Türkiye’de bu kadar çok sevildiğimi bilmiyordum

İstanbul’a gelen Hint aktör Aamir Khan, gördüğü yoğun ilgiye şaşırdığını söyledi: Türkiye’de bu kadar sevildiğimi bilmiyordum; çok şaşırdım ve sevindim

Türkiye’de bu kadar çok sevildiğimi bilmiyordum
Bollywood'un en tanınmış isimlerinden Aamir Khan, önceki gün Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın konuğu olarak İstanbul'a geldi. 20 Ekim'de gösterime girecek olan 'Secret Superstar' filmini tanıtan Khan, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı. Türkiye'ye ilk kez gelen Hint aktör, "Havalimanında karşılaştığım manzarayla hayrete düştüm, Türkiye'de bu kadar çok sevildiğimi bilmiyordum" dedi...
Ülkemize hoşgeldiniz... Havalimanında büyük bir ilgiyle karşılandınız. Şaşırdınız mı, yoksa böyle bir ilgi bekliyor muydunuz?
Hayır, kesinlikle böyle bir karşılama beklemiyordum. Çok şaşırdım ama aynı zamanda çok sevindim. Türkiye'de bu kadar sevildiğimi, takip edildiğimi bilmiyordum. Durup her biriyle sohbet etmek isterdim ama çok kalabalık bir ortam vardı. Onlara gönülden teşekkür ediyorum.
Sizi neden bu kadar çok seviyorlar?
Gerçekten sebebini bilmiyorum. Bu sevginin nasıl başladığı hakkında hiçbir fikrim yok. Herhalde internetten gördüler ve kulaktan kulağa yayıldı. Çünkü farklı bir dil, farklı bir kültür. Ama filmlerimi izledikleri için, benimle bağ kurdukları için ve Türkiye'de olduğum için gerçekten çok mutluyum. Hiç tahmin edemezdim bu durumu.

EŞİM İSTANBUL'U ANLATTI

Daha önce hiç Türkiye'de bulunmadınız, değil mi?
Hayır, bu benim ilk ziyaretim. Ancak yaklaşık bir yıl önce eşim Kiran ve oğlum Azat, Türkiye'ye gelmişti. Burada çok harika zaman geçirdiler. O günden beri Kiran bana "Mutlaka tekrar gitmemiz gerek" diyordu. Bana İstanbul'u eşim anlattı. Özellikle yemeklere bayıldığını söyledi.
En çok hangi yemeği sevmiş?
Yumurtayla yapılan bir yemek vardı; menemenden bahsetti. Ben de buraya geldiğimde menemen yedim. Gerçekten çok güzeldi. Tatlıları ve kebapları anlattı. Büyüleyici bir mutfağa sahip olduğunuzu söyledi. İstanbul, en sevdiği şehirlerden biri eşimin.
İstanbul'a gelmeden önce bir bilginiz var mıydı?
Türkiye'yle ilgili bilgim sınırlı. Çok fazla araştırma yapma imkanım olmadı ama daha çok öğrenmek, bilmek istiyorum. Osmanlı'yla alakalı şeyler okumuştum. Orhan Pamuk'un birkaç kitabını okudum.
Yeni filminiz 'Secret Superstar'dan bahsedecek olursak... Bizi nasıl bir film bekliyor?
14 yaşındaki yetenekli bir müzisyenin dokunaklı hikayesi anlatılıyor filmde. Kız çocuklarının hisleri ve kadınları mutlu eden şeyler hakkında yeterince film yapılmadığından şikayet ediyoruz hep. İşte bu filmin böyle bir konusu var. 14 yaşındaki bir kızın hayalleri, ilham aldığı şeyler, içinde bulunduğu durum ve umutlarını anlatıyor. Hayallerinin peşinden giden, şarkıcı, besteci ve müzisyen, yetenekli bir kız var filmde. Yönetmenliğini ve senaristliğini Advait Chandan yapıyor.
Siz hangi roldesiniz?
Ben 'Shakti Kumar' adında bir müzik yapımcısını canlandırıyorum. Eskisi kadar popüler değil, bununla yaşamayı öğrenmeye çalışan, kendisini beğenmiş, biraz komik bir karakter.
Peki sizin müzikle aranız nasıl?
Çok severim ama benim esas tutkum kitap... Kitap okumayı çok seviyorum. Antropoloji, tarih, biyoloji, fizik... Her türlü kitabı okurum. Yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyorum.
Oyuncu olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
Ailem sinemacı, rahmetli babam da yapımcıydı. Amcam da önde gelen yönetmenlerden biriydi. Film setlerinde büyüdüm. Çocukluğum böyle geçince film yapmakla alakalı çok şey öğrendim. 16 yaşımda bu işle ilgili bir şey yapacağıma karar verdim. Sadece aktör olarak değil film yapımcısı olarak da bu işle ilgili bir şeyler yapmak istiyordum. Sonra üniversite döneminde tiyatroda çalıştım. Yaklaşık iki yıl sahne arkasında çalıştım. Çay getirdim, ütü yaptım. Oyunculuk için ilk fırsat 1.5 yıl sonra doğdu. Küçük bir rol oynadım, sonra tekrar sinemaya dönüp amcamın yanında asistan olarak çalışmaya başladım. Dört yıl onun asistanlığını yaptım. Onun yanında çok şey öğrendim; o benim öğretmenim. Filmin nasıl yapılacağını öğrendikten sonra oyuncu oldum.KORKU FİLMLERİNİ SEVMEM

