‘İzmirliler balkonlu ve cephesi cam olan evleri seviyor

‘İzmirliler balkonlu ve cephesi cam olan evleri seviyor

Bornova Konut Projesi’ni hayata geçiren Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Konutları İzmirliler’in yaşamını inceleyip tasarladık. İzmirliler balkonlu, cephesi camlı evleri seviyor. ‘Evim’ deyip gurur duyacakları bir tasarım yaptık

İstanbul'da birbirinden iddialı ve lüks konut projelerine imza atan Dap Yapı, şimdi de İzmirliler'i konfor ve lüksle buluşturuyor. Bir İstanbul inşaat firmasını ilk kez İzmir'e götüren Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İzmir Bornova Konut Projesi'ni anlattı…
İzmir'in ilk kapsamlı projesi mi bu?
İstanbul'dan gidip inşaata başlayan ilk firma biziz. Daha önce bu kadar büyük bir projenin olduğunu zannetmiyorum. İzmir potansiyel olarak gelişmeye açık; bundan sonra çok büyük projeler yapılacaktır. Biz de zaten İzmir'e kalıcı olmaya gidiyoruz. Hedefimiz, minimum üç yılda üç arazi geliştirmek.
Bir İstanbul firması olarak, İzmir'e ne götürüyorsunuz?
Konut projesinin içindeki 707 bağımsız bölümün altına mini bir çarşı ve cadde alanları yapıyoruz. Atatürk Stadı'na da yakın olduğu için oranın ihtiyacına yönelik bir proje. Şehrin çekirdeği diyebileceğimiz bir noktada, denize yakın bir alanda bulunuyor. İzmir; yaşam kültürü ve sosyal aktiviteleri açısından Türkiye'nin nadide şehirlerinden biri. Projeyi geliştirirken bu vizyonda düşündük. İzmirliler'e farklı bir konseptte proje sunmak istedik. Onların yaşam kültürünü inceledik, şehrin 5 bin yıl öncesine gittik, ne tarz binalar yapıldığını inceledik.
Peki, İzmir'in bina kültüründe neler var?
İzmirliler balkonu seviyor, mümkün olduğu kadar binaların cephesi doğal cam olsun, balkonda kendi çiçeğini yetiştireceği alanlar olsun istiyor. Binaları Kordon'a, Bornova'ya, İzmir'in körfezine hakim olabilecek şekilde yerleştirdik. İzmir'in yerel mimarisine saygılı, yerel mimarisini içinde barındıran bir proje tasarladık. İstanbul'da uluslararası ödüller alan Burgu, Tango, İstmarina gibi çok agresif binalar yaptık. Ama İzmir'de daha çok yerelin sevebileceği, 'Benim evim' diyerek gurur duyacağı bir tasarım gerçekleştirdik.
Projeye ilgi nasıl?
30 binin üzerinde müracaat aldık. Belki de Türkiye'de rekordur bu. Ama satış henüz başlamadı.
Projenin başlangıç-bitiş tarihi ne?
Burası 31-32 katlı kulelerden oluşuyor. Şu anda ihalelerini hazırlıyoruz, inşaat yakında başlayacak. 36 ayda da projeyi teslim edeceğiz.
Projede yer alacak çarşı ve cadde için görüştüğünüz markalar var mı?
İki arkadaşımız var, bütün çarşıyı almak istiyorlar. Biz, İzmir'in en güzel çarşısı, caddesi olsun, en güzel markaları getirelim istiyoruz. Hem bölgenin ihtiyacını karşılasın, AB grubunun rahatlıkla oturabileceği kafeler, restoranlar olsun.

EVİNİZE UÇAKLA GİDİN, TEKNENİZİ ÖNÜNE BAĞLAYIN

İstanbul'daki en iddialı projelerinizden biri olan İstmarina'yı anlatır mısınız biraz…
İstmarina, dünyada örneği olmayan bir proje. İstmarina'da bin 611 konut ve ofis var. Anadolu yakasının açık AVM'lerinden belki de en büyüğü burada. İçinde marinası var, Acıbadem Hastanesi var, Mektebim okulu var, hızlı tren durağı var. Marina yapıldığı zaman teknenizle gelip golf arabasına binerek direkt evinizin asansörüne kadar gidebiliyorsunuz. Bu şu anda dünyada hiçbir projede yok. Sabiha Gökçen Havalimanı'na 15 dakika. Yani neredeyse uçakla evinize kadar gidebileceksiniz. Denize 700 metre cephesi olan tek proje.
BİZE ULAŞIN