçtik. Onlar da seslendirecekleri türküye karar verip stüdyoya girdi.

Albümde türkülerinizi seslendirenler arasında sizi en çok şaşırtan kim oldu?
Hepsinin şaşırttığını söyleyebilirim. Mesela; pop müziğin genç sesi Merve Özbey ilk kez türkü okudu ve beni şaşırttı. Gençler, türkülerin sözlerini iyi analiz edip onlara yeniden ruh verdi.

Bu projenin ikinci albümünü yapmayı düşünüyor musunuz?
Evet, ikincisi de en kısa sürede gelecek. Bu tek albüm değildi zaten. Sürprizler olacak. Bu albümde, Özdemir Plak'ın sahibi Cafer Özdemir'in emeği çok fazladır. Sınırsız bir çalışma özgürlüğü sağladığı için Cafer Bey'e teşekkür ediyorum.

Gençlerin türkülere olan ilgisi azaldı mı, yoksa sürüyor mu?
Bence gençler türkü dinlemeyi seviyor. Genelde pop empoze edilse de gençlerimiz türküyü seviyor.

Peki bir gün sizi pop söylerken dinleyebilir miyiz?
Bu konuda beni eğitecek birisi olmalı. Ama elbette pop okuyabilirim.

TARKAN'LA POP SÖYLERİM

Kimin albümünde okumak isterdiniz pop şarkıyı?
Tarkan. Çünkü çok başarılı bir sanatçı; ruhu ve yeteneği var. Bireysellik, ruhu köreltir. Şarkıları, sevgiyi, her şeyi paylaşmalıyız.

Albümünüz için klip çekildi mi?
Klip çekilecek. Belki albümdeki tüm parçaların hepsine klip çekilebilir. Bir kolaj yapılıp bölüm bölüm çekilip yayınlanabilir. TRT'nin gala konseri teklifi var. Ancak sanatçı arkadaşlarım müsait mi, bilemem. Sanatçı özgürdür ama prensip sahibidir. Buna o güzel insanlar karar vermelidir.
BİZE ULAŞIN