‘Bir ayakkabı sizi rezil de eder vezir de!’

‘Bir ayakkabı sizi rezil de eder vezir de!’
Hollywood ünlülerinin favori ayakkabı tasarımcısı Finlandiyalı Minna Parikka, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...

İçinizdeki ayakkabı tutkusu nasıl basladı?
Gençlik hayalimi yasıyorum. Kız kardesim, bir kadın dergisine ayakkabı tasarımcısı Andrea Pfister hakkında bir makale yazmıstı. Ayakkabıları bir meslek olarak düsünebilecegimi fark ettigim zaman, yıldırım çarpmısa dönmüstüm.

Tavsan kulaklı ayakkabılar, imzanız gibi. Tavsanlara özel bir ilginiz mi var?
Hareket eden her seye karsı alerjim var ve hiçbir zaman bir evcil hayvana sahip olamadım. Sanırım su sıralar tasarımlarımla bunu telafi ediyorum. Tavsanları bir simge olarak görüyorum. 'Alice Harikalar Diyarında'daki gibi, beyaz tavsanı takip etmeyi seviyorum.

Ayakkabılarınızı tüm dünya tanıyor. Peki siz nasıl giyiniyorsunuz?
Biraz asırı ve sıra dısı giyinmeyi seviyorum. Hayattan zevk aldıgımı ve kisiligimi yansıtmaktan korkmadıgımı, kıyafetlerimle gösteriyorum.

Sizce ayakkabılarınız neden bu kadar çok seviliyor?
Ayakkabılarım neseli, tutkulu ve eglenceli. Kadınlar bu tasarımlara duygusal olarak baglanıyor. O ayakkabılara ihtiyaçları olmasa da, kendilerini sahip olmak zorunda gibi hissediyorlar. Günlük hayatın eglencesi ayakkabılar.

Ayagında tasarımınızı görmeyi en çok sevdiginiz isim hangisi?
Cara Delevingne, Lady Gaga, Taylor Swift, Kylie Jenner ve Kellis gibi birçok ünlü, tasarımlarımı giyiyor. Ünlüleri ve blogger'ları takip eden bu kadar insan olmasaydı, markam bugünkü uluslararası basarısına ulasamazdı.

Dolabınızda kaç çift ayakkabı var?
Belki 200 çift vardır. Ayakkabı dolaplarıyla çevrili bir odam var.

İstanbul'daki söylesi nasıl geçti?
Saygıdeger bir kalabalık önünde girisimci kariyerimi anlattım. Hayatta neyi basarmak istiyorlarsa, hayallerinin pesinden kosmaları için onlara ilham vermek istedim.

Sizce kadınların ayakkabı tutkusunun temeli ne?
Bir ayakkabı, sizi vezir de edebilir rezil de! Kadınlar, giydikleri ayakkabıya göre farklı rollere bürünebilirler. Farklı ayakkabılar, kadınların kendilerini farklı hissetmelerini saglar. Bir kadın; ayakkabısıyla yeni bir kimlik, heyecan, güç ve kadınsılık hissedebiliyor.
BİZE ULAŞIN