Evinizi 30 dakikada bayrama hazırlayın

Evimizi her daim temiz ve düzenli tutmalıyız ancak bayram denilince akla ilk olarak bayram temizliği geliyor. İşte ‘Temizlik saatlerce sürer’ diyerek gözümüzde büyüttüğümüz bayram temizliğini 30 dakikada bitirmenin püf noktaları

Evinizi 30 dakikada bayrama hazırlayın
Bayram denilince özellikle kadınların aklına ilk gelen konulardan bir tanesi de bayram temizliğidir. Kadınlar genellikle bayram temizliği için uzun süre harcar. Ancak pratik şekilde bayram temizliği yapmak da hiç zor değil. İşte 30 dakika içinde temizliği bitirmenin sırları...

Evin girişine öncelik verin: Bir kitap, yalnızca kapağına bakılarak yargılanamaz derler, ancak vitrin her zaman önemlidir. Bu yüzden işe evinizin vitrininden, yani giriş kapınızdan, bahçenizden başlayın.
Mis gibi kokmak önemli: Misafirleriniz evinize adım attığında ilk olarak kokuyu hisseder, bu bilimsel bir gerçek

TÜM ODALARI İYİCE HAVALANDIRIN

Sigaraya hayır! Evinizde sigara içiliyorsa derhal camları açıp oturma odanızı iyice havalandırın.
Kötü kokuyla savaş: Evde kötü kokuların oluşmasına sebep olabilecek yerlerin mutfak ve banyo lavaboları olduğunu unutmayın. Onun da çok pratik bir çaresi var. Lavabolara bir miktar sirke dökün ve beş dakika bekletin. Ardından bol bol su akıtınca kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.
Çöplerden kurtulun: Eğer atılmayı bekleyen çöpünüz varsa derhal en yakın konteynıra koşun ve hoş kokulu bir mum yakarak oturma odanızda sıcak bir ortam yaratın.
Ortalığı toplayın: Çocuklu bir aileyseniz ortada duran tüm oyuncakları bir sepete atıp odaya kaldırın. Sabahtan okuyup masada bıraktığınız gazete-dergi gibi şeyleri de görünmeyecek şekilde ortadan kaldırın.
Yeterli oturma alanı olduğuna emin olun: Aslında bu konu, misafirlerinizin kaç kişi olacağına da bağlı ama yine de tedbiri elden bırakmamak lazım. Fazla kişi gelmeleri ihtimaline karşı puf ve hatta yer minderlerinizi hazır edin.
Stokları kontrol edin: Olur da misafirleriniz tuvalete gitmek isterse, tuvalet kağıdı olmayan bir durumla karşılaşmaları pek hoş olmayacaktır
Temiz havlu: Misafirleriniz için temiz havlu çıkartmayı ihmal etmeyin.
Atıştırmalık zulanızı açın: Aslında yalnızca bayram gibi özel günler için değil, her zaman beklenmedik misafirlerin gelme ihtimalini düşünerek çayın yanında ikram edilecek meyve suyu, kek, kraker gibi atıştırmalıklar bulundurun.

FAZLA NE VARSA YOLLAYIN

Soda stoklayın: Şekeri olan misafirleriniz de olabileceğini düşünerek soda stoğu yapmanızı da önerebiliriz.
Toz al-süpür-parlat: Klasik bir ev temizliği ritüeli olabilir, fazla vaktinizi almaması için altın değerinde öneriler; yalnızca misafirlerinizin gireceği oturma odası ve/veya salon, hol, banyo ve koridora yapacağınız bu işlemler evinizin mis gibi görünmesini sağlayacak.
Ivır-zıvırdan kurtulun: Gözünüze fazla görünen ıvır-zıvır mı var? Tüm o ıvır-zıvırı, geçici olarak misafirlerinizin görmeyeceği bir odaya koyun.

BAYRAM TEMİZLİĞİNİN PÜF NOKTALARI

Bayram olsun olmasın evimize misafir geleceği zaman dağınıklığı toplama, süpürge yapma ve toz alma gibi rutin işleri yaparız. Ancak bayram temizliği dediğimizde detaylı bir temizlik kastedilir. Bu da camların, çerçevelerin, koltukların, halıların silinmesi, perdelerin yıkanması, banyonun ve mutfağın pırıl pırıl olması gibi evin her köşesini içerir.
Önce görünen kirleri temizleyin. Daha detaylı bayram temizliği, aşamalı olarak gerçekleştirilebilir. Vakumlu süpürge ile toz kaldırmadan her yeri süpürmek genellikle ilk işlemdir. Temizlik sırasında kullanılan suyun sıcak olması önemli. Sildiğiniz döşemeleri en sonunda kuru ve temiz bir bezle kurulamanız şart.
Evdeki yaşanılan ortamların temizliği sırasında kadınların dikkat etmesi gerekli kritik noktalar arasında deterjan ve dezenfeksiyon malzemelerinin kullanım şekli geliyor. Her türlü temizlik maddesinin her yerde kullanılmaması gerekir. Mesela, çamaşırdaki toz deterjanını salon döşemesini temizlemek için kullanmayın.
Bayram temizliği kapsamında özellikle banyo ve mutfağa dikkat etmelisiniz. Misafirlerin kullanma ihtimali çok yüksek olan banyonun temizliği evle ilgili tüm algıyı etkileyebilir.
Mutfağın silinmesinin ardından kullanmayacağınız fazlalıkları ortadan kaldırın. Bunun yerine misafir için kullanacağınız servis takımlarını çıkarıp erişilmesi kolay bir yere dizin. Böylece servis sırasında zaman kaybetmezsiniz.
Misafirlerin yatak odasını kullanma ihtimali olmadığını düşünürsünüz ama bu hiç belli olmaz. Kendini kötü hissedip uzanmak isteyen biri olabilir ya da çocuklardan biri uyuyakalır ve odaya yatırmak gerekir. Odanızı havalandırın ve güzel bir yatak örtüsü serin.

BİZE ULAŞIN