Bu yıl 460 bin tiyatrosever İBBŞT’ye koştu

Bu yıl 460 bin tiyatrosever İBBŞT’ye koştu
2016-2017 tiyatro sezonunu geride bıraktık. Her yıl olduğu gibi bu yıl da izleyici rakamlarını toplamaya çalışıyorum. Bu hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'yla (İBBŞT) başlıyorum. Süha Uygur'un genel sanat yönetmenliğini üstlendiği İBBŞT, bu sezon 29'u yerli olmak üzere toplam 44 oyunu seyirciyle buluşturdu. Necip Fazıl'dan Shakespeare'e, komediden trajediye kadar geniş bir repertuvarla oyunlarını sahneleyen Şehir Tiyatroları için bu sezon oldukça verimli geçti. Bu yıl 44 oyunu yaklaşık 460 bin tiyatrosever takip etti. Bu rakam son üç yılın en yüksek rakamı. İki sezon önce 53 oyunla 420 bin izleyiciye ulaşan, geçen yıl 43 oyunla 407 bin izleyicinin takip ettiği Şehir Tiyatroları, geçen yıl yüzde 87 olan doluluk oranını bu yıl beş puan artırarak yüzde 92'ye çıkarmayı başardı. Bu yıl en çok izlenen oyun; Özge Özder, Bennu Yıldırımlar ve Levent Öktem'in başrolünü paylaştığı, Serdar Biliş'in yönettiği '12. Gece' oldu. 23 kez perdelerini açan oyun, 14 bine yakın izleyici tarafından takip edildi. Onu, usta sanatçı Zihni Göktay'ın rol aldığı 'Cibali Karakolu' adlı oyun izledi. 17 kez sahnelenen oyunu yaklaşık 12 bin kişi izledi. Darülbedayi'nin 103'üncü yılında, Yaz Oyunları yine yoğun ilgi gördü.

YEDİ PERDELİK YAZ OYUNLARI
Geçtiğimiz hafta sonu Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda sahnelenen 'Şahane Züğürtler' oyunuyla sona eren Yaz Oyunları kapsamında '12. Gece', 'Komik-i Şehir Naşit Bey', 'Cibali Karakolu', 'Pollyanna', 'Ay Işığında Şamata', gibi yedi oyun sahnelendi. 18-23 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 33. Çocuk Şenliği'nde, 20 oyun çocuklarla buluştu. 9-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılan 33. Genç Günler kapsamında ise 89 seans oyundan oluşan dolu bir program sunan İBBŞT; etkinliklerde 25 lisenin, 11'i konservatuvarların oyunculuk bölümünden 31 dış yapım, beş iç yapım, iki Darülbedayi Atölyesi yapımını seyirciyle buluşturdu.

'KAPILAR'A ÖDÜL
Ukrayna'da bu yıl 19'uncu kez yapılan Uluslararası Tiyatro Festivali'nden Türk tiyatrosuna ödül geldi. Ukrayna'nın Kherson şehrinde düzenlenen festivalde Tiyatro 3.2.1'in ilk oyunu 'Kapılar'da rol alan Seray Gözler ve Asiye Dinçsoy en iyi oyuncu ikilisi ödülüne layık görüldü. Ukraynalı oyun yazarı Neda Nezhdana tarafından yazılan, Senem Cevher'in dilimize çevirdiği ve yönettiği 'Kapılar' oyunu, Ukrayna'da bir morgda yaşamla ölüm arasındaki iki kadının hesaplaşmalarını anlatıyor.
BİZE ULAŞIN