Tiyatro festivali perdeyi açıyor

Tiyatro festivali perdeyi açıyor

Bir tiyatro sever olarak tiyatro festivalinin bundan böyle her sene yapılacağı haberine çok sevinmiştim. İki yılda bir Mayıs ayında yapılan festival, artık her Kasım ayında yerli ve yabancı toplulukların seçkin eserlerine sahne olacak. İKSV tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş'ın sponsorluğunda düzenlenen 21. İstanbul Tiyatro Festivali, bu yıl 13-26 Kasım tarihleri arasında yapılacak. 'Tiyatro Bağımsızlık Yapar' sloganıyla perdelerini açacak olan festivalde; yurt dışından altı, Türkiye'den 13 olmak üzere 19 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 55 gösterisi tiyatro severlerle buluşacak.
Festival oyunları Zorlu PSM başta olmak üzere; Moda Sahnesi, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu, Çevre Tiyatrosu, Caddebostan Kültür Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi DasDas, Kenter Tiyatrosu ve MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi Şebnem Selışık Aksan Sahnesi salonlarında izlenebilecek.

'MARTI' İLE BAŞLIYOR
Tanıtım toplantısında konuşma imkanı bulduğum Festival Direktörü Leman Yılmaz; bu yılki festivalden oldukça umutlu. Geçtiğimiz yıl festivali 25-30 bin kişinin takip ettiğini hatırlatan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: "Festival bu yıl Kasım'da yapılacak. Bu rakamın biraz daha üstüne çıkabiliriz. Bu yıl ilk defa öğrenci bileti uygulaması yapılıyor ve bu biletlerin 10 liraya satışa çıkacak olması katılımı daha da artıracaktır. Çok güzel ve nitelikli oyunlarımız var. Herkesi bekliyoruz."
Gelelim programa... Festival, 13 Kasım'da Çehov klasiği 'Martı' ile başlayacak. Pürtelaş Tiyatro'nun sahneye koyacağı oyunu, Serdar Biliş yönetiyor. Tiyatro kulislerinde konuşulan ve merakla beklenen oyun; Gonca Vuslateri, Ecem Uzun, Serdar Orçin, Fırat Tanış ve Tilbe Saran gibi isimlerden oluşan kadrosuyla dikkat çekiyor. Sami Berat Marçalı'nın yönettiği 'Yuva', Herman Koch'un aynı adlı romanından uyarlanan 'Akşam Yemeği', Bakırköy Belediye Tiyatroları'ndan 'Seni Seviyorum Türkiye', Kemal Aydoğan'ın yönetimindeki 'Fırtına', Ahmet Mümtaz Taylan yönetmenliğindeki 'Uyarca' öne çıkan oyunlardan.


'Yuva'

'III. RICHARD' KAÇMAZ
Festivalde Antik Yunan Tiyatrosu'nun efsanevi yönetmeni Theodoros Terzopoulos'un kurucusu ve yönetmeni olduğu Attis Tiyatrosu, yedi yıl aradan sonra 'Bir Daha' ile Onur Ödülü'nü alacak. Fransız koreograf Angelin Preljocaj ise son eseri 'Fresk' ile izleyiciyle buluşacak. Shakespeare'in ölümsüz oyunu 'III. Richard' ise çağdaş tiyatro sahnesinin en heyecan verici isimlerinden Thomas Ostermeier'in yorumuyla sahnelenecek. Wajdi Mouawad'ın hem yazıp yönetip, hem de oynadığı 'Yalnız' da dikkat çeken oyunlar arasında.

BİZE ULAŞIN