Haydi ruhumuz güzelleşsin!

12 yıldır pilates yapan Ebru Şallı, bu sporun faydalarını saymakla bitiremiyor: Başım ağrıdığında pilates yapıyorum, hemen geçiyor. Bu spor doğru nefes almayı öğretiyor, ruha da müthiş bir güzellik katıyor. Bence kilo vermek, pilatesin en önemsiz özelliği

Haydi ruhumuz güzelleşsin!
Pilatesin ülkemizde bilinir bir spor haline gelmesindeki en büyük katkı, tartışmasız ki Ebru Şallı'nın 12 yıldır aralıksız yaptığı çalışmalardır. Bu sporun hayatımızın bir parçası olması gerektiğini o kadar aşıladı ki içimize; artık sokaktaki teyzeden tutun da simit satan amcaya kadar herkes pilates hakkında az da olsa bilgi sahibi. Geçtiğimiz günlerde Rihanna sayesinde dünyanın en rahat ayakkabısıyla tanıştım. Mübalağa etmek istemem ama benim için spor ayakkabının hafif ve rahat olanı makbuldür; sizin için de öyleyse doğru ayakkabıyla spor yapmaya hazırız demektir. Rihanna'nın tasarladığı Puma Ignitext'in tanıtımında buluştuğumuz Ebru Şallı ile sağlıklı yaşama ve spora dair birçok şey konuştuk. Pilates; uzaktan bakınca stabil duruşlar, renkli toplar, elastik bantlarla şahane görünüyor ama hiç kolay bir spor değil. Buna rağmen tonlarca ağırlık çalışıp saatlerce koşu bandında amaçsızca yürüyen kayıp gençlere tavsiye ederim.

'DİYETLERE KARŞIYIM'
Ebru Şallı'ya "Spor yapan kişiler nasıl beslenmeli?" diye sorduğumda altını çizerek diyetlere karşı olduğunu söyledi. Her şeyden az az yemek gerektiğini ve sağlıklı beslenmenin yaşam biçimi haline getirilmesinin şart olduğunu anlattı. Aksi takdirde kilo almanın kaçınılmaz olacağından bahsetti. Bunun üzerine "Peki ya çikolata?" diye sormaktan kendimi alamadım. O da bunun üzerine "Elbette çikolata yenilebilir. Çikolatanın sağlıklı yanları da var. Öncelikle mutlu ediyor; yenmezse olmaz" dedi. Çikolatadan vazgeçmek gerçekten hepimiz için çok zor, bunu duymak hepimiz için şahane oldu.

ASİTLİ İÇECEĞE HAYIR!

Ebru Şallı, "Zararlı yiyecekleri zaten hiç sevmem, asitli içecek hele hayatımda hiç içmedim" deyince "Aa çocuklar ne diyor bu duruma?" diye sordum. O da "Ee tabii ki onlar da asitli içecekler içmiyor ve zararlı yiyecekler yemiyor" dedi. Gerçekten bravo! Zaten Ebru Şallı mutfakla çok ilgilenen bir kadın olduğu için evde de sürekli sağlıklı yemekler pişiyor. Bu sayede çocuklarını da sağlıkla büyüyor.

'BAŞ AĞRIMI PİLATES GEÇİRİYOR'
Pilates yapan kişi, pilatessiz yapamaz. Pilatesin dünyanın en hızlı cevap veren spor olduğunu söyleyen Ebru Şallı, "Başım ağrıdığında pilates yapıyorum, hemen geçiyor" diyor. "Bu spor doğru nefes almayı öğretiyor, ruha da müthiş bir güzellik katıyor" diye ekliyor. Pilatesle 30-40 kilo verdirdiği kişiler olduğunu söyleyince ağzım açık kaldı. Ancak "Bence kilo vermek pilatesin en önemsiz özelliği" dedi. Pilatesle bu kadar uğraşan annenin çocuklarının da evde pilates yaptığını düşünmemek elde değil. Çocuklarla evde pilates yaptıklarını öğrendim. Çocukların böyle büyümelerine şaşmamak gerek.

'AYAKKABILARIMI DAĞITIYORUM'
Ebru Şallı son olarak spor yaparken ayakkabı seçiminin çok önemli olduğundan bahsederek "Özellikle topla yapılan pilateste ayakkabının rahat olması şart" dedi. Spor ayakkabılarını; yürüyüş, koşu ve günlük olarak ayırdığını söyleyen Şallı'ya "Evde 300 çiftten fazla ayakkabı vardır o zaman" dediğimde "Vardır ama sürekli çevremdeki insanlara ayakkabılarımı veriyorum" dedi. Sağlıkla kalın!

ŞALLI'DAN PRATİK SAĞLIK TÜYOLARI
Pilatesten vazgeçmeyin
Spor yaparken doğru ayakkabı seçin
Az az istediğinizi yiyin
Çikolata yiyin
Katı yağlardan uzak durun

BİZE ULAŞIN