Popçular arabeski iyi söyleyemiyor

Türkücü Murat Kurşun, arabesk söyleyen popçuları eleştirdi: Eskiden arabesk okuyanları eleştiriyorlardı. Şimdi ben onların yorumunu beğenmiyorum çünkü duygu veremiyorlar

Popçular arabeski iyi söyleyemiyor
Geçtiğimiz günlerde yeni albümü 'Öyle Bir Dünya Yok'u piyasaya çıkaran Murat Kurşun, GÜNAYDIN'a albümü ve müzik sektörü hakkında özel açıklamalar yaptı...

Yeni albümünüz nasıl gidiyor?
Çok şükür her şey yolunda. Albümün üçüncü klibini 'Adana Köprü Başı' şarkısına çektik. 11 şarkıdan oluşan projede, başta Yıldız Tilbe olmak üzere birçok isimden şarkılar var. Bu albümde açıkçası insanlar ne istiyorsa var; herkese hitap ediyoruz.

LİNET SELAM VERMEDİ

'Ben Yoruldum Hayat' klibiyle de büyük ilgi gördü.
Ben o klibi sosyal sorumluluk projesi kapsamında çektim. İçinde sokak çocukları var, engelli kardeşlerimiz var, kadına şiddet var. Mümin Sarıkaya'dan aldığım şarkı, çok sayıda ödül aldı. Eserin tüm hakları iki sene bende. Seda Sayan, Rafet El Roman gibi birçok isim benden şarkıyı istedi ama kimseye vermedim. Çünkü o şarkıyı ben bulmuştum. Şarkı patladı; tıklanması 15-20 milyona ulaştı. Keşke her sene böyle bir türkü ya da şarkı yakalayabilsem.

Günümüzde böyle türkülerin tutması çok nadir...
Kesinlikle öyle. Birçok ünlü sanatçı, bu parçayı konser repertuvarlarına da ekledi. Şarkı birçok dizide de yer aldı yani unutulmayacak bir eser oldu.

Son dönemde birçok popçu arabesk eserler seslendirmeye başladı. Bu geçiş neden oldu?
Bir ara popçular bize sallıyorlardı, arabesk okuyanları dışlayıp küçümsüyorlardı. Ama şimdi bakıyorum; birçok arkadaş arabesk albüm çıkarmaya başlamış. Arabesk şarkıları okuyabilen okusun tabii... Yani şöyle söyleyelim; popçu arkadaşlarımız iş bulamadığı anda seslendiriyor arabesk şarkıları.

Başarılı oluyorlar mı?
Ben beğenmiyorum, dinlemiyorum da çünkü arabeskin o duygusunu veremiyorlar, nağmeler tutmuyor.

İstanbul'da 25 yıldır sahneye çıkıyorsunuz. Konserlerinizde kimlerle beraber çalıştınız?
Merve Özbey bana yıllarca vokalistlik yaptı. Derya Uluğ da arada sahneme geliyordu. Linet, alt sahnemde çıkardı. O zamanlar dört-beş masaya şarkı söylüyordu Linet. Ben onların solistiydim.

Bu saydığınız isimlerle bir araya geliyor musunuz?
Geçen Linet'le Kayseri'de konserimiz vardı. Linet kuliste şapkayı takmış oturuyordu. Bana selam bile vermedi; çok şaşırdım. Herkes bir havalarda...

SERDAR ORTAÇ OLSAM KULÜPTE ÇIKMAM

Müzikte 'yeni jenerasyon' dönemi başladı. Aleyna Tilki, Merve Özbey, Simge Sağın gibi isimler var sahnelerde...
Eski müzisyenlerin kendilerini değiştirmesi lazım. Tamam ağırsın, o şekilde devam ediyorsun ama değişiklik şart. Mesela Serdar Ortaç'la şimdi aynı mekanda çıkıyoruz. Bana kalırsa Serdar Ortaç'ın oralarda çıkmaması lazım. Serdar 2-3 bin kişiye konser veren bir kişi yani 400-500 kişiye şarkılarını söylememeli. Sonuçta kendisi halkın sanatçısı, o bir star. Mesela siz hiç Tarkan'ın gece kulübünde sahneye çıktığını gördünüz mü? Ben Serdar Ortaç olsam kulüpte çıkmam.
BİZE ULAŞIN