Hastalıklara karşı hijyen sağlanmalı

Küçük çocukların bulunduğu okullarda henüz hijyen bilincinin tam gelişmemiş olması ve çocukların birbirleriyle yakın teması, sık sık hastalanmalarına neden olur. Bazı toplumsal salgınlarda okullar, salgının başladığı ve yayılımına neden olan yerdir

Hastalıklara karşı hijyen sağlanmalı
Okul çağındaki çocuğunuz sık sık hastalanabilir. Bunun nedeni çocuğunuzun okulda henüz hijyen bilincinin gelişmediği yaşıtlarıyla bir arada olması ve yakın temasta bulunmasıdır.

UYGUNSUZ KOŞULLAR ÇOCUK SAĞLIĞINI KÖTÜ ETKİLER
Hijyen, günlük yaşamda karşı karşıya kaldığımız çeşitli mikroorganizmaların bertaraf edilebilmesi ve başta solunum yolu hastalıkları ve besinlerle bulaşan hastalıklar olmak üzere, pek çok hastalığın önlenebilmesi için uyulması gereken kurallar bütünüdür. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü'nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman, okullarda dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları ile ilgili bilgi verdi: Okullar; eğitimin değişik basamaklarında bulunan, dolayısı ile bilgi ve beceri düzeyi farklılık gösteren öğrenciler yanı sıra, öğretmenler ve diğer çalışanların paylaştığı ortamlardır.

TEMİZ YİYECEK-İÇECEK VE SU TEMİNİ SAĞLANMALI
Uygun olmayan hijyenik koşullar sadece öğretmen ve öğrenci sağlığının etkilenerek eğitim devamlılığının sekteye uğramasına neden olmaz; bunun yanısıra eğitim kurumu olarak tercih edilmemesine de neden olabilir. Bu nedenle tüm eğitim kurumları temiz, hijyenik bir ortam sağlama ve temiz yiyecek ve su temini sorumluluğunu taşır.
Düzenli bir temizlik uygulaması ve atık yönetimi; çevresel hijyenin temelini oluşturur. Bu şekilde yüzeylerden ellere ve oradan kolaylıkla kişilere bulaşabilecek mikroorganizmaların yayılımı engellenebilir.

SINIFLAR GÜNLÜK OLARAK TEMİZLENMELİ
Öğrenci ve öğretmenler, günün önemli kısmını bir derslikte kapalı halde geçirdiklerinden solunum yolu ile atılan mikroorganizamaların hapşırık, aksırık gibi durumlarda yüzeylere bulaşması ve kişiler arasında yayılımı kolaylıkla gelişebilir. Bu sebeple sınıflar sıklıkla havalandırılmalıdır.
Sınıflar günlük olarak vakum süpürge ve mop ile temizlenmeli, masa ve sıra yüzeylerinin temizliği ihmal edilmemelidir.
Çöplerin zamanında toplanması hem görsel, hem de haşerelerin önlenmesi açısından önem taşır. Çöplerin toplanması mikropların yayılmasını önler.
BİZE ULAŞIN