Ne tarz filmler seyredersiniz?
Fantastik sinemayı ve aksiyon filmlerini seviyorum. Bir tek korku filmlerini sevmiyorum çünkü izlerken gerçekten korkuyorum. İdeal bir film izleyicisi olduğumu düşünüyorum. Genellikle tepkisel bir izleyiciyim; film izlerken sık sık karakterlerle ve ekranla konuşuyorum. 'Onu yapma, sakın!' falan diyorum. En sevdiğim filmler; Roberto Benigni'nin yönettiği, İtalyan yapımı 'Hayat Güzeldir' ile 'Forest Gump'... Bu tür hikayeleri gerçekten çok seviyorum.
Sosyal medya kullanıyor musunuz?
Facebook ve Twitter kullanıyorum ama sosyal medyada çok aktif değilim.
Neden? Film çekerken o dünyada kayboluyorum. Filmin dünyasında yaşayan obsesif bir insanım ve kendimi yüzde 100 filme odaklıyorum. Eğer onlarla ilgilenirsem kendimi biraz kaybederim ve hayatımı karışır. O zaman da film bitmez. Sosyal medyada iletişim kurmaktansa yüz yüze iletişimi tercih ederim.
Başka film projeniz var mı?
'Thugs of Hindistan' adlı yeni bir filme başlıyorum. 1790'lı yıllarda İngilizler, Hindistan'daki krallıkları ele geçirdi. Bunu anlatacağız... Aksiyonu bol bir olacak ve gelecek sene gösterime girecek.

YANIMDA BİR ÇOK TÜRK FİLMİ GÖTÜRECEĞİM

Türk filmleri veya oyuncuları hakkında bilginiz var mı?
Maalesef henüz bir Türk filmi izlemedim. En kısa zamanda Türk sinemasını keşfetmek istiyorum. Henüz bir oyuncuyla da tanışmadım ama tanışmayı çok isterim. Dönerken yanımda birçok Türk filmi götüreceğim. Hindistan-Türkiye ortak yapımı bir film çekme fikri de ilgimi çekiyor.

ÜNLÜ OLMAYI UMURSAMIYORUM

Bu kadar çok sevilen ve tanınan biri olmak nasıl bir his?
Aslında normal bir insanım; ünlüler de normal insanlar. Çoğu zaman bize farklı geliyorlar ama bu deneyimlerinden kaynaklanıyor. Nereye giderse gitsin, kiminle konuşursa konuşsun insanlar sizden güzel bir şey ister. Ancak bununla nasıl başa çıkamayacağını bilemeyebilir. Bu yüzden pek çok ünlü içine kapanıyor; kimseyle iletişim kurmuyor. Gerçekten zor bir durum. Bana öyle olmadı. Ben ünlü olmayı umursamıyorum, işime odaklanıyorum. Yeni insanlar tanımayı, iletişim kurmayı çok seviyorum. Sadece bu işi yaptığım için mutluyum ve işimi yaparken zevk almaya çalışıyorum. Benim için çok eğlenceli bir iş ve yaptığım işten zevk alıyorum
BİZE ULAŞIN