Cildinizi yıkadıktan sonra havlu kullanmayın ıslaklığını peçeteyle alın

Cildinizin sağlıklı ve parlak görünmesi için doğru şekilde nemlendirmek çok önemli. Bu işlem için cildinizi güzelce yıkadıktan sonra havlu kullanmayın. Havlu yerine bir peçeteyle ıslaklığı alıp nemlendiricinizi sürün. Öte yandan ışıl ışıl bir cilt için uykunuza da çok dikkat etmeli ve düzenli olarak peeling yapmalısınız

Cildinizi yıkadıktan sonra havlu kullanmayın ıslaklığını peçeteyle alın

Soğuk havalardan belki de en çok etkilenen organımız cildimiz... Kışın yıpratıcı etkisi nedeniyle cildimiz yıpranıyor, kuruyor ve çatlıyor. Bu nedenle kış aylarında doğru ve etkili bakım yapmak, cildi temizlemek ve nemlendirmek çok önemli. Dr. Ahmet Günay, kışın cilt bakımı için yapılması gerekenleri anlattı...
Cilt bakımı, medikal ve kozmetik bakım olmak üzere iki şekilde yapılır. Cildinde problem olanlar mutlaka bir dermatoloji kliniğinde bakım ve temizlik yaptırmalıdır. Ciltte problem yoksa; evde cilt bakımı ve temizlik uygulamaları yapılabilir. Kuruyan cildi nemlendirmek için en doğal yöntem; zeytinyağı kullanmaktır. Ancak cildi akneli ve yağlı olanların bunu uygulamaması gerekir.

DERİNLEMESİNE TEMİZLİK
Cildi doğru nemlendirmek çok önemlidir. Nemlendirme işlemi şöyle yapılır: Cilt temizce yıkandıktan sonra havlu kullanılmamalı. Havlu yerine peçeteyle ıslaklığı alıp ardından cilde nemlendirici sürülmelidir. Bu en doğru yöntemdir. Günlük temizlik, cilt bakımı için çok önemlidir. Cildi derinlemesine temizleyen cilt bakımı ürünleri rahatlıkla kullanılabilir.
Akne izleri, hamilelik ve güneş lekeleri gibi sorunları gidermek için cilde peeling yapılabilir. Ciltteki leke ve yağ izlerini yok etmek için öncelikle cilt, organik ya da kimyasal asit sürülerek nötralize edilir. Soyma işlemi meyve asitleri ile yapılabilir. Meyve asitleri kullanılarak yapılan cilt soyma işlemi 20-30 dakika sürer. Roller yardımıyla meyve asitlerinin derinin alt tabakasına nüfuz etmesi sağlanarak cilt soyma işlemi gerçekleştirilir. Böylece deri yüzeyindeki hasarlı tabaka canlandırılır. Başlangıçta haftada bir uygulanan bu yöntemin sıklığı azaltılır ve ayda bire düşürülür. Daha derin lekelerde, kimyasal peeling uygulanarak derinin soyulması ve renginin açılması sağlanır. Son yılların en popüler uygulaması olan spot peeling yöntemiyle ise tek seansta daha hızlı sonuçlar elde edilir. Bu yöntemler sadece cilt lekeleri ve yara izlerinde değil, aynı zamanda cilt yaşlanması yani antiaging tedavisinde de uygulanır.

SEKİZ SAAT UYUMALISINIZ
Düzensiz uyku, vücudumuzda pek çok olumsuz etki yaratıyor. Yeteri kadar dinlenemeyen hücrelerde serbest oksijen radikalleri ortaya çıkıyor. Bunlar, vücudun iyileşme mekanizmasında bozulmaya ve ciltte kırışıklıklara, elastikiyet kaybına, izlere, saç dökülmesi ve tırnak kırılmasına neden oluyor. Cilt sağlığı için her gün sekiz saat uyumak gerekir.

BİZE ULAŞIN