Rahat biri değilim, zihnim hep mesai halinde

Rahat biri değilim, zihnim hep mesai halinde

‘Kanatsız Kuşlar’ dizisinin fedakar annesi ‘Nefise’ye hayat veren oyuncu Deniz Bolışık: Hayatımda her daim bir çaba söz konusu. Ben rahat kişilerden değilim, zihnimin bir köşesi hep mesai halinde oluyor

  • Günaydın
  • Çarşamba 06.07.2017
Atv'nin yaz sezonuna damga vuran dizisi 'Kanatsız Kuşlar', her hafta izleyicinin ilgi odağı oluyor. Daha ilk bölümde zirveye oturan ve izleyici sayısını sürekli artıran dizinin başrol oyuncusu Deniz Bolışık, canlandırdığı 'Nefise' karakterini ve özel yaşamını GÜNAYDIN'a anlattı...

'Kanatsız Kuşlar' dizisi için size teklif nasıl yapıldı? Dört çocuklu bir anne rolü teklif edildiğinde neler hissettiniz?
Bana teklif getiren Koliba Film'le, daha önce 'Canan' dizisinde uzunca bir süre çalıştık. Dolayısıyla yapım ekibinin bildiği bir oyuncuydum. Son çalıştığım işin bittiği gün beni arayıp 'Kanatsız Kuşlar'dan ve 'Nefise'nin hikayesinden bahsettiler. Dört çocuklu bir annenin hikayesi olduğunu duyduğumda, durup bir düşündüm açıkçası; 'Acaba karakterle bütünleşebilecek miyim, rol bana uygun mu?' diye. Fakat hikaye detaylanıp 'Nefise'nin renklerinin farkına varınca, 'Nefise'yle birbirimize uygun olduğumuza çok içten bir şekilde inandım. Zaten sonra da 'Nefise'yi tanıdıkça giderek hem sevdim, hem de karaktere bağlandım.

'NEFİSE'YE SÜRPRİZLER VAR

'Kanatsız Kuşlar', dört çocuklu bir annenin dram öyküsüyle başladı. Çocukları için kendinden bile vazgeçmeye hazır 'Nefise'nin hayatı birbirinden ilginç sürprizlerle değişiyor. 'Nefise'yi bizlere anlatabilir misiniz?
'Nefise' çok genç yaşta anne olmuş. Çocuklarıyla beraber büyüyen, bir yandan çocuklarını hayata hazırlamaya çalışırken aslında kendisi de hayatla yeni yeni yüzleşen bir karakter. Yaradılışı itibariyle ve hatta belki 'Nefise' isminin de etkisiyle, çok naif ve gerçekten temiz kalpli bir kadın. Dünyaya gözünü açtığından beri var olma sebebi sanki hep çocukları olmuş. Çocukları için her şeyin en iyisini isteyen bir anne olmasının yanında, imkansızlıklarla çevrili bir yaşamla idare eden değil, o hayatın içinde gerçekten ve içten bir şekilde mutlu olan biri. Belki bir gülümsemenin ona verdiği mutluluğu maddi şeylerde asla bulamayacak, maneviyatı yüksek bir kadın. Hayat ona hazırladığı zorlukların yanında sürprizler de getirmiş. Belki temiz kalbiyle ettiği dualarının karşılığı diyebilecegimiz güzel şeyler bekliyor onu. Ama tabii 'Nefise'nin karşısına sürprizlerle birlikte sınavlar da çıkacak ve onlarla nasıl baş edecek, nasıl bir yol izleyecek ben de merak ediyorum.

ZORLAYICI BİR YOLCULUK

Ailesini bir arada tutmak ve onlara güzel bir hayat yaşatmak için mücadele eden 'Nefise', kendisine lüks bir hayatın kapıları aralandığında değişecek mi? Çocuklarını ikinci plana itecek mi sizce?
'Nefise' çocuklarını hiçbir şeye değişmez, onun için mutluluk çocuklarının huzurundan geçer. Ama 'Nefise' aynı zamanda saf ve içinde minik bir kız çocuğu olan bir kadın bence. İçinde hiç bilmediği, hiç yaşamadığı bir gençlik var. Her zaman ağırbaşlı ve uslu bir kız çocuğu gibi ama renkli bir hayat her kız çocuğunun ilgisini çekebilir. 'Nefise' hiç zenginlik yaşamasa da gözü tok biri ve bu yüzden de belki onun ilgisini çeken şey maddiyattan cok sevgiyle karşılaşmak olabilir. Bu yaşında hayatı hissetmek, bir birey ve bir kadın olduğunun farkına varmak 'Nefise' için daha zorlayıcı, daha kabullenmesi zor bir yolculuk olacakmış gibi hissediyorum.

'Nefise' hırsızlık yapan ilk kocasından beklediği sevgiyi ve aşkı görememiş. Sürprizler sonucu karşılaştığı 'Muzaffer' ona özlediği bu aşkı yaşatacak mı?
'Nefise' henüz karşı cinse duyulan aşkın manasını tam bilmiyor aslında. O, bugüne kadar aşkı ancak çocuklarında bulmuş. Bence kalbinin sevebilme yeteneği var, yüreği geniş, sevgisi bol bir insan. O yüzden karşısında sevilmeye değer biri olduğunda sevgiyi yaşayabilir diye düşünüyorum.

Uzun saatler süren çekimler dışında kalan boş vakitlerinizde neler yapıyorsunuz? Sporla aranız nasıl, formunuzu nasıl koruyorsunuz?
Hayatımın her döneminde aktif bir insan olmak zorundaydım, hâlâ da öyleyim. Hiç ahata kaçma lüksüm olmuyor. Spor yapmayı severim ama bazen sıkıldığım da oluyor. Genel olarak yürümeyi hayatımdan hiç çıkarmam. Yürümeyi severim, neredeyse her gün hiç aksatmadan tempolu şekilde yürürüm. Form korumak için de açıkcası hayatımda her daim bir çaba söz konusu. Ben o rahat kişilerden değilim, zihnimin bir köşesi bunun için hep mesai halinde.


'Kanatsız Kuşlar' her perşembe atv'de ekrana geliyor.

CANLARDIRDIĞIM KARAKTERLE BERABER DERİNLEŞİYORUM

Birçok dizi, film ve tiyatro oyununda rol aldınız. Sizi en çok etkileyen karakter hangisiydi?
Aslında hiçbir zaman beni en çok etkileyen karakteri söyleyemem. Çünkü ben hayatın yanında, canlandırdığım karakterlerle de beraber sürekli şekillenmeye ve galiba derinleşmeye devam ediyorum. Çünkü her yeni karakterle hem kendinize yakın, hem de bazen en uzak alanları inceliyor ve o alanların farkına varıyorsunuz. Her yeni karakter, daha da zenginleştiriyor sizi. O nedenle hepsi sahiden çok özel, hepsi çok önemli. Hepsiyle beraber büyüyüp bir yolda ilerliyoruz.

Şu sıralar rol aldığınız bir tiyatro oyunu var mı? Ya da sinema filmi?
Geçen sezondan devam eden oyunum yok. Yeni bir oyun için de prova süreci en meşakkatli dönemdir, biliyorsunuz. Şu an set süreciyle beraber yürütmek imkansız gibi bir şey. Sinema filmi için de, biz bu yaz sürecinde ekranda olduğumuz için, o da şimdilik zor görünüyor. 'Kanatsız Kuşlar' hayatımın liste başında yani.

Rumeysa VERGİLİ
BİZE ULAŞIN