Yaptığımız uçan daireyi uzaylılar bile kıskanacak!

‘Farklı Gezegenden Gelen Sirk: UFO’ gösterisiyle Türk izleyiciyle buluşacak olan Büyük Moskova Sirki’nin direktörü Edgard Zapashny: Sahneye 6 tonluk, 13 metrelik, gerçekten uçabilen bir uzay gemisi indireceğiz. Uzaylılar bile bu gemiyi kıskanabilir!

Yaptığımız uçan daireyi uzaylılar bile kıskanacak!
Dünyanın en önemli sirk sanatçılarından ve hayvan terbiyecilerinden Edgard Zapashny'nin direktörlüğünü yaptığı Büyük Moskova Sirki, 'Farklı Gezegenden Gelen Sirk: UFO' ile 19-20 Kasım'da İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda olacak. Türk izleyici; uçan uzay gemileri, akrobatlar, palyaçolar ve hokkabazlarla bambaşka bir yolculuğa çıkacak. Ülkesinde pek çok film ve TV programında yer alan Edgard Zapashny, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in resmi özel danışmanlığını da yapıyor. Zapashny ile Conrad Hotel'de buluşup sirk dünyasını, yeni gösterilerini ve Putin ile yakınlığını konuştuk...

Dünyanın en önemli sirk sanatçılarından biri olmak nasıl bir duygu?
Sirk sanatçısı ve hayvan terbiyecisiyim; bu benim hayatım. Şu anda Büyük Moskova Sirki'nin direktörlüğünü yürütüyorum ve ekibimde 680 kişi çalışıyor. Dünyadaki en organize sirkiz. Büyük Moskova Sirki'nin çok ciddi boyutta bir marka değeri var. Mevcut kaliteyi muhafaza ederek büyük işler yapmak istiyoruz.

BU ŞOVDA HAYVAN YOK

Akrobasi ve sirk sanatçılığı aile mesleğinizmiş. Siz kaçıncı kuşaksınız?
Ailem, 130 yıldan fazladır sirklerde çalışıyor. Ben de dördüncü kuşak sirk sanatçısıyım. Rus insanlarına Zapashny Kardeşler'i sorarsanız, herkes size 'Kaplanlar ve aslanlar' diyecektir. Ailemi iyi temsil ettiğimi ve iyi şeyler başardığımı biliyorum. 'Farklı Gezegenden Gelen Sirk: UFO' gösterimizde de pek çok rekor denememiz var. Bu şovda hayvan kullanmıyoruz ve her şeyi sanatçılar yapıyor.Tepki almaktan çekindiğiniz için mi hayvansız gösteri yapıyorsunuz?
Sirkimiz kapsamındaki beş farklı gösterinin dördünde hayvan kullanıyoruz. Kediler, köpekler, aslanlar ve kaplanlar... İnsanlar, hayvanların kullanılmasını tasvip etmiyor ama açıkçası tepkilerden çekinmiyorum. Yüzyıllar önce kedi ve köpekler evcil değildi. İnsanoğlu onları evcilleştirip onlarla dost oldu. Benim için kaplanlar da dosttur. Burada karşınızda oturabiliyorsam; bu, hiçbirinin beni yemeye kalkışmadığını gösterir.

Sirklerdeki hayvanlar, eziyet ve işkence görerek mi eğitiliyor?
Hayvanlarla çalışırken, hiçbir zaman işkence metotlarına başvurmuyoruz ve bunu yapanlardan tiksiniyorum. O insanları mesleğimizden ihraç etmemiz gerekiyor. Eğer hayvanların psikolojisiyle düşünmeyi öğrenirseniz, onları kontrol edebilirsiniz.

'Farklı Gezegenden Gelen Sirk: UFO' gösterisi nasıl ortaya çıktı?
Bu gösteriyi, kardeşim Askold Zapashny düşündü. Kendisi bu fikri üretti ve rejisör olarak sahneye koydu. Keşfedilmesi zor bir konuyu ele aldık.Gösteride 6 tonluk bir uzay gemisini sahneye indirecekmişsiniz. Doğru mu?
6 ton ağırlığında, 13 metre boyunda gerçek bir uçan daire indireceğiz. Onu gördüğünüzde gerçekten uzaylılara inanacaksınız. Çünkü teknik olarak zor bir makine yapıldı ve gerçekten uçabiliyor. Belki uzaylılar bile kıskanabilir! (Gülüyor)

Siz UFO'lara inanıyor musunuz?
Ailemde değer verdiğim insanlar, uzaylı gördüklerini söylüyor ama benim buna inanmam zor.

