Halisdemir belgeselinin devamı çekilecek

15 Temmuz’un kahraman şehitlerinden Ömer Halisdemir’in hayatını anlatan ‘Ben Ömer’ belgeselinin devamı da gelecek. Filmin yönetmeni Mesut Gengeç, “Belgesel yeni bilgeler ve tanıklarla gelişiyor ve gelişmeye devam edecek” dedi

Halisdemir belgeselinin devamı çekilecek
Festivalde önceki gün gösterilen 'Ben Ömer' belgeselini ilk izleyenlerden biri olarak (Pazar SABAH'a haberini yapmak için izlemiştim) filmin Antalya'da yoğun ilgi göreceğini tahmin etmem hiç zor değildi. 15 Temmuz şehitlerinden Ömer Halisdemir'in kahramanlığını artık hepimiz biliyorduk. O kara gecede, o iki kurşunu sıkmasaydı başımıza ne gelirdi (belgeselde de anlatılıyor) onu da öğrenmiştik. Ama insan olarak 42 yıllık hikayesini bilmiyorduk. Mesut Gengeç'in yönettiği belgesel, bunun peşine düşüyor.

İĞNEYLE KUYU KAZMIŞLAR
Önemli olan kahramanları sadece birer isim olarak anmak değil; onları her yönüyle tanımaktır. Çünkü ne de olsa onların kahramanlıklarının sırrı biraz da yaşadıkları hayatlarda gizli. İşte o gizi, belgeselde görüyorsunuz ve Anadolu'nun bir köyünden çıkıp bir ülkenin kaderinde söz sahibi olabileceğinizi anlıyorsunuz. Fakat Halisdemir ile ilgili hâlâ çok az şey biliyoruz. Mesut Gengeç ve senarist Bülent Günal, belgeseli çekerken iğneyle kuyu kazar gibi Halisdemir'le ilgili bilgiler edinebildiklerini anlatmışlardı. Ama sevindirici bir gelişme var. Pazar SABAH'ta yaptığım haberden gösterimin yapıldığı sürece kadar Halisdemir'i tanıyan birçok insan, filmin yönetmeniyle iletişime geçmek istemiş. Gösterimden sonra Gengeç ile konuşurken gözleri parlıyordu. Çünkü yönetmen bu belgesele noktayı koymayı düşünmüyor. Nasıl filmi bitirdikten sonra ortaya çıkan Ömer Halisdemir'in tatbikat fotoğraflarını belgesele eklediyse; edineceği bilgi, belge ve tanıklıkları da belgesele aktarmayı düşünüyor ve "Ben Ömer' belgeseli yeni bilgiler ve tanıklıklarla gelişiyor ve gelişmeye de devam edecek" diyor.

ÜNİVERSİTELERDEN YOĞUN İLGİ
Gengeç'in tavrına çok sevindim. Neden mi? Ömer Halisdemir kendisini feda ederek nasıl bir ülkenin kaderini ve hepimizin hayatını değiştirdiyse, şimdi de o kaderi değişmiş insanlar (tabii ki onu tanıyanlar) Halisdemir'in hayatını anlatmış olacak. Bunun çok değerli olduğunu düşünüyorum... Belgesele ilgi yoğun. Gengeç birçok yerden gösterim yapmaları için arandıklarını söylüyor. Festival davetleri de başlamış. Ama "Özellikle üniversitelerden yoğun ilgi var" diyor Gengeç. Ayrıca YouTube'a koydukları fragmanı izleyenlerin sayısının gün be gün katlanarak artması yönetmeni sevindiriyor. Çünkü o Halisdemir'in hikayesini ne kadar çok insan öğrenirse, belgeselin anlamının o denli büyüyeceğini düşünüyor. Ama Gengeç'in hayali çok başka! Ömer Halisdemir'in hikayesini doğduğu topraklarda arayan Gengeç, belgeseli de yine bu topraklarda, Niğde'de ve özellikle de Halisdemir'in memleketi Çukurkuyu'da göstermek istiyor. Bununla ilgili girişmelerde de bulunmuş. İnşallah olur bu gösterim!
BİZE ULAŞIN