Üç kuşaktan aile fertlerini eğlendirirken yarıştıracağız

Yarın atv’de başlayacak olan ‘3 Kuşak 1 Cevap’ adlı yarışmanın sunucusu İrfan Kangı: Bizden çok daha fazla para ödülü veren yarışmalar var. Bizim amacımız; ailelerin gerginlik yaşamadan, eğlenerek para kazanması

Üç kuşaktan aile fertlerini eğlendirirken yarıştıracağız
Yüksek enerjisi ve sevecen tavırlarıyla izleyiciden her zaman tam not alan sunucu ve oyuncu İrfan Kangı, yarın atv'de başlayacak olan '3 Kuşak 1 Cevap' adlı yarışmayı sunuyor. Esprili mizacının yanı sıra kendisini 'Zaman zaman yakışıklı, sempatik ve dünyanın en mütevazı insanı' olarak tanımlayan Kangı, yeni program heyecanını GÜNAYDIN ile paylaştı.

AİLE İÇİ İLETİŞİM BİRAZ KAYBOLDU
'3 Kuşak 1 Cevap'ta izleyicileri neler bekliyor?
Birçok yarışmanın olduğu televizyon dünyasında '3 Kuşak 1 Cevap'; farklı bir şey yapma parolasıyla yola çıkmış bir program. 'Ah nerede o eski Ramazanlar, nerede o bayramlar' deriz ya; hani biraz da o günlere saygı duruşu tadında. Para ödülü olarak bizden kat kat fazla veren yarışmalar var. Mesela dedelerimiz, ninelerimiz akıllı telefonları kavrayamıyor; şimdiki nesil de o zamanki walkman'leri anlayamıyor. '3 Kuşak 1 Cevap' için, bu konsept üzerine hazırlanmış sorularla retro bir yarışma programı diyebiliriz. Program sırasında üç kuşaktan yarışmacılar aile dayanışması da göstermek zorunda. Her yarışmada olduğu gibi burada da bir strateji, karar verme durumu var ama zaten biz çekirdek ailenin toplumun en değişmez vurgusu olduğunu eğlendirirken göstermek istiyoruz. Bu programdaki en büyük amacımız; gerginlik olmadan insanların eğlenip para kazanarak buradan gitmesi.
Bilgi yarışması gibi mi?
Bilgiye dayanan sorular da var, beceri gerektiren oyunlar da. Örneğin; çocuklardan eski bir gramofonu çalıştırmalarını, yaşlılarımızdan ise gösterdiğimiz birtakım emojileri anlatmalarını isteyeceğiz. Tamamen kuşaklar arası farkı ön plana çıkartmaya çalışıyoruz, bunu yaparken de kuşak dayanışmasına dikkat çekiyoruz.
Sloganınız da 'Kuşakları çatıştıran değil birleştiren bir yarışma', öyle değil mi?
Genelde evde küçük olan, kendinden büyük olanla bir çatışmaya girer. Bakış açıları çok farklıdır. Biri tecrübelidir, biri tecrübesizdir ve kolay inanır. Çocukluğumuzda bizim büyüklerimizle aramızda kuşak farklı vardı ama şimdi teknolojinin ilerlemesiyle çocuklar sadece çocuk olarak kalmıyor, çok erken büyüyorlar. Ama duyguyu ve aile iletişimini kaybettik.

ÇABUK SIKILAN BİR ADAMIM
Her yarışmada mutlaka kazanan biri olacak mı?
Son sorudan sonra en fazla parayı kasasına atan aile o parayı alıp gidiyor. Öbür taraf da şarkılarla, alkışlarla hiçbir şey almadan gidiyor. Her bölümde 100 bin lira dağıtmak istiyorum ama ne kadarını kazanırlar bilemem.
İddialı mısınız?
Biz güzel bir program yapacağız, diğerleri bir yarışma. Biz eğlendirirken yarıştırıyoruz, gerginlik yok. Bir de ben nice iddialı işler yaptım hayatta; seyircinin çok sevip izlediği de oldu, bir-iki bölümde kalkan da. Bu yüzden o konuda büyük konuşmak çok saçma. Seyirci isterse yaparız. Seyircinin elinde çok büyük bir güç var ama bunun farkında değiller. Sosyal medya sayesinde etki ve tepki daha çabuk görülüyor. Sırf sizi esevmeyen birinin olumsuz bir yorumu, kamuoyunda yanlış bir algı oluşturabilir.
Çekimlerde sizin de favori aileniz oluyor mu? Buradaki favoriyi aile içinde çok vakit geçiren ve birbirini iyi tanıyan belirler. Çok kopuk, birbirlerinden ayrı yaşayan aileler biraz dezavantajlı olabilirler.
Aile seçimlerinde nelere dikkat ediyorsunuz?
Üç kuşağı temsil eden yarışmacılar olması lazım ki, üç kuşağı temsil eden sorular yerini bulsun.
Tiyatrocu, radyocu, seslendirme sanatçısı ve sunucusunuz; çok yönlü birisiniz. En keyif aldığınız iş hangisi?
O an yaptığım iş neyse ben ondan keyif alıyorum. Biraz ehli keyif bir adamımdır, sıkıntıya gelebileceğim işleri yapmamaya çalışıyorum. Radyoculuktan sekiz sene ekmek yedim, o işin büyüsü farklı; ilk sektöre girdiğim iştir. Onun yeri kalbimde farklıdır. Ama benim için hayatımın vazgeçilmezi tiyatro ve tiyatronun getirdiği sunuculuk. Seslendirme yapmıyorum, sabır gerektiren bir şey; ben sıkılgan bir adamım.

STÜDYOYA SON DAKİKA GİRMEM, KULİSTEKİLERLE SOHBET EDERİM
Bu kadar enerjik olmayı nasıl başarıyorsunuz?
Hiperaktiflik durumum var. Bir de hayata eğlenceli tarafından bakmayı seviyorum. 40 yaşındayım; iyiye de gördüm, kötüyü de, varlığı da gördüm yokluğu da. Hayatta hiçbir şeyin insanların kahkahasından değerli olduğunu düşünmem. Bir insanı üzmek bir kelimenize bakabilir ama bir insanı güldürmek çok zordur. Ben hep beraber eğlenelim tadında biriyim. Ne senin benden fazlan var, ne benim senden fazlam var. İnsanların toplumdaki konumlarını; doğdukları yer, aileleri ve kendi ellerinde olmayan şartlar belirliyor. Ben bütün insanları eşit görüyorum. Herkes mutlu olmayı hak eder; böyle bakarım. Stüdyoya son dakika girmem; önce kulise girer, insanlarla muhabbet ederim.
BİZE ULAŞIN