ABD'de 51. Bölge diye bilinen, gizemli bir uzay araştırmaları merkezi olduğu söyleniyor. Oradaki yetkililerle konuştunuz mu hiç?
Biz farklı bir yol izledik ve gösterimize uzay tecrübesi olan gerçek astronotları davet ettik. İki kez uzaya gitmiş bir astronota, "Bizim oluşturduğumuz bu görsellik gerçekten uzaya benziyor mu?" diye sorduk. "Evet, benziyor; uzaya gittiğimde uzaylı görmedim ama sizin gösterinizi izleyince onları görmüş gibi oldum" dedi. Yeniden uzaya çıktığında gösterimizin bayrağını aldı ve bu bayrak uzay yolcuğu yapmış oldu. Yani uzayla bağlantımız mevcut; eğer varlarsa, uzaylıları bekliyoruz.KÜLTÜR KÖPRÜSÜ YIKILMAZ

20 Kasım'daki gösterinizi Türkiye'deki şehit ve özürlü aileleri için ücretsiz sahneleyeceksiniz.
Türkiye ve Rusya arasında hem kötü, hem de iyi zamanlar olmuştur. Her şartta yıkılmaması gereken en önemli şey kültür köprüsüdür. Türkiye'de zor durumda olan, özürlü insanlar var. Onlar birkaç saatliğine sirke geldiğinde problemlerini unutuyor. Bu tür organizasyonları her zaman yapıyoruz. Kardeşimle beraber her yıl yardım kuruluşlarına yarım milyon dolar bağış yapıyoruz.

Vladimir Putin'e yakın isimlerden birisiniz. Kendisiyle nasıl bir iletişiminiz var?
Başkan Putin sirki çok seviyor. Kardeşim Askold ve ben, yıllardır devlet başkanımızla görüşüyoruz. Güçlü ve akıllı biridir; kendisine çok saygı duyuyorum. Beni kültür-sanat alanında güvenilir biri olarak görür. Rusya'da çeşitli konularda uzman 550 özel danışmanı var, bu isimleri kendisi seçti. Ben ve kardeşim de bu kişiler arasındayız. Bu, bizim için büyük bir onur.ERDOĞAN VE PUTİN BİRBİRLERİNE SEMPATİ DUYUYOR

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
İki ülkenin de Erdoğan ve Putin gibi iki büyük lideri var. Zaten birbirlerine sempati duyduklarını gizlemiyorlar. Zaman zaman tartışıp darılabilirler ama iki dünya lideri olarak birbirlerini iyi anlıyorlar ve affedici bir yaklaşım sergiliyorlar. En önemlisi, birbirleriyle çalışmayı öğrenmişler. Bu, Türkiye'ye ikinci gelişim; barışsever ve misafirperver bir ülke olduğunuzu biliyorum. Türkiye ile Rusya arasında kültür bağlantılarının kopmaması çok güzel. Türk sanatçılar Rusya'yı, Rus sanatçılar da Türkiye'yi sık sık ziyaret ediyor. İlişkilerimizin çok dostça olduğunu düşünüyorum. Ümit ediyorum ki her şey çok daha iyi olacak.

Kendi gösterinizi Türkiye'de sahneleyerek, iki ülke arasında yapıcı bir görevde olduğunuzu düşünüyor musunuz?
Tabii ki düşünüyorum. 100 kişilik bir sanatçı grubuyla gelmişsek, Türkiye'deki insanların da bizi ziyarete geleceğini biliyoruz. Onlarla sirk dilinde anlaşabiliriz. Türklerin gelip bizi izlemesi, son derece minnet duyabileceğim bir durum. Seyirciyi hayal kırıklığına uğratmayacağız.
BİZE ULAŞIN