‘Kendimi acımasızca eleştiririm’

‘Kendimi acımasızca eleştiririm’
'Kabileler' adlı oyunda canlandırdığı 'Sylvia' karakteriyle Sadri Alışık ve Afife Tiyatro Ödülleri'nde Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu ödülünü alan Tuğçe Altuğ, Cosmopolitan dergisine hakkında bilinmeyenleri anlattı:
TAM MOTİVASYON: Bu ödüllere layık görülmek beni gururlandırdı ve çok mutlu etti. Oyuna zaten çok inanarak ve severek çalıştım. Bunun üzerine ödül almak hem kendim, hem tiyatro topluluğu İkincikat için sevindirici oldu. Kendimi enerjik ve yeni projeler için heyecanlı hissediyorum.
BAŞARININ SIRRI: Kendine inanmak, sevgiyle olumlu düşünmek, çalışmak, üretim ve hareket halinde olmak, meraklı ve açık olmak... Bence başarının sırrı bunlarda saklı.
ACIMASIZ ELEŞTİRMEN: Oyunculuk konusunda, en acımasız eleştirmen, kendimim. Ama ailem, sevgilim; onlar da eleştirir, hepsi objektif fikirlerini söyler ve onların fikirlerine önem veririm.
KEYİF ALDIKLARI: Öncelikle oyun oynamak... Sürpriz, şaşırtıcı, beklenmedik olanı yaşamak. Farklı karakterleri ve hikayeleri keşfederek canlandırma sürecini yaşamak. Yaptığımızın kolektif bir iş olması ise çok keyifli. O birliktelikle etkileşim ve olma halinden yeni bir şey oluşuyor. Bir de üstüne; oyunun, anlattığın hikayenin birilerine dokunması, başkalarında bir etki ve değişim yaratması bambaşka bir his. Kalpten kalbe, zihinden zihine dokunabilmek çok keyifli.
EN ZOR TARAFI: Oyunculuk zaten zor bir iş aslında. Özellikle sahnedeyken, oyunun ritmini belli bir seviyede, hep olması gereken ritminde tutman gerekiyor. Canlı olduğundan, doğası gereği her oyun farklı ama aslında özünde aynı kalitede performans sunman gerekiyor. Her oyunda performansı taze tutmak zor ama o da birlikte oynaya oynaya çözülüyor.
TREND TAKİPÇİSİ: Modayı takip etmeyi seviyorum. Özellikle sevdiğim birkaç tasarımcı var: Chanel, Marc Jacobs, Alexander Wang, Prada... Onların yeni sezon koleksiyonlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Kendi stilim içinse minimal diyebilirim. Sade şıklığı seviyorum. Maskülen ve feminen çizgileri de karıştırmaktan keyif alıyorum. Rahatıma düşkün biri olduğum için giydiğim kıyafetin kumaşı ve dokusu benim için çok önemli.

DOĞUM YERİ VE TARİHİ:
İstanbul, 25 Nisan 1987

EĞİTİMİ:
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Tiyatro Ana Sanat Dalı

BAŞUCU KİTABI:
Clarissa P Estes'in 'Kurtlarla Koşan Kadınlar'ı

FAVORİ OYUNCULARI:
Cate Blanchett ve Eddie Redmayne

EN ETKİLENDİĞİ FİLM:
'Birdman'
BİZE ULAŞIN