Bu sert suratla çikolata reklamına çıkacak değilim

‘Bahtiyar Ölmez’ dizisinin ‘Aytekin’i Orhan Aydın, izleyicinin ağır abi rollerini kendisine çok yakıştırdığını söylüyor. 56 yaşındaki oyuncu, “Sert bir yüzüm, agresif bir ifadem var. Her karakteri başarıyla canlandırırım ama bu suratla çikolata reklamında oynayamam herhalde” diyor

Bu sert suratla çikolata reklamına çıkacak değilim
Atv'nin sevilen dizisi 'Bahtiyar Ölmez'de ağır abi 'Aytekin' karakterini canlandıran Orhan Aydın, genelde mafya tiplerini oynamaktan rahatsızlık duymadığını söylüyor. Ekrana ara verip Romanya'da yaşamaya başlayan Aydın, bu dizi için Türkiye'ye dönmüş. Yıllarca Öztürk Serengil ile çalışan 56 yaşındaki oyuncu; ilginç kariyer öyküsünü ve 'Bahtiyar Ölmez' serüvenini GÜNAYDIN'a anlattı...

Oyunculuğa nasıl başladınız?
İstanbul Beşiktaş doğumluyum. Rahmetli babam taksiciydi, dayılarım da yedek parça işiyle uğraşıyordu. Çocukluğum sanayide geçti. Değerli sanatçı Pekcan Türkeş, İngilizce öğretmenimdi. Ortaokullar arası tiyatro yarışmasında kendi yazdığım 'Okumak İstiyorum' oyunuyla Türkiye birinciliğini aldım. Bu derece dikkat çekti. TRT Radyo Evi'nin 'Çocuk Saati' programında radyo piyesine başladım. Ama beden dilimi de kullanabileceğim oyunlar istiyordum.

Sonrası nasıl gelişti?
Ali Poyrazoğlu'nun TRT'de yayınlanan bir dizisi vardı, orada çaycı çırağını oynadım. 'Gülünüz Güldürünüz' yarışmasına katılmıştım. Bu yarışmadan sonra Öztürk Serengil, "Sende bir şeyler var" diyerek beni himayesine aldı. Uzun süre Öztürk Serengil'in yanından ayrılmadım. 80 darbesi ve sinemanın erotik filmlere yönelmesiyle 2002'ye kadar piyasadan uzak kaldım.

BENİ GÖRÜNCE KORKUYORLAR

Ne yaptınız o süreçte?
İşletme okuduğum için önemli şirketlerde çalıştım ama oyunculuk da yapmak istiyordum. Balmumcu'da mahalle tiyatrosu kurdum; kuaför, emlakçı, bakkal, ev hanımını toplayıp tiyatro yaptık. Beşiktaş Belediyesi bize sahne verdi ve çok ses getirdik. Oyun aldı başını gitti... 2002'den sonra da yeniden oyunculuğa ağırlık verdim.

Nasıl tanınmaya başladınız?
'Kurtlar Vadisi'ndeki 'Ergenekoncu Yarbay Çekiç' karakteri insanların ilgisini çekti. Onun dışında 'Kolpaçino' serisindeki 'Nedim' rolü de ismimi yukarıya taşıdı.

Genelde mafyavari tipleri canlandırıyorsunuz. Bunun sebebi nedir sizce?
Başarılı olduğum karakterler böyle... Seyirci de, yapımcı da beni bu rollerde görmek istiyor. Her karakteri çıkarırım ama herkesin rahat ettiği roller var. 56 yaşındayım ama arabanın üstünden silah sıkarak atlayacak pozisyondayım. Masadaki baronu da, sokaktaki bıçkın adamı da oynayabilirim.

