‘Tiyatro sahnesi kendi yıldızlarını yaratmalı’

‘Tiyatro sahnesi kendi yıldızlarını yaratmalı’
Yaz boyunca perdelerini kapatmayan ender topluluklardan olan Tiyatro Kedi, sezonu yeni oyunları 'Gulyabani' ile açtı. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazdığı Damla Cercisoğlu ile Bülent Alkış'ın başrolünü paylaştığı oyun, geçtiğimiz hafta seyirciyle buluştu. Oyun öncesi yönetmen Hakan Altıner ile oyunda 'Muhsine'yi canlandıran Damla Cercisoğlu ve 'Muhsine'ye aşık 'Hasan'ı oynayan Bülent Alkış ile görüştüm.'Gulyabani', Hakan Altıner'in sahneye koyduğu 80'inci oyun. Altıner oyunda, herhangi bir doğa dışı olguya cahilce bağlanmanın ne kadar zararlı olacağını müzikli, danslı coşkulu bir şekilde sahneye aktaracaklarını söyledi. Yönetmen Altıner ayrıca 'Gulyabani'de anlatıcı rolündeki Hüseyin Rahmi Gürpınar'a hayat veriyor.

HER PROVADA BİR KİLO

Oyunda saf, iyi niyetli 'Muhsine'yi canlandıran Damla Cercisoğlu, provalar devam ederken sosyal medyada, 'Seyreden herkese parmak ısırtacak bir 'Muhsine' oynamaya and içtim. Hodri meydan' diye yazmıştı. Bu iddiasında ne kadar haklı olduğunu sahnede görmek mümkün. Aylarca deli gibi çalıştığını belirten güzel oyuncu, her provada yaklaşık bir kilo verdiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: "İddialıyım çünkü ben, Türkiye'de tiyatro adına düzenin bozuk olduğuna inanıyorum. TV yıldızlarını alıp tiyatro oyununun içine koyup seyirci çekelim mantığı işleseydi, bu kadar çok tiyatro oyunu batmazdı. TV yıldızı, her yerde iş yapmaz. Tiyatrocu olmayan bir yıldızı, oyunun içine koyup seyirci beklemek kadar büyük bir salaklık olamaz. Zaten seyirci onu bedava seyrediyor orada.

'OYUN EŞEĞİ OLDUM'

Altı yıl evvel Tiyatro Kedi'ye girdiğimde bu kadar iddialı değildim ama bu tiyatronun her oyununda bulunmuş biriyim. 'Oyun eşeği' derler buna. Artık o kadar oyun eşeği oldum ki; seyirciyi, avucunun içine alma matematiğini öğrendim zaman içinde." Cercisoğlu, çabasının görülmesini istiyor ve sezondaki tüm ödüllere göz kırpıyor. Oyuncu yine de, "Tiyatronun kendi yıldızlarını yaratması gerek. TV yıldızı dışında, tiyatro yıldızı olmalı bu ülkede artık. Yıldız olmak bir karavanda oturmak değildir. Ekranda herkes birbirine benziyor" diyerek yıldızlık sistemini eleştirmeden geçemiyor. Cercisoğlu'nun "Bugüne kadar çalıştığım en iyi partner" diye tanımladığı Bülent Alkış, oyunda 'Hasan' rolünde. Köşkün uşaklarından biri. 'Muhsine'ye aşık olduktan sonra düzenin değişmesi için çabalıyor. Alkış ise yıldız sistemiyle ilgili olarak şöyle diyor: "İnsanların tiyatro olmazsa bir şeylerin eksileceğini bilmesi lazım. Savaş çıksa dizi yapamazsın ama sokakta tiyatro yapabilirsin."

'DARBE GİRİŞİMİ BİZİ BİRBİRİMİZE KENETLEDİ'

Yazın 30'a yakın oyun oynayan Yönetmen Altıner'e, 15 Temmuz darbe girişiminin oyunları etkileyip etkilemediğini sordum, şöyle cevap verdi: "Çok üzücü bir dönem geçirdik. Ama çok şükür ki çok çabuk atlattık. Darbe girişiminden sonraki salı günü bile 'Kibarlık Budala'sı oyununu tamamen dolu salona oynadık. Turnelerimiz de çok dolu geçti. Bu sezon da 15 Temmuz sonrası yaşadığımız kenetlenmenin, birlik beraberliğin tiyatrolara olumlu yansıyacağına inanıyorum."
BİZE ULAŞIN