TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Antalya’da bütün işler tıkırında

Antalya’da bütün işler tıkırında
53. Uluslararası Antalya Film Festivali'nin sonuna geldik. Şimdi ara toplam niyetine festivali değerlendirme zamanı...
Festivalin başında yazmıştım, 'Antalya Film Festivali başlıyor ama tartışma çıkmadı' diye. Ne yalan söyleyeyim, şaşırmıştım. Çünkü festivalin tartışmasız geçen bir yılı neredeyse yok, ki bu tartışmaların çoğunun suni olduğunu düşünmüşümdür. Bu yıl tartışmasız başlayan festival, tartışma çıkmadan devam ediyor.
Bu yılki Ulusal Yarışma seçkisi gayet iyiydi. Yarışmada filmi olan yönetmenler, oyuncularıyla birlikte Antalya'ya gelip filmlerinin arkasında durdular, söyleşilere katıldılar. 'Zaten olması gereken bu' diyebilirsiniz ama geçmiş yıllarda festivale katılmayanları da gördük. Dolayısıyla festival, sinemacılar için cazibesini güçlendirerek devam ettiriyor.

AÇILIŞ İYİYDİ, KAPANIŞ DA İYİ
Açılış töreninin başarısını, kapanışta da bekliyorum. Açılışta a Haber'den Haktan Uysal ile Nihan Günay çok iyi performans sergilemişti. A Haber'deki canlı yayını salonda olduğum için izleyemedim. Ama izleyenler iyi ve dinamik bir yayın olduğunu söylediler. Bu başarı tesadüfi olmamalı diye düşündüm. Sorup soruşturunca törenden önce tören provasının yapıldığını, en küçük ayrıntıların bile düşünülüp önlemler alındığını, büyük bir ekibin çok iyi koordine olduğunu öğrendim. Başta yayını yöneten Murat Aktaş olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bilsinler ki, festivalin gelmiş geçmiş en iyi törenlerinden biriydi.
Ya kapanış? Kapanış töreni hazırlıkları, açılış seremonisi biter bitmez başladı. Kapanışı; a Haber'den Nihan Günay ile atv'den Cem Öğretir sunacak. Festivalin danışmanlarından Baran Seyhan da ciddi katkı veriyor. Anlayacağınız; tıkır tıkır işleyen, dinamik, tempolu ve ödüller dağıtılacağı için heyecanı yüksek bir tören izleyeceğiz.

GÖSTERİMLER SORUNSUZ
Aslında festival; salonda başlayıp salonda biter. Eğer gösterimlerde ciddi sorunlar çıkarsa, bu durum etkinliğin geneline sirayet eder. Bu yıl gösterimlerin sorunsuz geçtiğini söyleyebilirim. Ne altyazı sorunu yaşandı, ne de gecikmeler ve sarkmalar... Salonların teknik yapılanmasından yönetmenler de memnundu.
Binlerce kişi festival için Antalya'da bulunuyor. Festival alanı olan AKM ve çevresinde büyük hareketlilik var. Festival ekibinin, herkesi istediği yere zamanında götürme konusunda iyi organize olduğunu söyleyebilirim. Yılların sorunuydu bu ama birkaç yıldır sorun olmaktan çıktı.
Geçen yıllarda yapımcı Zeynep Özbatur Atakan başkanlığında başlatılan Antalya Film Forum'un yıllar geçtikçe cazibesi artıyor. Yapımcı, yönetmen, senarist, yani tüm sinemacıların bir araya geldiği bu proje geliştirme marketi; yeni filmler üretilmesine ve projelerin uluslararası sinema endüstrisinde yer edinmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. Sinemamızın yeni nesil yapımcılarının birçoğu burada. 'Artist' filmiyle Oscar alan müzisyen Ludovic Bource ile Oscar'lı film 'Bir Ayrılık'ın yönetmeni Asghar Farhadi, bu yıl Antalya Film Forum'un konukları arasındaydı. Yani forum, önemli bir buluşma noktası. Bu buluşmalardan birçok film çıkıyor ve çıkmaya devam edecek.
'Peki ya filmler?' diyeceksiniz. Onların değerlendirmesi yarına kaldı çünkü ödül heyecanı yarın...
BİZE ULAŞIN