Finlandiya’da buz üstünde ralliciye dönüşün!

Finlandiya’da buz üstünde ralliciye dönüşün!

Geçtiğimiz günlerde Audi'nin davetlisi olarak Finlandiya'ya gidip buz üstünde yapılan sürüşü deneyimledim. Firmanın; Quattro araçları ile yaptığı Ice Driving Experience etkinlikleri; Finlandiya-Mounio, Avusturya- Seefeld ve Saalbach ve İsveç- Arvidsjaur olmak üzere dört farklı noktada gerçekleşiyor.

BAŞVURULAR YAZIN YAPILIYOR
Firmanın 25 senedir düzenlediği Ice Driving Experience, Kuzey Kutup Dairesi'nin 200 kilometre üzerindeki Muunio kasabasında gerçekleşiyor. Etkinlikte üç gün boyunca, yaklaşık 100 bin Euro fiyatı olan 354 HP'lik S4 Avantlar modeli ile 85 santimetre kalınlığındaki buz üzerinde sürüş deneyimi yaşadık. Deneyim sırasında Dünya Ralli Şampiyonası'nda yarışmış ve derece elde etmiş uzmanlar, sizi ralliciye dönüştürüyor. Üç günlük etkinlik; uçuş hariç, kişi başı 3 bin 500 Euro'ya mal oluyor. Bu deneyimi yaşamak istiyorsanız, Audi'nin internet sitesini takip etmeniz gerekiyor. Firma, başvuruları yaz aylarında alıyor. Etkinliğe katılmak için önce Helsinki, ardından Kittila'ya uçuyorsunuz. Kittila havaalanına indikten sonra bir saatlik uçuş ile Lapland bölgesine ve Lapland Hotel'e ulaşıyorsunuz.

KUZEY IŞIK LARI GÖRÜLEBİLİR
Bölge; Finlandiya, Norveç ve İsveç ülkelerinin sınırında yer alıyor. Bu bölgenin en önemli özelliklerinden biri de; Kuzey Işıkları'nı, Ocak ve Şubat aylarında görme şansınızın yüksek olması. Lapland bölgesinin kayak dışındaki en önemli turizm geliri; Kuzey Işıkları. Bu muhteşem doğa olayının görülebilmesi için gecenin ilerleyen saatlerinde ıssız ormanın içinde yürüyüşler düzenleniyor. Burası, diğer otomobil markalarının da test sürüşlerinin yapıldığı bir bölge. Çoğu firma yeni otomobillerini bu bölgede kamuflaj yaparak sürüş testinden geçiriyor. Çünkü rakip firmalar, yeni çıkacak araçların fotoğraflarını çekerek önceden fikir sahibi olmaya çalışıyorlarmış. Yani Lapland'de otomobil firmaları arasında ajanlık yarışları da yaşanıyor. Bu bölgeyi ekonomik olarak otomobil firmaları ayakta tutuyor. Firmaların böyle bölgeler ararken bizdeki Tuz Gölü'nün akıllara gelmemesi üzücü.

KAR MOTORUYLA ADRENALİN YÜKLÜ ANLAR
ICE Driving Experience'ta sadece araç kullanmıyorsunuz. Gün boyunca helikopter ile havada drift yapıyor, akşam kar motorları ile kilometrelerce uzunluktaki buz tutmuş göllerde sürüş keyfi de yaşıyorsunuz. Özellikle kar motoru ile yapılan gezide 80 kilometre hızın üzerine çıktığınızda kar motorunu kontrol etmeniz bir hayli güçleşiyor.

BİZE ULAŞIN