Ebru o meşhur makyajını sildi artık çok doğal

‘Sil Makyajını’ isimli bir kitap yazan makyaj sanatçısı Rıfat Yüzüak, yıllardır birlikte çalıştığı Ebru Gündeş için “Meşhur makyajını sildi, doğal hali de çok beğenildi” diyor

Ebru o meşhur makyajını sildi artık çok doğal
Ünlülerin makyözü Rıfat Yüzüak, 'Sil Makyajını' isimli kitabıyla kadınlara güzellik ve makyajla ilgili bilgiler veriyor. Ebru Gündeş ile Fahriye Evcen'in doğal ve çekici görünümünün arkasındaki isim olan Yüzüak, 15 yıllık makyaj kariyerini ve kitap serüvenini GÜNAYDIN'a anlattı...
Makyaja nasıl merak sardınız?
Küçükken annemin arkadaş toplantılarında insanlara bakar ve onların nasıl daha iyi görüneceklerini hayal eder, kafamda tasarlardım. Bu, en sevdiğim oyunlardan biriydi. İnsanların dış görünümü hep çok ilgiliydim. Saç, makyaj, kıyafet, tasarım gibi şeylerle çok ilgilenirdim. Sonrasında kozmetik sektörüyle yolum kesişti. Sektörde çok kısa sürede çok uzun yol kat ettim. Birinci yılımda, Türkiye'ye yeni gelen dünyaca ünlü bir makyaj markasının make-up artisti oldum.
Makyaj, insanı güzelleştirdiği gibi rezil de edebilir. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Günümüzde makyaj ve makyaj bilgileri ciddi defarmasyona uğramış. Kozmetik sektöründen faydalanmak ve mutlu olmak için para, emek ve çaba harcıyorsunuz. Fakat bazen sonuç sizi tatmin etmiyor; kendinizi güzel ve iyi hissetmiyorsunuz. O zaman çabalar, paralar ve emekler boşa gidiyor. O zaman çare, makyajı silmekte... Ve iyice araştırıp doğru bilgilerle işe baştan başlamak gerekiyor. Bu bilgilerin hepsi kitabımda var.
Kitap yazma fikri nasıl ortaya çıktı?
15 yıldır güzellik, imaj, saç, makyaj, fotoğraf gibi konularda bilgi edindim. Bu bilgilerin hepsini kendi çekimlerimde deneyip sonuç verenleri ve vermeyenleri süzdüm. Kitabı iki yılda tamamladım. Defalarca baştan okudum, bilgileri tekrar tekrar kontrol ettim. Okuyanlar sıkılmasın diye, bilgileri eğlenceli bir hale getirdim.
Makyajdaki en önemli unsur nedir?
Makyajdaki en önemli adımı, hiç kimse buradan bakarak belirleyemez. Bunu sadece siz bilebilirsiniz ve bunun için kendinizi çok iyi tanımalısınız. O yüzden kitaptaki 'kendini sevme egzersizleri'ne ihtiyacınız var.
Pek çok ünlü isimle çalışıyorsunuz. Sizi en çok zorlayan isim kim?
Aslında hiç kimseyle çalışırken çok zorlanmadım. Çalıştığım insanlara ve onların kendileriyle ilgili imaj fikirlerine çok önem veririm. Onların nasıl görünmek istediği çok önemli. Hele ki bu kişi ünlüyse, onları iyi anlamak gerek.
Ebru Gündeş sizin için "Sanat yapıyor" diyor. Geçmiş yıllarda 'Ebru Gündeş makyajı' diye bir kalıp vardı. Gündeş'in değişiminin ve makyajının sırrı ne?
Hayatta hepimizin çok önemli öğretmenleri vardır. Ebru Gündeş, bana o kadar çok şey öğretti ki... Yeri geldi, kronometre tutup makyaj hızımla ilgili yarışlar yaptık. Yeri geldi, daha az ürünle daha güzel makyajlar yapmaya çalıştık. Onunla çalışmaya başladığımda, o trend olan Ebru Gündeş makyajını sildi, bana inandı. İnsanların önüne en doğal haliyle çıktı. Hayranları, onu çok az makyajlı haliyle de çok beğendi. Bence artık Ebru Gündeş makyajı değil, Ebru Gündeş güzelliği trend.
Ebru Gündeş makyajda nelerden hoşlanmaz?
O, ciddi makyaj bilgisi olan bir kadın. En ufak bir problemi bile görür. Makyajda pek fazla renk sevmez. Makyajı ne kadar doğal olursa, o kadar mutlu olur. Kaşını ve dudağını sadece kendisi boyar. Zaten makyajın en zor kısmı da budur. Ona normal tarzının dışında bir makyaj yapacaksanız, çok iyi bir açıklamanızın olması gerekir.

FAHRİYE'NİN KENDİNE HAS BİR TARZI VAR

Fahriye Evcen'le de çalışıyorsunuz. Onun makyaja bakış açısı nasıl?
Fahriye'nin makyaj konusunda çok kendine has bir tarzı var. Aynı şekilde benim de öyle... İkimizin tarzları birleşince ortaya çok iyi işler çıkabiliyor. Bunun beni çok geliştirdiğini düşünüyorum. Gerçekten güzel bir kız ve haklı olarak çok az ve orantılı makyaj yapmayı seviyor.
BİZE ULAŞIN