Cingöz Recai ne zaman vizyona giriyor?

Türk polisiye roman tarihinin en önemli karakterlerinden Cingöz Recai’nin beyazperdeye taşındığı “Cingöz Recai - Bir Efsanenin Dönüşü” 13 Ekim’de vizyona girecek.

Cingöz Recai ne zaman vizyona giriyor?

Peyami Safa'nın "Server Bedi" adı altında yazdığı ve Arsen Lüpen'den esinlendiği "Cingöz Recai"nin üçüncü sinema uyarlaması 13 Ekim'de vizyona girecek. Roman daha önce 1954 ve 1969 yıllarında beyazperdeye uyarlandı.

1954 yapımı "Beyaz Cehennem/Cingöz Recai" adlı filmde Metin Erksan yönetmen koltuğunda otururken Turan Seyfioğlu ise Cingöz Recai rolünü üstlenmişti. 1969 yılında çekilen filminde Cingöz Recai'yi Ayhan Işık, Mehmet Rıza karakterini Abdurrahman Palay canlandırmıştı. Cingöz Recai bir kez daha sinemaya aktarıldı. Yönetmenliğini Onur Ünlü'nün üstlendiği filmde Cingöz Recai karakterini Kenan İmirzalıoğlu, Mehmet Rıza karakterini ise Haluk Bilginer canlandırdı.

Cingöz Recai; yakışıklı, kurnaz, cesur, soğukkanlı, zarif, tahsilli, görgülü, cömert ve kibar bir serseridir. Maceralarında "helal" para kazanmış kimselere dokunmaz, haksız yolla servet sahibi olmuş kimselerden hile ile para çalar, elde ettiklerini muhtaçlara dağıtır.

BİZE ULAŞIN