Hayalle gerçeğin iç içe geçtiği oyun 'Kar Küresinde bir Tavşan'

İkincikat Tiyatro'nun yeni oyunu 'Kar Küresinde Bir Tavşan'da Yapı Kredi Afife Tiyatro ödüllü yazar, yönetmen ve iki oyuncu buluştu. Oyunda hayalle gerçek, eskiyle yeni ve hor görü ile hoşgörü iç içe geçiyor

Hayalle gerçeğin iç içe geçtiği oyun 'Kar Küresinde bir Tavşan'
İkincikat'ta yeni sezon iddialı başladı. Geçtiğimiz yaz başlayan 'Yarının Oyunları' isimli projenin ikincisini 'Savaş ve Barış Oyunları' adıyla bu yıl da devam ettiren topluluk, bu yaz da perdelerini kapatmadı. Seyircilerin oylarıyla belirlenen dört ana tema; dört yazar, dört yönetmen ve 14 oyuncunun kura ile belirlenmesiyle şekillendi. 'Aynur Hanım'ın Bebeği' ile 'İki Kardeş' isimli oyunlar; Temmuz ve Ağustos ayları boyunca sahnelendi. Sami Berat Marçalı'nın hayata geçirdiği projenin yeni oyunu, 'Kar Küresinde Bir Tavşan'. 'Cambazın Cenazesi' oyununun yazarı Firuze Engin'in yönettiği oyun önceki akşam Karaköy'de ilk kez seyirciyle buluştu. 'İz' isimli oyunla Avrupa'da En Genç Yazar ödülünü alan Ahmet Sami Özbudak'ın yazdığı oyunda; Defne Halman ve Pınar Çağlar Gençtürk rol alıyor. Oyunun en önemli özelliği Afife ödüllü yazar, yönetmen ve iki oyuncuyu bir araya getirmesi. İkincikat Tiyatro, oyunu şu şekilde tanımlıyor: "Evinde masallar doğuran bir anne; camdan içeri giren bir kız. Kadife ve Şelale, iki farklı evrenden gelen ve o yerde buluşan iki kadın. O yer, mürekkepten atlar kalesi. Bu masalda tüm kahramanların başına yeşil ve ekşi bir elma düşecek."

İKİ ZIT KADIN
Hayalle gerçeğin, eskiyle yeninin, hor görülenle hoş görülenin iç içe geçtiği oyunda; iki oyuncunun performansı büyük beğeni topluyor. Pınar Çağlar Gençtürk; mutlu olmak isteyen ama hayatın ona güzel yüzünü göstermediği çocuksu bir o kadar da uçarı 'Kadife' rolünde çok başarılı. Zaman zaman oyunun teması gereği edepsiz cümleleri rahatsız etse de zor rolün üstesinden gelmeyi başarmış. Kendisini 'Yalnızlar Kulübü'nde çekingen 'Buse' rolüyle izlemiş biri olarak, oyuncunun bu oyundaki cesareti ve enerjisi takdire şayan. Gençtürk, o oyunla Afife'de en başarılı yardımcı oyuncu ödülünü almıştı. Defne Halman da bugüne kadar canlandırdığı karakterlerden farklı bir rolle çıkıyor izleyici karşısına. 'Halman'; polis kocasını dramatik bir olay sonucu kaybetmiş, oğlu 'Mutlu'yla hayata tutunmaya çalışan 'Şelale' isimli bir anneyi oynuyor.

MASALLAR ÜLKESİNİN KRALİÇESİ
Oyunda geçmişle bağlarını koparamayan ve şizofrenik davranışlarda bulunan 'Şelale', masallar ülkesinin kraliçesi bir anlamda. Kendine kurduğu dünyanın bozulmasını, değişmesini; onun anlatımıyla, o korunaklı kaleye 'kırmızı kargaların' girmesini istemiyor. O yüzden oğlu 'Mutlu' için önemli bir yeri olduğuna inandığı, bir tartışıp bir barıştığı Kadife'yi kolay kolay hayatına alamıyor. Yaklaşık 80 dakika süren oyunda, Jesse Gagliardi'ye ait dekor tasarımı, Eyüp Emre Uçaray'a ait ışık tasarımı oyuna değer katıyor. Yönetmen Engin de incelikli rejisiyle fark yaratıyor. Özellikle rüya ile gerçek, uyku ile uyanıklık hali oyuna çok iyi yansıtmış. Dolayısıyla oyunun temposuna süreklilik kazandırmış.

SABAH'IN 'ANILAR' ŞARKISI FONDA
Salona girerken çalan Ferdi Özbeğen'in 'Gündüzüm Seninle' parçası ve oyun içinde yer verilen şarkılar seyirciye mırıldanma hissi veriyor. Özellikle zaman zaman diyaloglarda da yer bulan Coşkun Sabah'ın 'Anılar' şarkısı oyuna güzel bir fon oluşturuyor.
BİZE ULAŞIN