Evden çalışan da ofisteymiş gibi disiplinli olmalı

Endişeye gerek yok; üzerinizde otorite baskısı olmadan da evinizde verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Saatleriniz esnek olsa da, evde de ofisteymiş gibi disiplinli hareket etmeli ve planınıza uymalısınız

Evden çalışan da ofisteymiş gibi disiplinli olmalı
Gün geçtikçe klasik çalışma düzeninde bir şeyler değişiyor. Artık bir bilgisayar ve internetin olduğu her yer ofis sayılabiliyor. Dolayısıyla 'ev-ofis' sisteminde çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. Evofis çalışmak kulağa son derece özgür çağırışımlar yapsa da disipline olmayı da bir o kadar zorlaştırıyor. Özellikle bu düzene yeni geçenler konsantre olamamaktan, sürekli bir rehavet yaşamaktan şikayet ediyor. Kendisi de bir ev-ofis çalışanı olan yazar Bünyamin Kapıcıoğlu, "Bu yüzden, dışarıdan bakınca güzel görünen esnek çalışma saatleri, ev-ofis çalışanları için işkenceye dönüşüyor" diyor ve ekliyor: "İşin can alıcı noktası da bu; esnek çalışma şartlarını iyi yönetmek önemli. Benim yaptığım iş, içerik yöneticiliği ve yazarlık. O an ilgilendiğim konuya ne kadar iyi odaklanabilirsem ortaya o kadar kaliteli içerikler çıkıyor. Aslında bu durum, mesleği ne olursa olsun herkes için geçerli. Kısacası hataların az olduğu, tekrar üzerinden geçmek zorunda kalınmayan ve zamanında teslim edilen çalışmalar için işe konsantre olmak şart." Cosmopolitan dergisi; ev-ofis çalışanları için verimliliklerini artıracak tüyolar hazırladı:

1- SAATLERİ DÜZENLEYİN: Çalışma saatleriniz esnek olabilir ama bir disiplininiz mutlaka olmalı. Bir gün önceden günün programına göre uyanma ve çalışma saatinizi belirleyin ve buna mutlaka uyun.

2- ORTAM ÖNEMLİ: Çalışmak için konsantrasyonunuzu bozmayacak, motivasyonunuzu artıracak bir yer seçin. Müzik, çiçek ya da sevdiğiniz objelerle çalışma ortamınıza biraz keyif katmak da lazım. Ev dışında çalışmak istediğinizde ise yanınıza bir kulaklık almanızda fayda var.

3- TELEFONA MESAFE: Cep telefonları faydalı oluğu kadar büyük bir tuzak aynı zamanda. Farkında olmadan başında o kadar çok zaman geçiriyoruz ki. Bunu engellemek için sosyal medya, online mesaj ya da internet platformlarında geçirdiğiniz zamanı mutlaka kontrol altına alın. Gereksiz bildirimleri kapatın.

4- BİRAZ NEFES: İnsan tek başına çalışırken bazen fazla konsantre olabiliyor. Ama işe biraz ara vermek, hava almak, çay, kahve, biriki arkadaşla sohbet molası vermek de gerekiyor.

5- KAÇMAYIN: Yapılması gereken işleri ertelemenin faydası yok. Üstelik erteledikçe üzerinizdeki yük ağırlaşacak. Evet, zor olabilir ama işleri zamanında yapmak büyük bir rahatlama hissettirecek ve yapacağınız diğer işler için motive olmanızı sağlayacak. Yaşayacağınız iç huzur ise paha biçilemez.
BİZE ULAŞIN