Renklerle şifa buluyoruz

Renklerle şifa buluyoruz

İş hayatında daha başarılı olmak için hangi renk kıyafetleri tercih etmelisiniz? İç dünyanızda huzura kavuşmanızı sağlayacak temel renkler hangileri? İnsan bedeninin dış çeperini kaplayan auranın renkleri ne kadar canlı ve parlaksa, insanın ruh hali ve bedeni o kadar sağlıklı ve dengeli bir şekilde işler

  • Günaydın
  • Cuma 08.10.2016
Evrende canlı, cansız her nesnenin bir frekansı bulunuyor. Biz insanların, hayvanların, bitkilerin, elinizdeki bu gazetenin bile özü enerji, yani frekans. Evrendeki her şey gibi renklerin de kendilerine has frekans seviyeleri var. Özünüz ve taşıdığınız renk birleştiğindeyse ortaya bambaşka bir frekans seviyesi çıkıyor. Bu frekans, enerji seviyemizi ve dış dünya tarafından algılanış biçimimizi iyi veya kötü yönde etkileyebiliyor. İnsan bedeninin dış çeperini kaplayan auranın renkleri ne kadar canlı ve parlaksa, insanın ruh hali ve bedeni de o kadar sağlıklı ve dengeli bir şekilde işler. Şifacılar, öncelikle çakra ve enerji bedenini kontrol ederek blokaj olan kısımları belirler. Enerji bedeninde yer alan bir blokaj bölgede renklerin daha koyu, cansız, dalgalı, düzensiz, yoğun ve kirli bir dokuya sahip olmasına neden olur. Bu durumda şifacılar, bölgeyi blokajdan arındırmak için uygun renk frekansını kullanarak aurayı arındırır. Bunun sonucunda beden şifalanmaya başlar. Blokajın devam ettiği durumlardaysa çeşitli sorunlar gözlemlenir ve biz buna hastalık deriz. Peki, renkleri bize hizmet edecek şekilde nasıl kullanabiliriz? Bu sorunun cevabı için öncelikle ana renklerin yaydığı temel özelliklere bakmakta fayda var. Yaşam Koçu ve Reiki Ustası İrem tunçman Şıkman, Cosmopolitan dergisine, renklerin bilinçli olarak nasıl kullanılabileceğini, onların avantajlarından nasıl faydalanılabileceğini anlattı...

SİYAH
Tüm renklerin karışımıdır. Bilinmezlik, gizem, cinsellik, mesafe, hüzün, derinlik, resmiyet ve görünmezliği temsil eder. Sıklıkla kullanılmasını tavsiye etmediğimiz bir renk olmakla beraber siyahın şıklığını da yadsıyamayız! Özellikle iş hayatınızda görünmez, mesafeli ve resmi bir duruş sergilemek istiyorsanız siyahı tercih edebilirsiniz. Siyahın, etraftaki insanların enerjilerini emmek gibi bir özelliği bulunuyor. Bu nedenle olumsuz enerjilerin bulunduğu ortamlarda siyahtan uzak durun. Siyahın en ideal kullanım alanları özellikle fazla sivrilmek istemediğiniz, daha çok gözlemci olarak yer almak istediğiniz ve gizemli bir çekicilik elde etmek istediğiniz zamanlar. Mutsuz hissettiğiniz günlerde siyah giymek için büyük istek duysanız da bunu yapmayın çünkü siyah, yas ve hüzün duygularını besler. Davetlerde olumlu bir frekans yaymak ve fark edilmek istiyorsanız canlı renkler tercih edin.

BEYAZ
Huzur, bilgelik, aydınlanma, farkındalık, pozitif enerji, kutsallık, saflık, inanç, temizlik, dürüstlük, güven gibi erdemlerin frekansı. Şifacıların en çok kullandığı renklerin başında gelir çünkü arındırma ve temizleme özelliği bulunur. Özellikle karşınızdakine karşı anlayışlı, güven aşılayıcı, rahatlatıcı bir enerji vermek istiyorsanız mükemmel bir seçim. Ancak iş hayatında beyaz giyerken dikkatli olun çünkü beyaz dünyevi güç, liderlik, yaratıcılık gibi enerjilerden ziyade daha ulvi bir frekansta çalışır. İçinizi sıkacağını bildiğiniz ortamlara beyaz giymek sizi rahatlatacaktır.

KIRMIZI
Kırmızı; tüm renklerin içinde en doludizgin, canlı, sıcak ve güçlü enerjilerden birine sahip. Yaratıcılık, yaşam enerjisi, cinsellik, tutku, hareket, adrenalin, güç, öfke gibi özellikle dünyevi olanı yöneten bir harekete geçiricidir. Ancak kırmızı kontrol edilmediğinde yıkıcı bir özelliğe sahip. Bu yüzden dikkatli kullanılması gerekiyor. Özellikle sıkılmış, rutin, sıradan, donuk ve tükenmiş hissettiğiniz günlerde kırmızı giyin. Agresif ortamlarda bulunacağınız günlerde veya öfkeli hissettiğinizde kırmızıdan uzak durun.

