Star olmak için zeka da gerekiyor

Genç müzisyen Emre Kaya: İyi şarkı söylemek star olmanın yüzde 50'si... Olay, bir yerden sonra zeka oyununa dönüşüyor. Eğer iyi stratejilerin olursa hedeflediğin noktaya mutlaka ulaşırsın

Star olmak için zeka da gerekiyor
Emre Kaya; adını Murat Dalkılıç, Bengü, Zeynep Dizdar ve Niran Ünsal gibi popüler yorumculara verdiği şarkılarla duyurdu. 2009 yılında 'Yılın En İyi Bestecisi' ödülüne layık görüldükten sonra kariyerine yorumculuğu da ekleyerek ilk projesini hazırladı. Arka arkaya çıkardığı 'Toz' isimli şarkısı ve 'Teşekkür Ederim' albümündeki şarkılar büyük beğeni topladı, dijital mecralarda rekorlar kırdı. Radyoların en çok çaldığı şarkıcı olduğu için o dönem 'En İyi Çıkış Yapan Sanatçı' ödülünün de sahibi oldu. Emre Kaya; kendisini, "Aslında dış görünüşüm ile iç dünyam farklı. Dışarıdan durağan ve sakin biri olarak görünebilirim ama tam tarsine içimde çağlayan ve susmayan bir çocuğun enerjisi var. Bunu şarkılarıma yansıtıyorum" diye tanımlıyor. Genç sanatçı, kariyer hedefi sorulduğunda ise "Ben olaya şöyle bakıyorum; karşımda kocaman bir dağ var ve ben sadece ona doğru kulaç atıyorum, hem de arkama bakmadan" diye konuşuyor.

'TEKLİFLER HEP OLDU'
Kaya, pek çok meslektaşı gibi bir gün oyunculuğu düşünüyor mu? Cevabı şöyle: "Evet her zaman aklımda oyunculuk var. Sadece doğru zaman, doğru projeleri bekliyorum. Teklifler hep oldu fakat o zamanlar kendimi hazır hissetmiyordum. Artık tam sırası olduğunu düşünüyorum. Zaten yakında da bir sürprizim olacak." Kaya, sözlerine şöyle devam ediyor: "Müzisyen olmasaydım, istediğim şey oyunculuk olurdu. "

'O ANI HATIRLAMAM'
Kaya, söz ve müzik üretme aşamasını ise şöyle anlatıyor: "Üretim esnasını hiçbir zaman hatırlamam. O saniyede olan bir şey. Yüzlerce, binlerce kelime, duygu, ruh hali değişimi her şey birbirine giriyor ama ne zaman yaptığım şarkılar binlerce kişi tarafından hep bir ağızdan söyleniyorsa işte o zaman diyorum ki; 'Önüme dünyaları serseler bu mutluluğu başka hiçbir şeyle değişmem." Genç sanatçı, "İyi şarkı söylemek, star olmak için yeterli mi?" sorusuna ise şu yanıtı veriyor: "İyi şarkı söylemek, iyi şarkı üretmek bu işin olmazsa olmazı ama bunlar bence işin yüzde 50'si. Olay bir yerden sonra zeka oyununa dönüşüyor. Eğer sen oyunu kuralına göre oynarsan yani doğru stratejiyi belirlersen sonunda hedeflediğin noktaya ulaşırsın."

HIRS VE HEDEF YOKSA BAŞARI GELMEZ
Emre Kaya "Verdiğiniz bestelerden keşke ben okusaydım dediğiniz oldu mu?" sorusuna şu yanıtı veriyor: "Olmadı, çünkü her zaman daha iyisi hep cebimdeydi. Belki üreten biri olmasaydım başkasının okuduğu şarkılar için 'Ah keşke ben okusaydım' derdim. Ama sanırım daha iyi şeyler üreteceğime inandığım için böyle bir duygu yaşamadım." Kaya "Hırs; hedef olmadan hiçbir işe yaramaz. Ben başarının tesadüf olmadığına inananlardanım" diyor.
BİZE ULAŞIN