‘İvedik’, belki 10 yıl sonra Nasreddin Hoca gibi olur

Bugün vizyona giren ‘Recep İvedik 5’ filminin yönetmeni Togan Gökbakar, GÜNAYDIN’a konuştu. Genç yönetmen, “Recep İvedik’, 10- 20 yıl sonra folklorik bir karaktere dönüşebilir. Belki de Nasreddin Hoca gibi olacak, kim bilir...” diyor

Merakla beklenen 'Recep İvedik 5', bugün seyirciyle buluştu. 'Recep İvedik'in yaratıcısı Şahan Gökbakar'ın kardeşi Togan Gökbakar; serinin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstleniyor. Bir yıldır beşinci film için uğraştıklarını söyleyen Togan Gökbakar, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...
'Recep İvedik 5' bugün izleyici ile buluştu. Neler söyleyeceksiniz?
Bir filmin beşincisini yapmak ve hâlâ aynı ilgiyi görmek çok mutlu edici. Bir senedir 'Recep İvedik 5' için uğraşıyoruz. Büyük beklenti var, heyecanlıyız.
Abi-kardeş olarak aynı projede yer alıyorsunuz. Başrol oyuncusu ve yönetmen kimlikleriniz nedeniyle hiç çatışma yaşadınız mı?
Şahan ile çekiştiğimiz ya da çakıştığımız nokta olmuyor çünkü biz aynı zamanda filmin iki yapımcısıyız. İki kardeş ve Çamaşırhane'nin ortakları olarak 'Recep İvedik 5' filminin yapımcılığını üstlendik. Başrol oyuncusu ve yönetmen sıfatları daha sonra geliyor. Senaryoyu da beraber yazıyoruz. Ben bir kısmına dahil oluyorum. Ekip çalışması yaptığımız için aynı yolda, planlı bir şekilde ilerliyoruz. Film çekmek zor ve stresli bir olay ama çatışma yaşanmıyor.

RECEP İVEDİK 5'TEN KARELER

Teknik açıdan filmi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Dijital teknoloji çok geliştiği ve tüm teknolojik imkanlar ülkemizde bulunduğu için, bir filmde artık 'İlk defa şu yapıldı' cümlesini duymak çok mümkün ve anlamlı değil. Bu filmde, diğerlerinden farklı olarak birçok sahnede özel sporcular rol alıyor. Kalabalık sahnelerimiz çok ve o sahnelerin çekimi, iki kişinin oynadığı sahnelere göre çok daha komplike ve zor oluyor. Bu filmde, diğer 'Recep İvedik'lere göre daha fazla aksiyon ve hareket var. Daha renkli bir film... Son iki filmin yapımcısı biz olduğumuz için, detaylara daha fazla hakimiz.
Beşinci filmin gişesiyle ilgili bir tahmininiz var mı?
Fragman, bir önceki filmin rekorunu 10'a katladı! 'Recep İvedik 4'ün fragmanı, üç yılda 18 milyon tıklanma almışken, beşinci film beş günde 18 milyon kez tıklandı. Ve bu rakam, bugüne kadar artmaya devam etti. 'Recep İvedik 4', 7.5 milyon gişe yaptı. Gişe çok tahmin edilemiyor; önü açık, ne desem boş... Her film kendi kaderini çiziyor ve kendi kısmetiyle doğuyor. Toplumun dinamikleri ve zamanın birleşimi birikip gişeyi oluşturuyor.

RECEP İVEDİK 5 FİLMİNİN GALASINDAN KARELER

'Recep İvedik', yıllar içinde kült bir karaktere dönüştü. Onun geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Evet, 'Recep İvedik' kült bir karakter. Bu böyle devam ederse, 10-20 yıl sonra 'Recep İvedik' folklorik bir karaktere dönüşecek. Belki de Nasreddin Hoca gibi olacak, kim bilir... Sınavlara konu oluyor, insanlar 'Recep' kılığına girip kostüm partilerine gidiyor, çocuklar suratlarını 'Recep' gibi boyuyor...
Karakterin lisanslı ürünlerini de çıkardınız. Böyle devam edecek mi?
Bu işi Amerikalılar çok iyi yapıyor; her karakter için birçok markayla anlaşma yapıp farklı dallarda ürünler çıkarıyorlar. Bu, işleyen bir çark ama ülkemizde maalesef yok. Bunun olması için bir eğlence sektörü markası olması gerekiyor. Bu, Türkiye'de çok ender yakalanıyor ve 'Recep İvedik' o markalardan biri. Çocuklar için kırtasiye ve okul seti hazırladık. Ürün gamımızı geliştireceğiz.

RECEP İVEDİK 5’İN YENİ FRAGMANI YAYINLANDI İZLE!

20 TANE 'JAMES BOND' FİLMİ VAR 'RECEP' DE DEVAM EDEBİLİR
'Recep İvedik'in bugüne kadarki gişe grafiği çok başarılı... Çizdiğiniz yol haritasında bir final var mı?
'Recep İvedik'in rotasını halk çiziyor. Seyirci sevdiği sürece 'Recep İvedik' devam edebilir, bunda sakınca görmüyorum. Çünkü dünyada da durum böyle... Sekiz-dokuz tane 'Harry Potter' var, 20 tane 'James Bond' filmi var, sekizinci 'Star Wars' filmi çekiliyor falan... Bir karakter ve onun dünyasını yaratmak çok zor, sevilmesi daha da zor. 'Recep İvedik' yaratılmış ve sevilmişken, o dünyanın ve karakterin daha da geliştirilip devam etmesinde bir mahsur yok. Şu anda aşağıya doğru değil, yukarıya doğru giden bir grafik var.
Talep de devam etmesi yönünde.

BİZE ULAŞIN