Bol müzikli ve bol danslı tutkulu bir aşk hikayesi

Bol müzikli ve bol danslı tutkulu bir aşk hikayesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları'nın yeni oyunu 'Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar', hafta başında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde gala yaptı. Neil Simon'ın yazıp Ersin Umulu'nun yönettiği oyun, müzikleri ve danslarıyla öne çıkıyor. Simon bu müzikali; aynı zamanda dostu olan, 'James Bond' filmlerinin de müziklerini yapan ünlü besteci Marvin Hamlisch ile şarkı sözü yazarı Carole Bayer Sager'in gerçek hayatta yaşadıkları fırtınalı duygusal ilişkiden esinlenerek yazmış. Oyunun müzikleri ve şarkı sözleri de bu ikilinin imzasını taşıyor. 13 şarkının yer aldığı oyunun müziklerini Orçun Tekelioğlu düzenlemiş. Bol danslı oyunda koreografiler Köksal Ünal'a, sahne tasarımı Eylül Gürcan'a, kostüm tasarımı ise Gamze Kuş'a ait.

BESTECİ VE SÖZ YAZARININ AŞKI
'Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar', yazıldığı 1978 yılından bugüne Broadway'de ve dünyanın birçok yerinde defalarca sahnelenmiş. Oyun; iki Grammy, bir Oscar ödüllü müzik dünyasında hatrı sayılır bir üne sahip ünlü besteci Vernon Gersch ile ona hayran söz yazarı Sonia Walsk'ın bir albüm hazırlamak üzere bir araya gelmesiyle başlıyor.

'LA LA LAND' FİLMİNE BENZİYOR
Oyunda ünlü besteciyi Ali Mert Yavuzcan, ona hayran deli dolu söz yazarı Sonia'yı ise Özge Özder canlandırıyor. Dünyaları, hayata bakışları birbirinden tamamen farklı olan ikili, beş şarkılık bir anlaşma yapıyor. Kuralları ve saplantıları olan antisosyal ve zor bir adamla onun tam zıttı, hayat dolu, enerjik kızın arasında başlarda yaşanan çatışma, zamanla yerini aşka bırakıyor. İki perde olan ve yaklaşık 2.5 saat süren oyun, bana geçtiğimiz yılın olay filmi 'La La Land'i hatırlattı. Yönetmen Umulu'da bu benzerliği yadsımıyor.
BİZE ULAŞIN