Keşke kendimi ikinci plana atmasaymışım

'Günahı Boynuma' adlı bir single çıkaran Demir Demirkan pişmanlıklarını anlattı: Yorumcu kariyerimi bırakmasaydım, kendimi ikinci plana atmasaydım keşke. Onu da aşk uğruna yaptım aslında

Keşke kendimi ikinci plana atmasaymışım
Demir Demirkan, Sertab Erener'le 18 yıllık ilişkisini bitirdikten sonra hakkındaki iddialara yanıt vermedi. Kendisini yeni projelere veren sanatçı; 'Günahı Boynuma' adlı single'ı ve çektiği cam belgeseliyle tekrar hayranlarının karşısında. Demir Demirkan, Esquire dergisine hakkında merak edilenleri anlattı...

'Günahı Boynuma' isimli single'ınız nasıl ortaya çıktı?
Şarkının ortaya çıkışı son bir yılda yaşadıklarımla ilgili... Sonuçta yaptığın herhangi bir şeyin ya da verdiğin kararın sorumluluğunu almadan o kararı uygulamıyorsun. Kararın sonucu ne olursa olsun; sorumluluğunu almaya hazır olarak harekete geçiyorsun. Gelgelelim bu kadar dürüstken, için dışın birken ve herkese kendini göstermek isterken; hiç yapmadığın bir şeyden, olmadığın bir halden dolayı, alakasız yerden kulağına bir iftira gelince yıkılıyorsun. Aslında genelde yenilmeyen bir adamım. Yenilmeyi hayatımdan çıkardım.

BEN SAF BİR ADAMIM

Bütün bu süreç size ne öğretti? Hayatta neleri yapıp neleri yapmamak lazımmış?
Açıkça söyleyeyim; ben saf bir adamım ve çok dostum var sanıyordum. İnsanların ruhlarını görebildiğime inanırdım ve bununla övünürdüm. Meğer gördüğümü sanıyormuşum ya da çoğu zaman görmemişim! Gördüklerim de var. Yıllarca dostum kalıp, hâlâ yanımda olanlar da var. Hayat onlarla güzel.

Çok fazla insanı elediniz mi?
Kendileri elendi. Hayatımdan bayağı bir insan çıkardım. Hem de çok önemli noktalardaki insanlar yok oldu. İyi de oldu. İnsanların ruh çeperlerinin ne kadar dar olduğunu gördüm. Ufacık şeylerin peşindelermiş.

Müzik kariyerinizin 23'üncü senesindesiniz. Geriye dönüp baktığınızda neler düşünüyorsunuz?
Hiçbir zaman stüdyoya tıkılıp prodüktörlük yapmak ya da birilerinin kiralayıp sahneye çıkardığı bir gitarist olmak istemedim. Hissiyat olarak rock and roll'un içindeyim.

Hayatta sizi en çok ne korkutur?
Anladım ki, iftira bir tanesiymiş. Haksızlık... İnsana iftira atılması kadar kötü bir şey yok. Ne yapacağını bilemiyorsun. Ciddiye alıp savaşsan, gene o da büyüyor. Senin gücün kadar karşılık veriyorlar. Kâle almasan içinde kalıyor. İftiraya karşı kendini savunamazsın, gerçek değil çünkü.

Bir erkek 43 yaşına kadar hayattan ne öğrenir?
Benden daha yaşlı olup da hiçbir şey öğrenmeyen arkadaşlarım da var. (Gülüyor) 43 yaşında gibi yaşamıyorum. Hatırladığım zaman, "Aa evet" diyorum. İçimde 28'im. Öyle bir enerjiyle yaşıyorum. Bana kalırsa, bir erkek bir karar verip uyguladığında ve karşısındaki kişi sorumluluğu almak üzere yüreğini ona açtığı zaman adam olabiliyor. Erkek ile adam arasındaki farkı burada anlıyorsun. Gerisi hikaye. Yaptığın, söylediğin kararın sorumluluğunu alacaksın.

Yaşadıklarınızdan edindiğiniz hayat dersi ne?
Hiçbir şey için beklemeyeceksin. Hiçbir şey için beklemeye değmez.

Tüm bu yaşadıklarınızı düşündüğünüzde, 'keşke'lerle başlayan cümleler kuruyor musunuz?
Öncelikle 'Yorumcu kariyerimi bırakmasaymışım keşke' diyorum. Çünkü geçen Mart'a kadar tam üç yıl sahneye çıkmamıştım. Kendimi hep ikinci plana atmasaymışım keşke. Yani onu da aşk uğruna yaptım aslında.

TEK KRİTERİM SEYİRCİ

'Demir Demirkan'ın gitaristliği vokalistliğinden daha iyi' yorumları sizi kızdırıyor mu ya da gülüp geçiyor musunuz?
Umurumda değil! O kadar fazla hit yazıp, o kadar büyük albümler yapıp o kadar güzel sese sahip şarkıcılarla ve iyi müzisyenlerle çalıştım ki... Ayrıca bir o kadar da berbat sese sahip şarkıcılarla ve o kadar berbat müzisyenlerle çalıştım ki... Neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum, kimsenin bana bunu söylemesine gerek yok. Burada bir karar mercii varsa, o da benim. Bunun da tek kriteri ne biliyor musunuz? Karşımda bulduğum seyirci.

Kendinize dışarıdan bakmaya çalışır mısınız?
Kendine bakarken yargılamadan bakmak gerektiğini öğrenmek gerekiyor. Çünkü yargılarken bastırıyorsun, bastırınca da bir yerden patlıyor. Değişecek bir şey varsa, o değişimin içten gelmesi lazım.

GİTAR KONÇERTOSU YAZIYORUM

Yeni dönemde nasıl bir Demir Demirkan göreceğiz?
Müziğim farklılaştı, daha enerjiğim. Şu anda dört projeyi aynı anda yürütüyorum. Bir tane gitar konçertosu yazıyorum; bunu hem çektiğim cam belgeselinde kullanacağım, hem de konserlerini yapacağım.

Cama özel bir ilginiz mi var?
Camın büyülü bir dünyası var. Çok yaklaştığın zaman bambaşka bir şey çıkıyor. Su var, ateş var, zanaat tarafı var... Cam yapılırkenki konsantrasyon anının inanılmaz görüntüsünü çekmek istiyorum. Sanatçının tekniği, ürettiği ürün, ortaya çıkan obje ve bu objenin kendi içinde hissettirdiklerini aktaracağım.

DEMİR DEMİRKAN İLE KISA KISA...

En sevdiğim gitarist: Steve Vai
Hayatımın şarkısı: 'Old And Wise'
Başucu kitabım: 'Tanrılar Okulu'
En sevdiğim roman kahramanı: 'Sirius'tan Gelen Kurbağa' romanındaki 'Larry Diamond'

BİZE ULAŞIN