‘Ayla’ya sadece babam değil tüm Türk askeri sahip çıktı’

Kore gazisi Süleyman Dilbirliği ile savaşta bulduğu Koreli kızın öyküsünü anlatan ‘Ayla’ filminde gerçeklerin çarpıtıldığı iddia edildi. Dilbirliği’nin kızı Sebahat Dilbirliği, “Babam, filmdeki gibi kızı ormanda çıplak bulmadı. Ayla’ya sadece babam değil, tüm Türk askerleri sahip çıktı” dedi

‘Ayla’ya sadece babam değil tüm Türk askeri sahip çıktı’
1950'de Kore Savaşı sırasında, ailesi Çinli askerler tarafından öldürülen Koreli küçük bir kız ile ona sahip çıkan Türk astsubay Süleyman Dilbirliği'nin hikayesini anlatan 'Ayla' filmiyle ilgili tartışma büyüyor. 94 yaşındaki Kore gazisi Süleyman Dilbirliği'nin kızı Sebahat Dilbirliği, gerçek olay ile filmde anlatılan hikayenin çok farklı olduğunu iddia etti. GÜNAYDIN'a konuşan Sebahat Dilbirliği, filmin yapımcısı Mustafa Uslu'nun babasını kandırıp dolandırdığını öne sürerek "Hem hikayeyi yalan yanlış verdiler, hem de ailemizi paramparça ettiler" dedi. Dilbirliği'nin açıklamaları şöyle:
Filmdeki hikaye çarpıtılarak verilmiş. Çocukluğumuzdan bu yana bu hikayeyi dinledik biz. Aslında hikaye şöyle: Savaşta bizim Türk birliği çekilirken; tarlada yaşlı bir adam, bir erkek çocuk, bir de Ayla varmış. Yaşlı adam, Ayla'yı Türk birliği konvoyuna vermiş. Orada sadece babam yokmuş, tüm askerler varmış. Türk askerleri; buldukları yaşlıları, çocukları, muhtaç olan herkesi, kurdukları Ankara Çadırı'na götürürmüş.
Babamın ön plana çıkmasının tek sebebi; fotoğraf merakı... Kendisinin bir fotoğraf makinesi varmış ve gördüğü her kareyi çekermiş. Hobisi buymuş... Daha sonra Koreliler ile Gazi Derneği'nin organize ettiği yemekte, babam ateşe ile tanışıp ona fotoğrafları göstermiş. Olay da böylece ortaya çıkmış. Kızı ormanda çırılçıplak bulmuşlar falan, öyle bir şey yok. Yapmayın Allah aşkına! Doğrusu neyse onu söyleyin.
Filmde başka bir yalan daha var. Biz Maraşlıyız; babam, kızı sandığa koyacakmış da Türkiye'ye getirecekmiş! Maraş'ta böyle şeyler olmaz; başka türlü düşünürler.
Filmde babaannem ile dedemin ne işi var, benim ne işim var? Hikayeyi yalan yanlış veriyorsun, aileyi paramparça ediyorsun, kimsin sen! Filmde ben de varım; babaannem ile dedem de var. Onlar vefat etti ama ben hayattayım. Sen benden izin aldın mı?
Babam önceden rahatça yürür ve bastonu dalga geçer gibi kullanırdı. Onların yanında kaldığından beri bastonsuz ayakta duramıyor.
Bu adamdan (Mustafa Uslu) korkmuyorum, Allah'tan başka kimseden korkmam. Bir adım geriye atmam. Ölümden öte köy yok kardeşim!

YAPIMCI, SENARİSTİN İSMİNİ SİLMİŞ!
'AYLA' filminin senaristi Yiğit Güralp, kısa süre önce yapımcı Mustafa Uslu tarafından filmin sosyal medya hesaplarından engellendiğini açıklamıştı. Filmin web sitesinde, Youtube hesabında, fragmanında isminin geçirilmediğini söyleyen Güralp, Uslu için "Egodan gözü dönmüş bir yapımcı her şeyi berbat ediyor. Filme ve afişe ismimi yazmamaları suçtur" demişti. Dört yıldır 'Ayla' projesi için çalıştığını belirten Güralp, yaşananların ardından yönetmen Can Ulkay ve başrol oyuncusu İsmail Hacıoğlu'na da kırgın olduğunu belirterek "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın' gibi bir duruş sergilediler" dedi.
BİZE ULAŞIN