‘Yaşar Usta’ tiyatro sahnesinde

‘Yaşar Usta’ tiyatro sahnesinde
Münir Özkul ve Adile Naşit'in başrollerini paylaştığı, Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasında olan 1975 yapımı 'Bizim Aile' filmi, İBB Şehir Tiyatroları'nın yeni sezon repertuvarına girdi.
Engin Orbey'in yönettiği film; 'Yaşar Usta' karakterine hayat veren Münur Özkul'un "Bak beyim, sana iki çift lafım var" diye başlayıp "Ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, hiç düşünmeden çeker vururum seni, anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile" diye sonlandırdığı o muhteşem tiratla hafızalardaki yerini koruyor. İBB Şehir Tiyatroları, Sadık Şendil'in bu ölümsüz eserini, Sinem Bayraktar'ın uyarlamasıyla tiyatro sahnesine taşıyor.
Aziz Sarvan'ın yönettiği ve rol aldığı müzikalde; 'Yaşar Usta'yı deneyimli oyuncu Nevzat Çankara, Adile Naşit'in canlandırdığı 'Melek' karakterine de Funda Postacı Kıpçak hayat verecek. Aile değerlerini ve sevginin gücünü anlatacak olan oyunun provaları devam ediyor.
İBB Şehir Tiyatroları'nın repertuvarında yer alan bir diğer Yeşilçam klasiği 'Şekerpare' ise bu sezon da seyirciyle buluşmaya devam edecek. Şener Şen ile İlyas Salman'ın başrol oynadığı 1983 yapımı filmi, tiyatroya Engin Alkan uyarladı.
Alkan'ın yönetip başrolünde olduğu 'Şekerpare'nin yanı sıra 'Bizim Aile' filminin de tiyatroya uyarlanması, 'Yeni metinler üretilemiyor mu? Neden aynı şeyler ısıtılıp yeniden gündeme getiriliyor?' sorularını da beraberinde getirdi.
'Şekerpare'; 19, 20 ve 21 Ekim'de Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde sahnelenecek.

BESTECİ-SÖZ YAZARI AŞKI
İBB Şehir Tiyatroları'nda geçtiğimiz sezon sahnelenen çoğu oyun bu yıl da devam edecek.
Ancak tabii yeni oyunlar da var. Özge Özder'in Ali Mert Yavuzcan'la birlikte rol aldığı 'Bak Bizim Şarkımız Çalıyor' adlı oyun, onlardan biri. Amerikalı ünlü oyun yazarı Neil Simon'ın yazdığı, Ersin Umutlu'nun yönettiği oyun; takıntılı bir besteci ile ona hayran, çılgın ve yetenekli bir söz yazarının arasında geçen fırtınalı ilişkiyi anlatıyor.
Özder bu oyunla birlikte toplam iki oyunla Şehir Tiyatroları sahnesinde olacak.
Diğer oyunu ise '12. Gece'.
Bulgar yazar Hristo Boyçev'in yazdığı ve Murat Ozan'ın yönettiği 'Yeraltılı' ile Maksim Gorki'nin ilk öyküsü 'Makar Çudra'dan uyarlanan 'Çingeneler Gökyüzünde Yaşar' da İBB Şehir Tiyatroları'nda sahnelenecek yeni oyunlardan.

19 YENİ OYUN VAR
İstanbul Devlet Tiyatrosu, yeni sezonda Antik Yunan klasiklerinden Shakespeare'e, modern zaman klasiği yerli oyunlardan ülkemizde hiç sahnelenmemiş çağdaş oyunlara kadar uzanan 19 yeni oyunla perde açacak. Işıl Kasapoğlu'nun yöneteceği Antik Yunan trajedisi 'Elektra' ve Mehmet Birkiye'nin yöneteceği 'Avrupa'yla birlikte, 'Puslu Kıtalar Atlası', 'Filozof Ahmed', 'Aşk Zamanı' ve 'Ekşi Tom' öne çıkan oyunlardan. Bunların yanı sıra Berkun Oya'nın yazdığı, bir ailenin çöküşünün anlatıldığı 'Bayrak' oyunu da izleyiciyle buluşacak. Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik'in daveti üzerine İstanbul'a gelen Makedonya Ulusal Tiyatrosu Genel Müdürü Dejan Projkovski de William Shakespeare'in 'Romeo ve Juliet' adlı oyununu 10 Ekim'de sahneye taşıyacak.
BİZE ULAŞIN