Türkiye'nin konuştuğu Zonguldak’lı madenciler Müge Anlı ’da!

Zonguldak'ta madenciler koltuklar “kirlenmesin” diye boş otobüste ayakta yolculuk etti…

Türkiye'nin konuştuğu Zonguldak’lı madenciler Müge Anlı ’da!

Hafta içi her gün atv ekranlarında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert, bugün bir haftalardır Türkiye'nin gündeminde yer alan herkesi hüzünlendiren Zonguldak'ın Kilimli ilçesindeki o maden işçilerini 4.5G bağlantısıyla canlı yayına konuk etti. Yerin yüzlerce metre altındaki ocaklarda ekmek paraları için ağır şartlarda çalışan bir grup maden işçisi bindikleri otobüs boş olmasına rağmen koltuklar "kirlenmesin" diye ayakta yolculuk etti.

Yerin metrelerce altındaki işlerinden çıkan arıza sonrası maden işçileri diğer maden ocağına gitmek için yola düştü. Kömür karası kıyafetlerini üzerlerinden çıkartmamışlardı. Yaklaşık 5 km yolculuğu ayakta geçirdiler. Sebebi ise işçilerin otobüs koltuklarını kirletmemek için oturmak yerine ayakta durarak gitmeyi tercih etmeleriydi. Habere konu olan görüntüler ise ilk olarak bindikleri otobüste yolculuk eden bir kadın tarafından daha sonrada otobüsün güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Paylaşılan bu video sosyal medyada büyük ilgi gördü. Madencilerin ayaktaki seyahati benzer bir tablo olan, daha önce Soma'daki büyük maden faciası sırasında yaşananları hatırlattı. Göçükten kurtulan bir madenci ambulanstaki sedye "kirlenmesin" diye "çizmelerimi çıkartayım mı?" diye sormuştu.

Ayakta yolculuk yapan madenciler Müge Anlı'ya konuştu; Türkiye gündemine oturacağımızı beklemiyorduk.

Otobüsün güvenlik kamerasına da ayakta dururken yansıyan Sabahattin, Turgay, Gökhan, Koray ve Ali isimli bu beş madenci işçisinin davranışı bir anda herkesin takdirini kazandı. Duygularını üstümüz kirli olduğu için oturmadık. Başka madenci arkadaşlar olsa onlarda böyle bir davranış sergilerdi. Otobüs şoförüne "Üstümüz kirli, binebilir miyiz?" dedik. O da "Ne demek ağabey, binin tabii ki sizler bizim baş tacımızsınız" dedi. Ücret verelim dedik kabul etmedi. Hatta koltuklarda oturmamızı söyledi, biz yine de oturmayınca, bize bir iyilikte bulunmak istedi ve güzergâhı olmamasına rağmen bizi gideceğimiz yerin önüne kadar bıraktı. Olayın bu noktaya geleceğini hiç tahmin etmemiştik. Oturun ayakta kalmayın deyince hepimiz çok duygulandık "

BİZE ULAŞIN