Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş adına kültür merkezi

Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş adına kültür merkezi
Abdallık geleneğinin en önemli temsilcilerinden, Bozlak ustası merhum ozan Neşet Ertaş'ın adı, memleketi Kırşehir'de ölümsüzleşti. Beş yıl önce hayatını kaybeden, Yaşar Kemal'in tabiriyle 'Bozkırın Tezenesi'nin mirasını yaşatmak için Kırşehirliler, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci önderliğine adeta seferber oldu. Bu vesileyle Ertaş adına geçtiğimiz hafta hem festival düzenlendi, hem de bir kültür merkezi açıldı. Ertaş'ın örnek olduğu, eserleriyle hayatlarına dokunduğu Kubat, Erol Parlak, Ramazan Bağgül gibi birçok sanatçı; bu yıl ilk kez düzenlenen Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali'nde Ertaş şarkıları söyledi.

OĞLU ÇOK ETKİLENDİ
Kültür merkezi ise Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıldı. Ertaş'ın eşi Leyla Ertaş ve oğlu Hüseyin Ertaş da açılışta yer aldı. Hüseyin Ertaş da aynı babası gibi oldukça mütevazı. Oğul Ertaş, babasının yaşarken çok fazla kıymet görmediğinden yakınsa da hayata geçen kültür merkezinden etkilendiğini belirtiyor. Her ne kadar yurdun dört köşesinde Neşet Ertaş adına kültür merkezi olsa da, ünlü ozanın kendi memleketi olan Kırşehir'de böylesine bir merkez açılmasını çok önemsiyor oğul Ertaş.

37 MİLYON TL'YE MAL OLDU
Büyük usta ne kadar tevazu sahibiyse, adına yapılan Neşet Ertaş Kültür Merkezi bir o kadar heybetli ve görkemli. Modern tasarımıyla dikkat çeken kültür merkezi, Kırşehir'in de en büyük kültür ve sanat binası. 40 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen merkezin hemen girişinde sanatseverleri; Neşet Ertaş'ın biyografisi, çeşitli fotoğrafları, külliyatı ve albümlerinin yer aldığı büyükçe bir pano karşılıyor.

GÜN IŞIĞI İÇERİ GİRİYOR
Yüksek tavanı sebebiyle gün ışığının her daim içeri girdiği kültür merkezinde; 250 ve bin kişilik çok amaçlı salonlar, sergi alanları, arkeoloji müzesi, dernek odaları, kurs odaları ve yönetim birimi yer alıyor. 37 milyon liraya mal olan merkez, Neşet Ertaş ismine yakışır şekilde sanatseverleri bekliyor. Neşet Ertaş Kültür Merkezi'nin açılışı sebebiyle, aynı zamanda benim de memleketim olan Kırşehir'e gitmem oldukça manidar oldu. Kırşehir'in gelecek vâdeden genç, vizyoner Başkanı Yaşar Bahçeci'nin misafirperverliğinde Kırşehir'i de keşfetme imkanı buldum.

KIRŞ EHİR GELİŞİYOR
Ahiliğin kurucusu sayılan Ahi Evran'ın türbesine ev sahipliği yapan Kırşehir'de herkes Ahiliği yaşatmak için uğraşıyor. Ahi kelimesini; bazen tabelalarda, bazen de bir polis karakolunda, yani şehrin her yerinde görmek mümkün. Ahi Evran Üniversitesi de şehrin genel yapısını olumlu yönde değiştiren bir öneme sahip. Üniversiteyle birlikte öğrenci şehri olmaya başlayan Kırşehir, içindeki yaşam alanlarıyla tüm Kırşehirliler'in beğenisini kazanan Kent Park'la da diğer kentlere örnek oluyor.
BİZE ULAŞIN