Dışarıda nasıl tepkiler alıyorsunuz peki?
Benim suratım sert; agresif bir ifadeye sahibim. Bu ifadeyle bir çikolata reklamında oynayamayabilirim tabii. Dışarıda beni görünce biraz korkuyorlar. Omuzlarını düşürüp 'Baba naber?' diyorlar. Diksiyonları da değişiyor. Bir işin sevilip sevilmediğini sokaktan anlıyorum zaten. Başarılı ya da tanınmış olmak önemli değil; ne kadar sevildiğin önemli. Dışarıda herkes 'Aytekin Abi' diye yanıma geliyor. Benimle fotoğraf çektirmek isteyenleri hiç kırmıyorum. Bizi var eden bu insanlar.

'Bahtiyar Ölmez' dizisiyle yollarınız nasıl kesişti?
Aslında uzun bir süre ara vermek istiyordum. Romanya'da yaşıyordum. Eşimin annesinin rahatsızlığından dolayı oraya gittik. Bu proje yüzünden geri döndüm çünkü yapımcılarımızı kıramadım. Ayrıca başrolde Yetkin Dikinciler'in olması benim için önemliydi. Ailece seyredilebilecek bir projede olmaktan mutluyum.

SU SATTIM, KASİYERLİK YAPTIM

'Aytekin'; karakterini nasıl tanımlarsınız?
Kurumsal bir mafya gibi organizasyon yapısını oluşturmuş. 'Aytekin'i çok sevdim. Bana bu karakteri anlattıklarında kafamda bir tanıdığım canlandı. 'Aytekin'; eskiyle yeniyi harmanlayan, geldiği yeri unutmayan biri. Ben de öyleyim. Barbaros'ta su sattım, kuaförde çalıştım, pastanede kasiyerlik yaptım. 'Aytekin Yavuz', İstanbul'un en gösterişli ve ağır mafyası. Hiçbir siyasi bağlantısı olmayan, mafyatik işlerin kararını tek başına verebilen, adamlarının arkasına sığınmayıp önlerinde giden bir adam.

Kızına da aşırı düşkün bir baba...
Evet, 'Aylin' çok önemli onun için. Ama 'Aylin', kardeşinin ölümünden babasını sorumlu tutuyor. Kızımı oynayan Hande Subaşı'yla çok güzel bir baba-kız ilişkisi kurduk bence. Daha önce de 'Elde Var Hayat' adlı dizide birlikteydik.

'Aytekin', 'Bahtiyar Ölmez'in gerçek kimliğini öğrense ne yapar?
'Aytekin Yavuz', ailesine düşkün bir adam. Kızının 'Bahtiyar'la aynı odaya girdiğini duyarsa, herhalde 'Bahtiyar'ın şansı olmaz. Ama o kızının duygularına güveniyor. 'Aylin', 'Ben bu adamı seviyorum' derse orada durur diye düşünüyorum.

ROMANYA'DA KÖYLERDE BİLE ERDOĞAN BİLİNİYOR

Romanya'da Türkiye'ye bakış nasıl?
Merak ediyorlar ve Türkiye'yi çok seviyorlar. İnsanların, Türkiye'de sağlam bir lider olduğunu görmesi ve ona güvenmesi önemli. Mesela oradaki insanlar ülkelerinin cumhurbaşkanının ismini bilmezken, bizim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Romanya'nın Mecidiye köyüne bile ismini anlatabilmiş.

BRAD PİTT OLMA AMACIM YOK

Kariyerinizle ilgili hedefleriniz var mı?
Düzgün bir adam olarak yaşamanın peşindeyim. Nerede evet, nerede hayır demem gerektiğini biliyorum. Öldükten sonra arkamdan kötü şey konuşulmamasının peşindeyim. Ben kendi suratıma ve gözlerime güveniyorum. Kimse kusura bakmasın. Kendi oynadığım karakterler arasında da ilk üçün içindeyim. Yaşım 56, bu saatten sonra Brad Pitt olma peşinde değilim. Karakterimi doğru çıkarma, inandırıcı olmak ve insanların beni sevmesi için çalışıyorum.
BİZE ULAŞIN