TURKCELL İMSAKİYE
TURKCELL İLE RAMAZAN

Marjinal değiliz biz

Kendi adını taşıyan markasıyla Fashion Week’te yer alan Deniz Berdan: Yaptığınız işin karşılığını almak güzel ve mutlu eden bir şey. Bir topluluğun mensubu olmak ise damga vurulmuş algısı yaratıyor

Marjinal değiliz biz
Londra tabanlı çalışmalarını sürdüren ünlü moda tasarımcısı Deniz Berdan ve kızı Begüm, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında sıra dışı bir şova imza attı. Hikayeleri kendi desenleriyle anlatmayı seven ikili; "En büyük ilham kaynağımız sokaklar ve alt kültürler" diyor. Müzik, film ve performansı birleştiren DB Berdan, sosyal konulara verdikleri sert tepkileri ile biliniyor. Artık her yerde karşımıza çıkan yalan kişiliklere karşı kendi kişiliğinden ödün vermeyen İdo Tatlıses ise 'Yalan yeni moda' akımına bir başkaldırı olarak DB Berdan defilesinin sürpriz ismi oldu. Love Your Identity/ Kişiliğini Sev sloganıyla kendini gösteren DB Berdan ile defile öncesi kuliste buluştuk ve defileleri hakkında merak edilenleri konuştuk...

TEK ATIMLIK BARUT OLMAK İSTEMEM

Moda tasarımcıları belli bir zümreye hizmet verebiliyor. Siz en çok neye değer veriyorsunuz?
Günümüzde 15 dakikayı geçin; bir tıkla, birkaç saniyede ünlü olabiliyorsunuz. Para, ün, sükse, çekicilik arzusu her dönem vardı; sadece şimdi sosyal medya sayesinde daha izlenebilir oldu. Sosyal ve toplumsal konuları ironik eleştirilerle işlemek markamızın genetiğinde var. Özellikle markamız için önemli olan kısmı sürekli kendini yenilemek. Şu dönemin en büyük arzusu aslında her şeye ulaşmak için kendini yenilemek. Eğer kendini yenilemezsen güncel olamaz, tek atımlık barut olursun.
Cemiyet mensubu olmak mı daha keyifli, cemiyeti giydirmek mi?
Kıyafetleri satmak çok daha keyifli... Herhalde yaptığınız işin karşılığını almak kadar güzel ve mutlu eden bir şey olamaz. Kulüp gibi bir topluluğun mensubu olmak, size bir damga vurulmuş algısı yaratıyor.
Kızınız, Central Saint Martins ve London College of Fashion'da moda eğitimi aldı. Kızınızın bilgisine ve donanımına yetememek korkutmuyor mu?
Yeni mezun birinin donanımı ne olabilir? Begüm, güzel fikirleri olan bir insan ve tecrübe kazandıkça başarılı olabilecek. Bizim birlikteliğimiz anne-kızın ötesinde, tam bir ekip işi. İkimizin de DB Berdan için yaptığımız farklı iş dağılımları var. Ben işin desen, çizim, iş geliştirme ve projelendirme, satış ve marka yönetimi kısımlarına bakarken; o daha çok performansa yönelik çalışmalar yapıyor. Ama işin sonunda her şeyi tartışarak sonuçlandırıyoruz. Herkesin kabiliyeti ve yaptığı işler farklı. MARJİNAL DEĞİLİZ BİZ


BİRBİRİMİZE BAĞLI BİR AİLEYİZ

Anne-kız olarak size baktığımızda görsel anlamda uyumlu ama genelden farklısınız. Kendinizi marjinal olarak tanımlıyor musunuz?
Marjinal olarak tanımlayabileceğim bir duruşumuzun olduğunu düşünmüyorum. Toplumumuzda marjinallik hep görsellikle tanımlanıyor. Halbuki marjinalliği çarpıcı olarak tanımlayan, eylemler ve hareketlerdir. Ülkenin büyük bir kısmını kaplayan sahte sarışınlardan olmak yerine mavi saç rengini tercih etmemiz; bizi marjinal yapmamalı. Aile yapısı karmakarışık olanlara göre; birbirine sıkı sıkıya bağlı, tatillere bile hep birlikte giden, sürekli birlikte yaşayan ve bundan çok keyif alan bir aileyiz.

HEDEFİMİZ LONDRA MODA HAFTASI'NDA SÜREKLİ YER ALMAK

Dünya çapında iş yapmak için sadece yetenek ya da başarı yeterli mi?
En önemlisi iyi bir PR şirketi ile bağlantı yapmak. Bu da ancak bütçeniz yeterse olabiliyor. Neticede dünyada keşfedilememiş yüzlerce yetenek var. Biz de ne yazık ki bu işe bütçe ayıramıyoruz. Şimdilik üne kavuşmak değil, ticari olabilmek önceliğimiz. Çünkü uzun soluklu bir marka olmak istiyoruz. Merkezi Londra'da olan Disney için önce Türkiye'den teklif gelmişti. Bu şekilde Disney'in dünya tanıtımına giren ilk ve tek Türk olduk.
Dünya markası olmak için Avrupa rüzgarında olmak ne derece önemli?
Model atölyemiz ve üretimimiz Türkiye'de yapılıyor. İlk defilemizi Londra Moda Haftası kapsamında Fashion Scout'da yapmıştık. Hedefimiz bizim gibi birkaç Türk tasarımcısı ile birlikte Londra Moda Haftası'nda sürekliliği olabilecek şekilde yer almak.

BUGÜNE KADAR HİÇ YAŞAMADIĞIM BİR TECRÜBEYDİ

Mankenlik yapmanız için teklif gelince ne hissettiniz?
Deniz Berdan gibi Türkiye ismini yurt dışında başarıyla temsil eden bir modacıdan böyle bir teklif gelmesi beni çok mutlu etti. Bu benim için bir ilkti ve çok heyecan verici oldu.
Cesur bir isimle çalışmak nasıl bir tecrübeydi?
Defile başlamadan ellerim buz kesti. Benim için bu zamana kadarki en farklı ve bugüne kadar yaşamadığım bir tecrübeydi.
Defilenin teması 'Yalan yeni moda' akımına bir başkaldırıydı. İdo Tatlıses'in yalancılarla ve sokakla arası nasıl?
Sokakta son büyüyen şanslı çocuklardanım. Şimdiki çocuklar gibi, çocukluğum bilgisayar başında geçmedi. İyi ki o dönemleri sokakta geçirdim. Şu an İdo Tatlıses'in oluşumunda, ailem kadar sokaktan aldığım kültürün de etkisi var.
BİZE ULAŞIN