Sanatçılar doğuya gitse kaygılarından kurtulur

Karadeniz müziğinin temsilcisi İmera: “Herkes doğuya gidip konser versin. Oradaki dinleyicinin verdiği mutluluk bütün kaygılarınızı unutturacak

Sanatçılar doğuya gitse kaygılarından kurtulur
Karadeniz müziğini tüm Türkiye'ye tanıtmak için yola çıkan ve yurdun dört bir yanında sevilerek dinlenen İmera, GÜNAYDIN'a konuştu...
Grubu kurma kararı aldığımız dönemde, repertuvar oluşturma çalışmalarımız da devam ediyordu. Repertuvarda, 'gün ışığım' anlamına gelen 'İmera Fera' isimli eserimiz vardı. Yaptığımız müziğin ve eserlerin Karadeniz müziğine yeni bir gün gibi doğmasını temenni ederek bu ismi seçtik.
Biz, her zaman üretmeyi seçerek ve orijinalini bozmadan eski eserleri, eski duyguları şimdiki zamana aktararak Karadeniz müziğine olan ön yargıları kırdık. Kullandığımız anonim eserlerin yanı sıra ürettiğimiz eserler de ulusal anlamda karşılık görüyor.
Doğu bölgesinde Karadeniz müziğine inanılmaz bir ilgi var. İnsanların ortak duygularına dokunabiliyorsanız eğer, hangi etnik müziği yaptığınızın bir önemi yok; her bölgeden insanlar sizi ilgiyle dinleyebilir. Doğu bölgesindeki bu ilgi bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Bizi ülkemizin her yerinde dinliyorlar, destek veriyorlar, seviyorlar.
Çanakkale'de, enerjisi çok yüksek yaklaşık 15 bin kişilik genç bir üniversite kitlesine konser verdik. Doğuda da Mardin, Tatvan ve Nusaybin konserleri bizim için kalabalık ve enerji konusunda unutulmazlar arasında yer alıyor. Nusaybin'deki konserde eserlerimizi binlerce kişiyle birlikte söylemek muhteşemdi.
Tüm sanatçılara doğuda konser vermelerini tavsiye ederiz. Doğu bölgesinin güvensiz olduğunu söylerler genelde ama sevenlerinizle beraberseniz, her yer sizin için güvenli. Zaten terörden ve önyargılardan usanmış bölge halkının kültürel etkinliklere çok ihtiyacı var. Tavsiyemiz gidin ve sevenlerinizle buluşun. Göreceksiniz ki onların size verdiği mutluluk, bütün kaygılarınızı unutmanızı sağlayacak.
Sosyal medyada şarkılarımızı yorumlayan Japonlar'ı görünce çok mutlu olduk. Biz, Karadeniz müziğini dünyanın her yerine ulaştırmayı hedeflemiştik. Bugün ülke sınırlarımız dışında eserlerimizin biliniyor olması ve söylenip sosyal medya aracılığı ile başka insanlara da ulaştırılması büyük mutluluk.
BİZE ULAŞIN