‘Mahzuni’yi yad eden projeyi eleştirenler yapıcı olsun’

‘Mahzuni’yi yad eden projeyi eleştirenler yapıcı olsun’

Türk halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif'e saygı için yapılan 'Mahzuni'ye Saygı' albümü için ünlüler bir araya geldi. Ancak çalışmada popçuların yer alması eleştiri yağmuruna neden oldu. Albümde, Mustafa Ceceli ile birlikte Aşık Mahsuni Şerif'in 'Derdo' eserini okuyan torunu Yiğit Mahzuni şunları söyledi:

"Öncelikle 'Mahzuni'ye Saygı' albümünü sizlerle paylaşabilmenin mutluluğunu yaşarken öte yandan çokça eleştirilen bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Her fırsatta dile getirdiğim gibi dedem Aşık Mahzuni Şerif'in torunu olmaktan öte ideolojisinin hayranıyım ve fikir mirasının varisiyim. Bu albümle ilgili çokça gündeme gelen 'Bu adamın, bu kadının bu albümde ne işi var? Mahzuni türküsü popüler müzik formatında okunur mu?' gibi eleştirilere beslediğim derin üzüntüyü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Mahzuni Şerif avazı, bu toplumda; tarladaki kasetçalarlardan tutun miting arabalarının hoparlörlerine, Ayşe Teyze'nin dilinden o sevmediği beylerin sözüne kadar her yerde nefes bulmuştur. Türkiye'de bir ilk olarak türküleri batı enstrümanlarının senteziyle halkına sunan, Türkiye'deki her kesimden insana hitap eden, değişen dünyamızda değişmeyecek bir değer olan Mahzuni'yi yad etmeyi amaçlayan bu projeyi acımasızca eleştirenlere biraz daha yapıcı olmalarını tavsiye ediyorum."

Albümde; Burcu Güneş, Teoman, Ceylan Ertem, Hayko Cepkin, Ziynet Sali, Demet Akalın& Ahmet Aslan, Işın Karaca, Cem Adrian, Selçuk Balcı& Niyazi Koyuncu, Kurtalan Ekspres, Kubat, İntizar, Koray Avcı, Şevval Sam, Mabel Matiz & Selda Bağcan, Mustafa Ceceli&Yiğit Mahzuni, Funda Arar, Mehmet Erdem, Jülide Özçelik, Gripin, Feridun Düzağaç, Aylin Aslım, Mümin Sarıkaya gibi sanatçılar yer alıyor.

BİZE ULAŞIN