‘Salata tırtıklayan kızlardan değilim ben’

Oyuncu Engin Öztürk ile birlikte olan sosyetik güzel İdil Fırat, düzgün vücuduyla dikkat çekiyor. Genetik olarak şanslı olduğunu, çok yiyip kilo almadığını söyleyen Fırat, “Hamur işini severim, en sevdiğim yemek mantıdır. Salata tırtıklayan kızlardan olmadım hiç” diyor

‘Salata tırtıklayan kızlardan değilim ben’
Ünlü işadamı Önder Fırat'ın kızı İdil Fırat, moda dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Yakın arkadaşı Ezgi Kural ile beraber Bebek'te Glamm.Co adını verdikleri bir butik açan Fırat, oldukça heyecanlı. Aile mesleği olan inşaatı bırakarak tasarımcılığa soyunan İdil Fırat ve Ezgi Kural, butiklerinin kapısını ilk kez Şamdan Plus'a açtı ve merak edilen soruları yanıtladı...
Genetik olarak şanslıyım sanırım, metabolizmam hızlı, çok yiyip de kilo almayanlardanım. Arkadaşlarım arasında en çok yemeği ben yerim; salata tırtıklayan kızlardan değilim yani. Hamur işini çok severim, en sevdiğim yemek de mantıdır. Dikkat ettiğim tek şey, bol sıvı tüketmek; günde en az 2 litre su içiyorum. Tatlı düşkünlüğüm yoktur ama şeker ihtiyacımı doğal yoldan alıyorum çünkü meyve yemeyi çok seviyorum.
Her şeyden önce insanın vücut tipini tanıması, kendine yakışanı bilmesi ve ona göre giyinmesi gerektiğini düşünüyorum. Örneğin şu sıra moda olan 'culotte' pantolonları kendime ve tarzıma yakıştırmadığım için denemek için bile giyeceğimi sanmıyorum. Alışverişte de önceliğin zamansız parçalara verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Ben anneannemin 40 senelik parçalarından kullanabiliyorum mesela. Bizim ailemizin kadınlarının geninde var alışveriş sevdası sanırım.
ÇABA Derneği'nin gecesinde şarkı söylemem bir kereliğe mahsus çok heyecan veren bir deneyimdi. ÇABA ailesi olarak çok titizlendiğimiz, tüm geliri Florya'da yapılan Gençlik Evi'ne aktarılan bir geceydi. İkinci annem gibi gördüğüm Sezen Aksu'nun sahnesinde, onun çok sevdiğim şarkısı 'El Gibi' şarkısını canlı söyledim. Ortaokul koro hikayelerimizi saymazsak, ilk canlı şarkı tecrübemdi, hatta sahneye çıkmadan önce heyecandan kulaklarım tıkandı. Davetimizden önceki gün stüdyoda kayıt yapmıştık ama son dakika bana katakulli yapıp canlı söylettiler. Neticede keyifli bir anı olarak kaldı. (Gülüyor) 5 yaşımdan beri piyano çalıyorum, halen de beni en rahatlatan, en huzur bulduğum şeydir piyano çalmak...

HEM ORTAĞIM, HEM ARKADAŞIM
Bu sene başına kadar bir mağaza açmak hiç aklımızda yoktu. Ezgi ile karar verdikten sonra çok dillendirmediğimiz için en yakınlarımıza bile sürpriz oldu. Benim için de aile şirketimiz olan inşaat sektöründen bir anda U dönüşü yaparak moda dünyasına geçmek keyifli oldu.
Ortağım ve aynı zamanda en yakın arkadaşım Ezgi, zaten uzun yıllardır tekstil sektörünün içinde ve çok ortak zevkimiz var. Önce kendi zevkimize göre kumaş alıp tasarladık. Bir ürünü kendimize yakıştırıp kullanınca 'Keşke başka renkleri ve modeli olsa' diye düşünürüz. Oradan yola çıkarak kendimiz için başladık ilk etapta. Sonra eş, dost beğenip de isteyince, birbirimizden aldığımız destekle bu yola çıktık.
Ortaklığımızın henüz bir dezavantajını görmedik. (Gülüşmeler) İnsanın sektörü ve işi yakinen bilen bir ortağa sırtını dayaması çok rahatlatıcı bir durum. Hele ki bu ortak hayatta en iyi anlaştığınız insanlardan biri ise... Birbirimiz olmadan kalkışamazdık böyle bir işe; ikimizin de planında veya hayalinde bir marka yaratmak yoktu. Biraz birbirimizi teşvik ettik diyebiliriz.

BABAMLA ARAMIZDAKİ İLİŞKİ ÖZEL
Aileme biraz sürpriz oldu. Hatta açılış günü herkesle beraber gördüler hem mağazayı, hem de ürünleri ilk kez... Haliyle şaşırdılar tabii ama ailem için mühim olan benim mutlu olduğum işle meşgul olmamdır. Zaten üç jenerasyondur ailede benim dışımda herkes inşaat mühendisliği okurken, benim politika okumak için tutturmama da saygı göstermişlerdi.
Babamdan çekinmiyorum. Ama aileme düşkün olduğum için hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmak istemem. Her kız, babası onunla gurur duysun ister. Babama küçüklüğümden beri çok düşkünümdür, o da bana... Babakız aşkımız çok büyük... Her konuda muhakkak fikrini alırım.
Göz önünde olduğumu düşünmüyorum; bu daha ziyade mesleği oyunculuk, şarkıcılık, olanlar için geçerli bir durum sanırım. Dolayısıyla hareket kısıtlanması gibi bir kaygım yok.
Sizi tanımayan, hayatında hiç görmemiş, karşılıklı sohbet etmemiş insanların hakkınızda tamamen yanlış ve kulaktan dolma bilgilere dayanarak yorum yapıyor olması hiç kimse için hoş değil. Benim popülariteye dayanan bir işim olmadığı için ve ailemi rahatsız ettiği için haliyle rahatsızlık duyuyorum. Fakat kendinizi de herkese tek tek anlatamazsınız. Sadece önemsediğiniz insanların fikirlerinin değeri oluyor.
BİZE ULAŞIN