‘20’li yaşlarımı boşa geçirdim 30’umda olgunlaştım’

‘20’li yaşlarımı boşa geçirdim 30’umda olgunlaştım’

Oynadığı filmlerle adını duyuran Amy Adams, “Şimdi geriye dönüp baktığımda 20’li yaşlarımı boşa geçirdiğimi düşünüyorum. 30’larıma geldiğimde bildiğim her şeyi gözden geçirdim ve büyük değişim sancıları yaşayarak olgunlaştım” diyor

  • Günaydın
  • Cumartesi 19.06.2016
'Batman V Superman: Adaletin Şafağında' filminde izlediğimiz oyuncu Amy Adams'la ilgili bilinmeyenleri Esquire dergisi derledi.
Amy Adams, babasının Amerikan Ordusu'ndaki görevi nedeniyle İtalya'da doğdu. Aslen Amerikalı ve Colorado'da yetişti. Hep balerin olmayı hayal etti. Tam bu hayalleri kurarken anne ve babası ayrıldı. Ayrıldıkları sırada eski bir ordu mensubu ve amatör bir oyuncu olan babası, profesyonel olarak şarkı söylemeye başlamış; annesi ise kafayı body building'e takmıştı. O dönemde Amy, zamanının büyük bölümünü kilisede aldığı eğitime ayırdı.

ANNESİYLE ATLANTA'YA TAŞINDI
Bir süre sonra annesi ile birlikte Atlanta'ya taşındı. Balerin olmak istiyordu; Atlanta'ya yerleştikten kısa bir süre sonra bir müzikal tiyatrosunun kadrosuna dahil oldu. O dönemde hayallerinin nasıl şekil değiştirdiğini özetliyor: "Müzikal tiyatro, benim kişiliğimi ve yeteneğimi en iyi ifade edebildiğim alan oldu. Baleye dair hayallerimi soracak olursanız; artık baleyi fazlaca disiplinli ve sınırlayıcı bulmaya başlamıştım. Kendimi daha özgür ifade edebileceğim bir yere ihtiyacım vardı ve o yeri bulmuştum..."
Genç Amy, Hooters'ta servis elemanı olarak işe giriyor. Ancak, o dönemde oyunculukla ilgili büyük hayaller kuran Amy, hayalinden hiç vazgeçmiyor.
Adams, müzik ve dans yeteneklerini de değerlendirebileceği oyunculukta karar kıldı. İrili ufaklı birçok televizyon dizisi ve kısa filmde oynuyor. Bir yandan oyunculuk dersleri alırken de Darren Le Gallo ile tanışıyor. 2008'de nişanlandıklarında, Amy, hamile olduğunu öğreniyor. 2010 yılında, 35 yaşındayken ilk çocuğu Aviana dünyaya geliyor.
Amy, annelikle ilgili şunları yazıyor: "Şimdi geriye dönüp baktığımda 20'li yaşlarımı boşa geçirdiğimi düşünüyorum. 30'larıma geldiğimde bildiğim her şeyi gözden geçirdim ve büyük değişim sancıları yaşayarak olgunlaştım. Neden 20'lerimi bu kadar acımasızca eleştiriyorum dersiniz? Çünkü o yıllarda hayatımdaki en önemli şey 'doğru erkeği bulmak'tı... Ne kadar aptalmışım... En değerli yıllarımı 'o adam'ı bulmak için harcadım. Oysa ki bu şekilde bulmam imkansızdı. Henüz ne aradığımı bile bilmiyordum ve yaptığım, uygun olduğunu düşündüğüm adamlara göre kendimi değiştirmekten başka bir şey değildi. Ne yazık ki bu gerçeği ancak şimdi görebiliyorum."

'ŞÜPHE' FİLMİYLE HAYATININ BAŞARISINI YAKALADI
90'ların sonundaki denemelerinden sonra ilk önemli rolü; Leonardo DiCaprio ile 2002 yılında karşılıklı oynadığı 'Sıkıysa Yakala'... Öte yandan filmin başarısına karşın bu rol, Amy Adams kariyerinde bir dönüm noktası olmadı. Filmden sonra bir yıl kadar yapımcılardan hiç teklif almadı. Derken tekrar dizi oyunculuğuna dönüş yaptı. Uzun metraja 2005 yılında bu kez çok iyi bir bağımsız filmle dönüş yaptı, Adams'ın 'Junikafe' filmindeki rolü ses getirdi. Hatta 'En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu' Oscar adaylığı kazandı.
Yine 2007 yılında 'Charlie Wilson'ın Savaşı' ve bir yıl sonra prömiyerini Sundance Festivali'nde yapan bağımsız film 'Günışığı Temizleme Şirketi'ndeki rolleriyle başarısını pekiştirdi. 2008 yılında rol aldığı bir diğer film 'Şüphe'; ikinci En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar adaylığının yanı sıra aynı kategoride Altın Küre ve BAFTA adaylıklarına da vesile oldu.
BİZE ULAŞIN