YEŞİL
Şifacı renktir. Hem dengeleyici, sakinleştirici ruhsal özellikleri hem de dünyevi konularda besleyici, geliştirici, düzenleyici, şefkat ve sevgi enerjisini içinde barındırır. Kendi merkezinizden uzaklaştığınız, ne giyeceğinizi, hangi rengi seçeceğinizi bilemediğiniz günlerde, fiziksel veya ruhsal olarak iyi hissetmediğiniz günlerde yeşili seçin.

SARI
Zekayı, entelektüel anlayışı ve sinir sistemini temsil eder. Aklınıza gelen bir şeyi derinleştirmeniz, bir konuda harekete geçmeniz ve ortaya bir ürün çıkarmanız gereken durumlarda oldukça etkilidir. Özellikle pazarlama alanında çalışanlar için sarı vazgeçilmez bir renk. Sarı yaratım gücünü, bolluk ve bereketi de destekler. Sinirlere olumlu bir etkisi vardır. Korku, kaygı, endişe gibi durumları analitik zekanızla çözmenize yardımcı olur.

TURUNCU
Renkler içinde neşe ve eğlenceyi temsil eden renk turuncudur. Zekayla fiziksel gücü birleştirip içine bir tutam da neşe katmak istiyorsanız turuncu tam size göre. Ancak dikkat; yaydığı neşeli enerji sebebiyle iş yerinde ciddiyetsiz görülmenize de neden olabilir. Pazarlama, moda, tasarım ve yaratıcılık gerektiren alanlarda çalışıyorsanız hayatınızda turuncuya yer açın.


MOR
Mor, indigo ve eflatunun enerji frekansı, ruhsal asalettir. Üçüncü gözümüzü temsil eden çakranın rengi mordur ve ruhsal olarak oldukça ilerlemiş kişilerin enerji bedeninde baskın olarak bulunan renk frekansı mordur. Ruhsal yetenekleri ve sezgileri yönetir ve geliştirir. Görevi ruhun derinliklerini şifalandırmaktır. Meditasyon yaparken, sezgileriniz üzerinde çalışırken, içinize dönmek istediğinizde ve kendinizi keşfe çıktığınızda moru kullanabilirsiniz.

MAVİ
Mavi, iletişimi temsil eder. Kolay, güçlü ve etkili iletişim gerektiren her durumda maviyi tercih edebilirsiniz. Sunum, toplantı veya iş görüşmelerinde mavi ve tonları sizin için doğru seçim olacaktır. Mavi aynı zamanda denizin ve sakinliğin rengidir. Sinirlerinizi yatıştırır ve bedeninizi soğutur. Özellikle öfkeli anlarınızda, ateşlendiğinizde, ferahlamak istediğinizde maviye başvurun. Bu rengin negatif enerjiyi uzaklaştırıcı özelliği bulunur. Manevi olarak korunmaya ihtiyaç duyduğunuz her an nazar boncuğu tonlarındaki renkleri tercih edin.

KAHVERENGİ
Toprak renkleri bizlere doğayı ve yumuşaklığı çağrıştırsa da kahverengi auramızda doğal olarak bulunan renklerden değil. Aurada görülebilen özellikle kirli kahverengi renk frekansları, yoğun blokaja işaret eder. Özellikle iş hayatında kahverengiyi çok fazla tercih etmeyin çünkü kahverengi, belirsizlik ve istikrarsızlığa işaret eder. Ancak kahverenginin açık tonları dünya ve toprak ana ile ilişkinizi güçlendirebilir ve sizi daha sabırlı biri yapabilir.

PEMBE
Empati, şefkat, flört, iyi niyet barındıran gençlik dolu bir frekanstır. Özellikle, ikili ilişkilerinizde sıkıntılı dönem geçiriyorsanız tozpembe ve şeker pembesi tonlarında kıyafetler giyebilirsiniz. Ancak bu rengin gençlik, çocuksuluk ve saflığı da temsil ettiğini unutmayın. Bu anlamda iş yerinde pembeyi sık sık tercih etmeniz, olgunluk ve ciddiyet gerektiren durumlarda aleyhinize işleyebilir.

GRİ
Sınırsız olasılığı temsil eder. Resmiyet, masumiyet, gizem, güven ve zekayı içinde barındırır. İş yerinde rahatlıkla tercih edilebileceğiniz renklerden biridir; grinin ayakları yere basan, sağlam ve kuvvetli bir frekansı vardır.

SUYUN HAFIZASINDAN FAYDALANIN
Renklerin frekansından, giydiğimiz kıyafetlerden dahi daha fazla faydalanabileceğimiz bir diğer yöntem ise su ve kristallerin hafızasından faydalanmak. Bu maddeler etraftaki enerjileri en hızlı şekilde emer. Su hem etraftaki enerjileri, hem de ona yönlendirdiğiniz niyeti içine hapseder ve bir büyüteç gibi çoğaltır. Günlük hayatınızda suyun bu sihirli gücünden faydalanmak için renkli şeffaf mataralar veya bardaklar alın ve s içine temiz su koyun. Bu suyu güneş ışığı alacak bir yere yerleştirin ve ardından iyi niyetinizi suya doğru ifade edin. Bunu yaptıktan sonra beş dakika bekleyin ve suyunuzu için. Bu basit ama etkili yöntemle renklerin gücünden en etkili şekilde faydalanabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN