Memleketime yatırım yaptım Adana’da inşaat işine girdim

Memleketime yatırım yaptım Adana’da inşaat işine girdim

‘Saldır Moruk’ albümüyle listeleri kasıp kavuran Ferman Toprak, ticari yatırımları hakkında konuştu: Babam okumamı istedi ama türkücü oldum. Şimdi Adana’da iki blok ve 56 dairelik bir inşaat yapıyorum

Saldır Moruk' albümüyle gündeme gelen şarkıcı Ferman Toprak ile Beşiktaş'taki Shangri-La Bosphorus Hotel'de buluştuk, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yapıldığı geceden, Adana yeni ticari yatırımı olan inşaatına kadar samimi bir röportaj gerçekleştirdik...

'Saldır Moruk' albümünüz yakın bir zamanda dinleyiciler ile buluştu. Albüm hakkında neler söyleyeceksiniz?
Albüm, Ramazan ayından bir ay önce çıktı. Sosyal mesaj içerikli bir şarkı yaptık. İnsanlar ilk duyduğunda 'Saldır Moruk diye şarkı mı olur?' dediler ama şarkının tamamını dinledikleri zaman; çalışmadan, koşturmadan hiçbir şey olmayacağını duydular. Albüm içimize sindi. Tepkiler de çok güzel geliyor maşallah.

TRAKTÖRÜN ÜSTÜNDE ŞARKI SÖYLEDİM

Lüks otel ya da mahalle salonu... Ferman Toprak'ın ekstralarda kriterleri var mı?
Yeter ki teklif gelsin. Silivri'nin bir köyünde yardımsever bir abimiz 50 tane çocuğa sünnet düğünü yaptıracaktı. Gittiğimizde sahne yoktu. 'Nerede sahne yapacağız?' diye sorduğumda 'Sahne geliyor' dediler. Traktörle römorku getirdiler, dört kapağını açtılar, üstüne bir halı serdiler, biz orkestra ile onun üstüne çıktık ve programımızı yaptık. Çok samimi ve keyifli geçti. Ego, kibir adamı bitirir. Egonuz varsa başına bir L koyun legonuz olsun, evde onunla oynayın.

Ramazan ayında sahneye çıkmıyordunuz değil mi?
Ramazan'da sahneye çıkmıyorum. Allah'tan çok güzel bir dine sahibim, Elhamdülillah müslümanım. 23 yıldır sahne hayatım var; Ramazan aylarında, Kadir gecelerinde, kandillerde, perşembe günleri sahneye çıkmam.

Geçtiğimiz hafta hain darbe girişiminin birinci yıl dönümüydü. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Kimsenin unutamayacağı bir gün olarak beynimize kazındı. O gün Ankara Gölbaşı'nda kır düğününde sahnedeydim. Kimse farkında değildi. 15-20 dakika sonra F16'lar gelince herkes dağıldı. Bütün uçaklar iptal olunca Ankara'da mahsur kaldım o gün. İki gün sonra bir araç kiralayarak İstanbul'a gelebildim. O hain geceyi unutmak mümkün değil. Bir taraftan da bizim birliğimizi bütün dünyaya göstermiş olduk. 24 saat içinde darbenin karşısında nasıl durulduğunun dünyada başka bir örneği yoktur. Kısıklı'daki 15 Temmuz Nöbetleri'ne elimden geldiğince ben de katıldım. Spontane olarak sahneye çıktım. Halkımıza "Siz değerli insanlar beni hayatı tespih yaparak sevdiniz, bağrınıza bastınız ama öyle bir vatandaşlık görevini yerine getirdiniz ki, sizler darbeyi tespih yapıp salladınız" dedim.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a olan yakınlığınızdan ötürü size gelen eleştiriler hakkında neler düşünüyorsunuz?
Ben sanatçıyım, ülke, vatan sevdalısıyım. Sözde değil özde vatanseverim. Benim ülkemin çıkarlarını düşünen Reis-i Cumhurumuz varsa, biz o Reis-i Cumhur'un yanında her zaman seve seve dururuz. Gerçekten Sayın Cumhurbaşkanımız çok güzel şeylere örnek teşkil etti. Hangi ülkenin reisi çıkıp da bütün vatandaşlarını çağırabilir? Duruşunu da kendisini de seviyorum. Her zaman da yanındayım. Bu ülkenin Reis-i Cumhuru varsa ve bu ülkenin menfaatlerini koruyabiliyorsa bizim canımızdır, her şeyimizdir.BABAM OKUMAMI İSTEDİ, TÜRKÜCÜ OLDUM

Ticari yatırımlarınız var mı?
Adana'da Ferman Toprak İnşaat olarak iki blok ve 56 dairelik bir inşaat işine girdim. Kendi memleketime yatırım yaptım. Kardeşlerimle de çok gurur duyduğum yanlar var. Küçük kardeşim Adana'da Ak Parti İl Başkan Yardımcılığı yaptı keza hâlâ aktif orada. O da avukat aynı zamanda, petrol istasyonu var. 15 Temmuz günü Toprak Petrol'den alınan bütün akaryakıtların kazancı şehit aileleriyle paylaşıldı. Bu gurur verici bir şey. Çok güzel bir ülkeye sahibiz, bunun değerini bilelim.

Babanız okumanız hakkında size tavsiyede bulunmuş...
Biz aşirette ve feodal bir yapıda yetiştiğimiz için babam oralardan uzak olmamız için Adana'ya yerleştirdi, hepimizin okul okumasını istedi. En küçük kardeşim avukat zaten, biri iktisat mezunu, kız kardeşim işletme mezunu. Bende öyle böyle Ankara Üniversitesi'ni kazandım. 6 ay duramadım meslek aşkıyla. Hatta bir röportajda da babam, "Oğlumuzun okumasını istedik, üç kardeşi okudu ama o türkücü olmayı seçti" dedi. Ben de "Baba okumamı istedin ama ben her gece okuyorum, okuma üzerine doktoramı, master'ımı yaptım, hâlâ da okumaya devam ediyorum" dedim. (Gülüyor)

Lüks tutkunuz var mı?
Her insan kadar var. Her insan ister daha güzel bir hayat sürsün ama gözü dönmüş bir şekilde değil. Ayağını yorganına göre uzatmasını seven bir insanım. Kendi emeğimle, kendi kazancımla her insan gibi güzel giyinmeyi, güzel bir evde oturmayı, güzel bir arabayı isterim tabii. Yatlara geçemedik de bir Mercedes'imiz oldu çok şükür.

Sizi gündüz vakti gören insan sayısı çok az diyorlar...
23 yıldır gece sahneye çıktığım için gündüzü çok yaşayamıyorum. Sayenizde güneşi gördüm. İyi oldu, drakula gibiyiz. (Gülüyor) Sahnede akşam iyi bir performans sergileyebilmemiz için gündüz uyumamız gerekiyor.
BİZE ULAŞIN