Okula başlayan ikizler farklı sınıflarda olmalı

Doğdukları andan itibaren tek bir birey gibi davranılan ikizler, büyüme döneminde bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Bunların başında ise okul dönemi geliyor. Kilit nokta onların farklı bireyler olduğunu unutmamaktır

Okula başlayan ikizler farklı sınıflarda olmalı
İkiz kardeşlerin ilk ve en yakın arkadaşlarının birbirleri olması okul gibi farklı sosyal çevrelerde yeni arkadaşlıklar kurmalarına ve dışa açılmalarına engel olabiliyor. Bu durumun ikiz ebeveynlerini endişelendirdiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psikolog Selin Karabulut, ikizlerin tek bir kişi gibi görülme eğilimi olduğuna dikkat çekerek, ikiz ebeveynlerine altın öneriler verdi.
Karabulut, "İkiz kardeşlerin farklı bireyler olduğu unutulmamalı ve ebeveynlerin tüm davranışları bu bilinç ile belirlenmeli. Çocuklar bu yaşlarda farklılıklarını keşfeder, aile ve çevrelerinden de aynı farklılıklarını anlamasını beklerler. Kilit nokta onların farklı bireyler olduğunu unutmamaktır" dedi.
Aralarında özel bir dil bile geliştirebilen ikizlerin normal dil gelişimleri sekteye uğrayabiliyor. Bu sorunların yaşanmaması ve birbirine bağımlı değil birbirine bağlı kardeşlik ilişkisinin geliştirilebilmesi için bebeklikten itibaren fırsat bulundukça ikizlere farklı aktiviteler yaptırılması, farkı oyun gruplarına sokulması önem taşıyor.

İLK BAŞLARDA İKİZLERİN AYRILMASI ZORDUR
İkizler için ayrılmak, ayrı oynamak ya da farklı kişilerle arkadaşlık yapmak başlarda zorlayıcı olabilse de, sağlıklı bir gelişim için başka çocuklarla kaynaşmaları için fırsat yaratılması gerekiyor. Bu sebeple ikizlerin okul öncesi eğitimde farklı sınıflarda eğitim görmeleri öneriliyor. Bu karar ilk zamanlarda sürekli birbirlerini kontrol etme, hatta durumdan hoşnut olmama sonucuyla ebeveynleri endişelendirse de ileride farklı okullara giderken veya ikisinden biri evlendiğinde yaşayabilecekleri olumsuz duygular en aza indirgenmiş oluyor.

İKİZLERİ BİRBİRİYLE KIYASLAMAYIN
Çocukları başka çocuklarla kıyaslamak ne kadar yanlışsa, ikizleri de birbirleri ile kıyaslamanın o kadar yanlış olduğu unutulmamalı. Onların farklı bireyler olduğu ve farklı yetenekleri olduğu hatırlanmalı ve kötü olan iyileştirilmesi yönünde yüreklendirilmeli ve iyi olan takdir edilmeli. Bunu kısa ve tek cümlelerle yapmak ve büyük mesele haline getirmemek, aynı şekilde eleştiri veya övgünün diğer kardeşin yanında uzun uzun konuşulmaması; ikizlerle doğru iletişim açısından önem kazanıyor. Kıskançlığın yalnızca ikizler arasında değil tüm kardeşlik ilişkilerinde gelişebilen doğal bir duygu olduğu unutulmamalı. Böyle durumlarda özel bir yaklaşım sergilenmesi gerekmez. Ancak çocukların sosyal ortamları arasında türlü sebeplerden farklılıklar varsa ve çocuklardan biri bu durumdan muzdaripse, o zaman ebeveyn müdahalesi gerekebilir. Bu durumda ise kıskançlığın sebepleri araştırılmalıdır.

EBEVEYN HEP AYNI ÇOCUKLA İLGİLENMEMELİ
Evde ders çalışma saatleri ikizlerin yaşlarıyla, bireysel özellikleri ile alakalı olarak farklılık gösterebilir. Desteğe ihtiyaçları olduğu zamanlarda, anne-baba birer çocuğa destek verebilir ancak aynı ebeveyn hep aynı çocuğa akademik destek vermemelidir. Ders çalışma saati şartlara, uyku saatine göre ayarlanmalı, ikizler birbirleri ile uyum ve destek içinde çalışabilmeleri konusunda da desteklenmelidir.

YETENEKLERİNE GÖRE DEĞERLENDİRİN
İkiz çocukların aynı faaliyetlere gönderilmesi denenebilir, aslında yeni bir faaliyetle tanışmak için doğru yol da budur. Fakat çocuğun seçiminin dikkate alınması önem taşır; eğer çocuklardan bir tanesi ilgi ya da istek göstermiyorsa faaliyete katılmak için zorlanmamalı, kendi yetenek ve isteklerine göre değerlendirilmelidirler.

ÇOCUKLARINIZ İÇİN FARKLI HEDİYELER ALIN
Çocuklara farklı hediyeler almak onları olumsuz etkilemez, aksine dünyada var olan adaletsizlik, farklılık, şanssızlık, istediği anda istediğine sahip olamama, imrenme, kıskanma gibi duyguları öğrenmelerini sağlar. Bırakın farklı hediyelere sahip olsunlar; olsunlar ki sahiplenmeyi de, paylaşmayı da kendi kendilerine öğrenebilsinler.

AYRI BİREYLER OLDUKLARINI UNUTMAYIN
Herkesin sosyal-duygusal ihtiyaçları, yetenekleri, istekleri ve eğitimsel gereksinimleri farklıdır. Önce gözlemek, sonra sunmak ve kararlarını desteklemek en doğru yöntem olacaktır.

KENDİ KARARLARI ÖNEMLİ
İKİZ çocukları aynı giydirmek şirin görünüyor olabilir ve ikizler çok küçükken sakıncalı olmayabilir. Fakat çocuklar artık aynı giyinmek istemediğinde buna saygı gösterilmelidir. Diğer taraftan aynı şekilde giyinmek isterlerse de bu önlenmemelidir. İkiz çocukların farklı tercihleri olduğunda seçimler kendilerine bırakılmalıdır. Çocukların aynı giydirilmesi özellikle tek yumurta ikizlerinde başkaları tarafından karıştırılmaları sonucunu da doğurur. Bu durumda çocuktaki benlik gelişimi sekteye uğrayabilir ve kardeşi ile her şeyleri aynı olmak zorundaymış, aynı şeyleri yapmak zorundaymış gibi hissedebilirler.
BİZE ULAŞIN