Ordu’dan Paris’e uzanan göç hikayesi

Ordu’dan Paris’e uzanan göç hikayesi
İBB Şehir Tiyatroları sezonu kapatırken yeni bir oyunla seyircilerini buluşturdu. Kubilay Penbeklioğlu'nun yönettiği 'Sızı' adlı oyuna önem katan detay; İBB Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu tarafından yazılmış olması. 1913'te bir grup Ermeni ailenin Ordu ilinden başlayıp İstanbul ve Paris'e uzanan göç hikayesini anlatan oyunun 20-25 yıllık bir hazırlık sonucu ortaya çıktığını söyleyen Efiloğlu, hikayenin çıkış noktasını şöyle anlattı: "Memleketim olan Ordu'da bu insanların o bölgeden göç etmek zorunda kalması yöre halkını çok üzmüş. Bu göç hikayesini her zaman büyüklerimizden ve o dönemi yaşayanlardan dinledik. O dönem düşman olması imkansız olan bu kardeş halkı birbirine düşürmeye çalışan Haçlı zihniyeti ve oluşturulmak istenen kurgu, beni gerçekleri anlatmaya yönlendirdi."
Efiloğlu; hikayeyi, göç sırasında ailesi tarafından muhtemelen unutulan Ermeni asıllı küçük kambur bir kız çocuğuydu dediği Hamide'den dinlemiş. Dolayısıyla oyun tamamen gerçek olaylara dayanması bakımından da önem taşıyor. Efiloğlu, hikayedeki olayları araştırırken İstanbul Üniversitesi arşivinden, ailenin göç ettiği Fransa'daki kaynaklardan yararlandığını ve bir kaç kez Bulgaristan'a gittiğini anlattı.



FİLM HALİNE GELEBİLİR
Efiloğlu oyunun vermek istediği mesajı da şu şekilde aktardı: "Anadolu'da her şey iki kavram üzerine kuruludur: Kardeşlik ve erdemlilik. Böylesine kardeşlik üzerine kurulu bir coğrafyayı yok etmek, Batının Haçlı seferleri zihniyeti de dahil olmak üzere her zaman en büyük amaçları olmuştur. Türk ve Ermeni halkları kardeştir. Bu kardeşliği yıllardır bozamıyorlar ve bozamayacaklar. Bizim bu oyunda altını çizmek istediğimiz mesaj budur." Hikayenin sinematografik bir derinliği olduğunu söyleyen Efiloğlu, eseri film olarak beyazperdeye de uyarlamak istediklerini söyledi.
Yazar, "'Gece yarısı Ekspresi' filmi tamamen uydurma, bizim hikayemiz ise gerçek. Daha geniş araştırmalar yapıp konuyu taraflarla tekrar gözden geçirerek, uygun bir zamanda bu hikayeyi film yapmayı düşünüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN