Müslüm Gürses’le çalışmak isterdim içimde ukde kaldı

Ünlü aranjör Febyo Taşel, “Müslüm Gürses’le çalışmayı çok isterdim. Onu geç fark edip çabuk yitirdim” diyor

Müslüm Gürses’le çalışmak isterdim içimde ukde kaldı
Hafızamıza kazınmış birçok şarkıda, ünlü aranjör Febyo Taşel'in imzası var. GÜNAYDIN'a konuşan Taşel, samimi açıklamalar yaptı...

Neden medyada hiç görünmüyorsunuz?
Aranjör, söz yazarı ve besteci olarak işin en önemli kısımlarındayım. Fakat insanlar solist endeksli hareket ediyor.

Ama sizinle aynı işi yapan ve göz önünde olan insanlar da var...
Son dört-beş senedir DJ-aranjör albümleriyle bazı arkadaşlar ön plana çıktı. Ozan Doğulu bu konuda öncüdür. Bu süreçte kimisi başarılı oldu, kimisi olamadı.

Kurallarınız var mı?
Bilinçli kişiler zaten benim tarzımı bilerek geliyor. Maddi açıdan da anlaşınca bir sıkıntı yaşanmıyor. Bir projeye başlayıp sonradan vazgeçtiğim de oldu. Bazı tutumlardan hoşlanmadım ve bitirdim.

Şarkılarınızı bugüne kadar kimler seslendirdi?
Rahmetli Kerim Tekin iki şarkımı seslendirmişti. Kubat, beş şarkımı seslendirdi. Zuhal Olcay, Nilüfer, Burcu Güneş, Yonca Lodi...

'Şarkılarımı söylemesini çok isterdim' dediğiniz biri var mı?
Müslüm Gürses'le çalışmayı çok isterdim; o içimde kalan bir ukdedir. İnanılmaz bir yorumcuydu. Şimdiki nesilde yorum biraz daha zayıf. Orhan Gencebay'ın da besteciliği ve müzik yönetmenliği gerçekten inanılmaz. Türk müziğinin bana göre en iyi üç bestecisinden biri. Diğerleri de Sezen Aksu ve Kayahan.

Müslüm Gürses'i çok dinler misiniz?
Geçmişte çok dinleyemezdim çünkü arabesk benim tarzım değildi. Onu geç fark edip çabuk yitirdim. Lise yıllarımda heavy-metal ve hard rock dinlerdim. Üniversitede caz ve blues ilgimi çekti. Zamanla yorumun gücünü daha iyi anladım.

'Aranjör, şarkıcıyı vezir de eder, rezil de' durumu var mı gerçekten?
Kesinlikle var... O yüzden az aranjör var ve herkes sıraya giriyor onlarla çalışmak için.


Funda Arar ile evli olan Febyo Taşel, "Şarkıcı doğru aranjörü bulup o sinerjiyi yakalamalı" diyor.

CANAVARI KENDİMİZ YARATTIK

"Sektör bitti, biz bitmemiş gibi davranıyoruz" demiştiniz...
İnternet hizmetleri; müzik kanalları ve radyoların önüne geçti. Haliyle müzik şirketlerinin de bir önemi kalmıyor. Böyle büyük bir havuzda, her alana hakim olmak çok zor. Bence dijital platformlarda aylık üyelik sistemi yapılmalı. Aksi halde sadece YouTube üzerinden ilerliyor ve bu bana mantıklı gelmiyor. İnternette çok tıklanan birini sahnede göremiyoruz mesela. Dengesiz bir piyasadayız, herkes mutsuz. Her şey tık üzerine kurulu ve canavarı kendi elimizle yaratıyoruz.ARABESK DİNLEMEZDİM
"Müslüm Gürses'in yorum gücü beni çok etkiliyor" diyen Febyo Taşel, yıllar geçtikçe arabesk müziğe ilgi duymaya başladığını söylüyor.
BİZE ULAŞIN