Önceliğim para olsa saçma sapan filmlerde oynardım

Önceliğim para olsa saçma sapan filmlerde oynardım
Çetin Altay, son yılların en aktif oyuncusu. Profesyonel kariyerine başladığı 2002'den beri yaklaşık 40 filmde rol alan ve her sene en az iki film ortalamasını yakalayan Altay'la; cuma günü gösterime girecek olan 'Sümela'nın Şifresi 3: Cünyor Temel' filmi vesilesiyle bir araya geldik...

'Sümela'nın Şifresi 3: Cünyor Temel' nasıl bir film oldu?
İlk iki film seyirciler tarafından çok beğenilmişti. Burada başka bir hikaye var. Yaylalardaki yapılanmaya karşı sözü olan bir film. Avni Aker Stadı'nda çekim yaptık. Seyirci Avni Aker'in son halini bu filmde görecek. İzleyenlerin pişman olmayacağı, kafa boşaltacağı güzel bir film oldu.

STARLIĞIN YAŞI YOK
40'a yakın filmde rol aldınız. 'Biraz yüzümü dinlendireyim' demediniz mi hiç?
Yok, hayır ben ona inanmıyorum. Seyirci görsün, gülsün, eğlensin; işimiz bu. İnsanları eğlendirmeyi, güldürmeyi sevdiğim için sürekli enerjik olmak zorundayım. Yüzü daha sonra dinlendiririm. Şimdi çalışma zamanı. Yazın da dinlenemeyeceğim çünkü 'Of'lu Hoca'nın üçüncüsünü çekeceğiz. Ağustos'ta başka bir film daha var; koşturmaya devam. Bu film gösterime girince geçtiğimiz yıl çektiğim 'Baş Belası'nın fragmanları dönecek. O da 5 Mayıs'ta vizyora girecek.

'Baş Belası'nda Trakya ağzıyla konuşuyorsunuz, Of'lu Hoca' ve 'Temel' serisinde Karadeniz şivesiyle. Bu kadar şiveye nasıl hakim oldunuz?
Hiçbirine yabancılık çekmiyorum. Seyirciler de takdir edecektir inşallah. Hazır karakterden ziyade yeni karakterleri çıkarmayı seviyorum. 'Karakter çıkar' dediklerinde; cebimde bin tane farklı karakter var.

Kariyerinizin başında bu kadar faal olabileceğinizi düşünür müydünüz?
Bu kadar faal olabileceğimi bilmiyordum ama iyi bir şeyler yapacağımı biliyordum. Uzun zamandır yolunda gidiyor her şey çok şükür. Her zaman işimi iyi yaparsam karşılığını alacağımı düşünürdüm. Benim amacım para olmadı hiç, zaten birçok filmden para da kazanmadım. Önceliğim para olsaydı bir sürü saçma sapan işin içinde olabilirdim.


Komedi filmlerinin aranan ismi Çetin Altay, "İnsanları eğlendirmeyi, güldürmeyi sevdiğim için sürekli enerjik olmak zorundayım" diyor.

Komedi dünyasında belli başlı isimler var. Çetin Altay onların arasına girdi mi?
İnsanların tepkisine bakarsan, evet bir yer edinmişim. O dünyadaki herkesi tanıyorum zaten. Cem Abi'yle (Yılmaz) film de çektik. Onların arasına gireyim diye özel bir çabam yok. Dizi yerine sinemada direttiğim için senede üç-dört film çekiyorum. 2018'de çekeceğim filmleri şimdiden planlıyorum. Sinemaya ağırlık verdiğim için belli bir yer edindiğimi düşünüyorum.

Niye sinema ağırlıklı bir kariyer planlamanız var?
Sinemanın başka bir büyüsü var. Çoğu yerde takvim uymuyor. Maddi anlamda anlaşamadığım, senaryosunu beğenmediğim işler oldu. Sinema tekliflerini kaçırmak istemiyorum. Diziye 'Tamam' desem kendimi kilitlemiş olacağım.

Komedi dışında bir türde rol almak ister misiniz?
Evet, kafamda birkaç tane farklı proje var.

Star olma hayaliniz var mı peki?
Star nasıl olunur bilmiyorum ki. Bakarsın beş sene sonra sinemanın starı olurum. Starlığın yaşı yok nasılsa. 15 yaşında da olabilirsin, 75 yaşında da.

Kariyerinizin kırılma noktası neydi?
Önceden mizah yazarlığı yapıyordum. Stand up şovlar hazırlıyordum. Ekran önüne çıkmak gibi bir hayalim yoktu. Oralarda izleyenlerden kulaktan kulağa yayıldı. Bir gün bir yapımcı aradı beni, "Dizi için görüşelim" dedi.


Çetin Altay, Gamze Kaçmaz'la nişanlı.

FİLMLERDEN FIRSAT BULURSAK EVLENECEĞİZ
Gamze Kaçmaz ile nişanlandınız. Evlilik ne zaman?
Filmlerden fırsat bulabilirsek Ekim gibi düşünüyoruz.

Nişanlınız bu yoğunluğunuzdan şikayetçi değil mi?
Hayır, sağ olsun hiç öyle bir kız değil; anlayışlı biri. Ben olsam belki isyan ederim ama o öyle biri değil.

Sizinle aynı sektörden mi?
Hayır değil, kendisi muhasebeci. İlaç gibi geldi bana, kafam çok rahat.

Nasıl tanıştınız?
Bolu'ya imza gününe gitmiştik. İmza gününün organizasyonunu yapan ekipteydi Gamze. İlk görüşte aşk oldu aramızda. İki senedir tanışıyoruz.
BİZE ULAŞIN