‘Kişisel sorunları yüzünden öykümle ilgilenmedi’

Hikayesini senaryolaştırması için anlaştığı Erkan Yılmaz tarafından ‘Hakkımı vermedi’ diye mahkemeye verilen Yavuz Bingöl: Kendi sorunları yüzünden öykümle ilgilenmedi. Mahkemeye gideceğine keşke bana gelseydi

‘Kişisel sorunları yüzünden öykümle ilgilenmedi’
Ünlü türkücü Yavuz Bingöl, kendi hayat hikayesini anlatacağı 'Makas' filmini senaryolaştırması için anlaştığı Erkan Yılmaz tarafından mahkemeye verildi. Yılmaz, Bingöl'ün hayat hikayesini kaleme aldığını ve harcadığı emekten dolayı Bingöl'ün kendisine vâdettiği sözü tutmadığını iddia ederek 50 bin liralık tazminat davası açtı. Yılmaz, senaryonun kendisine ait olduğunun tespitini de istedi.
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi dosyayı bilirkişiye gönderdi. Bilirkişi, ödeme alamaması üzerine Yılmaz'ın senaryoyu bir yere kadar devam ettirdikten sonra yarım bıraktığını ve son olarak Bingöl'ün yazara 10 bin TL ödeme yapması konusunda anlaştıklarını ifade etti. Bingöl, konuyla ilgili şunları söyledi:
"Kendisiyle arkadaş tavsiyesi üzerine anlaştık. Ona öykümü anlattım, o da anlattıklarımı senaryoya dökecekti. Ancak kişisel sorunlarından dolayı hikayemle ilgilenmedi. Yetersiz olacağını ve bu işi yapamayacağını düşündüğümden yollarımızı ayırdık. Aramızda yazılı sözleşme olmadı. Kendisine 'Bu işi bitirirsen emeklerini boşa çıkarmam, 10 bin lira veririm' demiştim. Ama o 'Ben mesai harcadım, hakkımı vermiyorlar' diye dava açmış. Hatta senaryonun kendisine ait olduğunu ifade etmiş. Hikaye benim, onunla alakası yok. Keşke mahkemeye gideceğine bana gelseydi, ben yine yardımcı olurdum."
BİZE ULAŞIN