44 ülkeden binlerce Müslüman genç Yusuf Güney ile coştu

Geçtiğimiz hafta sonu Avusturya Müslüman Gençliği’nin Viyana’da düzenlediği festivalin yıldızı Yusuf Güney’di. Binlerce gencin izlediği Güney, konserine ilahi okuyarak başladı

44 ülkeden binlerce Müslüman genç Yusuf Güney ile coştu
Ana yurtlarından kopup dünyanın dört bir yanında hayat mücalesi veren Müslüman gençler; yaşadıkları ülkelerin bir parçası olurken dinlerinden ve öz kültürlerinden kopmamak için birlik içinde olmayı tercih ediyor. Bu nedenle kendi aralarında dernekler kurup toplum içinde söz sahibi olma savaşı veriyor. Avusturya'da yaşayan Müslüman gençler de bu amaçla 20 yıl önce Muslimische Jugend Österreich, yani Avusturya Müslüman Gençliği'ni kurdu. Birkaç ülkeden belirli sayıda kişinin kurduğu dernek, bugün 44 ayrı ülkeden 32 bin üyesi olan ve Avusturya Gençlik Bakanlığı'nın da desteklediği bir oluşuma dönüştü. Avusturya'da önemli bir güç haline gelen Avusturya Müslüman Gençliği; artık ülkede alınan kararlarda, toplumsal olaylarda önemli söz hakkına sahip.

20'NCİ YILI KUTLADILAR
İslamiyet'in ve ortak dilleri Almanca'nın bir araya getirdiği gençler, 20 yıldır Avusturya'da önemli işlere imza atıyor. Gençlik kampları düzenleyen, birlikte projelere imza atan, bakıma ihtiyacı olan yaşlıların yardımına koşan, doğa için çalışan Avusturya Müslüman Gençliği'nin en önemli aktivetilerinden biri de; belirli aralıklarla düzenlediği The Muslim Festival. Bu festivalin üçüncüsü, geçtiğimiz hafta sonu, derneğinin kuruluşunun 20'nci yılını kutlamak amacıyla Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleşti. Cumartesi sabahı 10.00'da kapılarını açan festival, gece 24.00'e kadar devam etti. Festivalde; dernek üyesi gençlerin en sevdiği Müslüman sanatçılar sahneye çıktı. Etkinlikte, 2016 Olimpiyatları'nda eskrimde bronz madalya kazanan Ibtihaj Muhammad da bir konuşma yaptı. Maher Zain, Harris J, Eldin Huseinbegovic, Armin Muzaferija gibi isimlerin ve Native Deen grubunun sahneye çıktığı festivalin yıldızı ise Yusuf Güney'di. Avusturya'da yaşayan Türk gençler arasında yapılan bir ankette, festivale katılması en çok istenen Türk sanatçı seçilen Yusuf Güney, gün boyu 20 bin kişinin ziyaret ettiği organizasyonun en çok ilgi gören sanatçısı oldu. Saat 18.00'de sahneye çıkan Güney'i dinlemek isteyenler, 8 bin kişilik salonu tıka basa doldurmuştu. Hatta salonun dört giriş kapısının önünde yüzlerce kişi birikmiş, bir umut içeri girmeye çalışıyordu. Gönüllü olarak 500 kişinin çalıştığı festival, ertesi gün Avusturya basınında da geniş yer buldu. Avusturya basını; festivalin, bugüne kadar Avusturya'da gençlere yönelik düzenlenmiş en büyük organizasyon olduğunu yazdı.

EN ÇOK O İSTENDİ
Konserine ilahi okuyarak başlayan Yusuf Güney sahneye çıkar çıkmaz bir alkış tufanı koptu. Genç sanatçı şarkılarını okurken, ona hep bir ağızdan eşlik eden salonun çoğunluğunu Türk gençlerin oluşturduğunu da görmüş olduk. Organizasyon yetkilileri de, Türk gençlerin özellikle Yusuf Güney'in sahneye çıkacağı saatte festivale katılmayı tercih ettiğini ve salonu hınca hınç doldurmayı başaran tek ismin Güney olduğunu anlattı. Sahnede yaklaşık bir saat kalan Yusuf Güney'e özellikle genç kız hayranlarının ilgisi büyüktü. 'Yusuuufff' diye bağırarak genç sanatçının dikkatini çekmeye çalışan genç kızlar, tüm şarkılarını da onunla hep bir ağızdan söyledi. Konser çıkışında iri yarı dört güvenlik görevlisi Güney'i, hayranlarının izdihamından zor kurtardı.
BİZE ULAŞIN